Dodatkowe dni wolne. Komu przysługuje urlop okolicznościowy?
Specjalnym rodzajem urlopu przysługującym pracownikowi, jest urlop okolicznościowy. Dni wolne z tego tytułu, należą się jednak tylko w szczególnych, ściśle określonych sytuacjach. Kiedy możemy na nie liczyć ?
Urlop okolicznościowy to ogólnie przyjęta nazwa zwolnienia, które przysługuje pracownikowi w szczególnych sytuacjach. Te wolne dni nie są odliczane z puli dni urlopowych. Jego głównym celem jest umożliwienie danej osobie uczestnictwa w ważnych wydarzeniach rodzinnych lub osobistych. Co ciekawe, osoba zatrudniona, której został taki wolny dzień przydzielony, zachowuje prawo do otrzymania wynagrodzenia.
Komu przysługuje urlop okolicznościowy?
Jednym z takich niezwykle ważnych wydarzeń jest ślub. W takiej sytuacji przyszłemu małżonkowi przysługują dwa dni wolnego. Z kolei jeśli mówimy o ślubie dziecka, pracownikowi należy się jeden dzień urlopu.
Kolejnym wyjątkowym i radosnym wydarzeniem są narodziny dziecka. Z tego tytułu świeżo upieczony rodzic może wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy szaleją. "Dwa razy więcej rezerwacji niż w ubiegłym roku"
Urlop okolicznościowy należy się także w tragicznej sytuacji, jaką jest śmierć najbliższych osób. Jeśli mówimy o śmierci małżonka, dziecka, matki, ojca, ojczyma lub macochy - procownikowi należą się dwa dni wolnego. Z kolei w przypadku śmierci rodzeństwa, teściów, dziadków - jeden dzień urlopu.
Mniej oczywiste sytuacje
O urlop okolicznościowy można ubiegać się także w mniej oczywistych sytuacjach. Przykładowo w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, dni wolne należą się zwolnionemu pracownikowi w celu poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. W tym przypadku liczba dni wolnych zależna jest od okresu wypowiedzenia. Maksymalnie można uzyskać trzy dni urlopu.
Wniosek o urlop okolicznościowy może złożyć także w razie potrzeby załatwienia ważnych spraw urzędowych lub zdrowotnych. Mowa np. o takich sytuacjach jak obowiązek stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony, czy przed organem administracji publicznej. Ponadto dni wolne przysługują za oddawanie krwi czy prowadzenie przez pracownika działań oraz akcji ratowniczych.