Trwa ładowanie...

Dłuższe wakacje to dobry pomysł? Wiceminister nie ma wątpliwości

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy uważa, że pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, jest godny rozważenia i dyskusji. Ideę tę popiera branża turystyczna.

Share
Wakacje trwałyby trzy miesiące Wakacje trwałyby trzy miesiące Źródło: WP, fot: Ilona Raczyńska
dtqjztp

Wydłużenie wakacji do okresu trzech miesięcy to pomysł Stowarzyszenia Gmin Górskich RP - do którego należą m.in. Szczyrk, Kościelisko czy Bukowina Tatrzańska. Docelowo miałoby to działać, jak w ferie, wszyscy uczniowie nadal mieliby ok. ośmiu tygodni wolnego, ale w różnych terminach.

Chcą wydłużenia wakacji

Wakacje miałyby odbywać się w czasie od 15 czerwca do 15 września.

- Pomysł jest wart rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

dtqjztp

Zwrócił też uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagały korelacji kilku resortów m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Nie wytrzymali i wyprowadzili się z kraju. "Pamiętam wieczny stres życiem w Polsce"

Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną. Tatrzańska Izba Gospodarcza uważa, że byłoby do pozytywne zarówno dla turystów jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych.

dtqjztp

- Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Tak to działa w większości krajów europejskich, gdzie okres letniego wypoczynku jest rozłożony i w czasie i na poszczególne regiony. Zdaniem Wagnera rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż czy zabytków. Zmniejszyłyby się również się korki.

- Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie – podkreślił Wagner. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe - zaznaczył.

Pomysł wymaga zmian ustawowych

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP już prowadzi rozmowy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. - Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne – powiedział wiceprezes stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa. Zaznaczył, że rozciągnięcie zimowych ferii w 2004 r. okazało się bardzo dobrym pomysłem zarówno dla turystów jak i przedsiębiorców.

dtqjztp

Jeśli pomysł doszedł by do skutku, to oczywiście najpierw wymagałby zmian ustawowych.

- Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich - mówi burmistrz Zakopanego Leszek Dorula

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtqjztp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtqjztp