Dolegliwości zdrowotne podczas urlopu. Sprawdź, jak im zaradzić
Co może popsuć urlop? Pogoda? Z pewnością, ale wypocząć i nie nudzić się można przecież także wtedy, gdy pada deszcz. Skutecznie urlop może popsuć tylko jedno – kłopoty zdrowotne. Nawet stosunkowo drobne dolegliwości, na które normalnie nie zwrócilibyśmy specjalnej uwagi, skutecznie pozbawiają nas wszystkich przyjemności z wypoczynku. Sprawdzamy, jakie dolegliwości spotykają nas najczęściej w czasie urlopu, i jak możemy się przed nimi ustrzec?
Zacznijmy od tego, co najpowszechniejsze – biegunki. W trakcie urlopu najczęściej jest ona związana ze zmianą diety i rytmu dnia. Biegunka w czasie urlopu zanika zwykle samoczynnie, ale dopiero po 3-5 dniach. Środki farmakologiczne mogą ten proces przyspieszyć nawet o dwa dni. Można też zwalczyć biegunkę bardziej tradycyjnymi metodami – pijąc wodę mineralną, czy słabą herbatę. Należy też ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów oraz soków i owoców – na rzecz biszkoptów, sucharów i czerstwego pieczywa.
Zobacz też: Fakty i mity o alegrii.
Odwodnienie - lecz się tym, o czym zapomniałeś
Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się, gdy nie zaspokajamy pragnienia, odwodnieniem. Jego charakterystycznymi objawami są suche, spękane usta, nasilający się ból głowy, bóle i skurcze mięśni. Gdy obserwujemy u kogoś takie objawy, należy taką osobę ułożyć w chłodnym i zacienionym miejscu i szybko podać wodę wysoko zmineralizowaną lub napój izotoniczny.
Oparzenie słoneczne - możesz uleczyć nawet pianką do golenia
Częstsze od odwodnienia, ale także związane ze zbyt długim przebywaniem na słońcu jest oparzenie słoneczne. Nasze babcie leczyły się z niego kwaśnym mlekiem nakładanym na skórę. Nie odrzucając tego pomysłu, prezentujemy kilka innych. Do poparzonej skóry możemy na przykład przykładać plasterki ziemniaków lub starte ziemniaki. Dobry jest także krem z aloesem, a nawet pianka do golenia. Ta ostatnia zawiera mentol oraz witaminy, które regenerują podrażnioną skórę i nawilżają ją.
Ból gardła - nic lepszego od sody oczyszczonej
To także częsta przypadłość na wczasach. Co zrobić, gdy ból się pojawi? Najlepiej wówczas wypłukać gardło sodą oczyszczoną lub roztworem z solą kuchenną (stare, ale wciąż dobre sposoby). Można także sięgnąć po tabletki do ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. To powinno pomóc. W sytuacji, gdyby ból się utrzymywał trzeba będzie jednak odwiedzić lekarza.
Zwichnięcia i skręcenia - lód i bandaż
Przy aktywnym wypoczynku bardzo łatwo o zwichnięcia, czy skręcenia stawu. Kiedy dojdzie do tych bolesnych kontuzji, staw należy obłożyć lodem i owinąć bandażem elastycznym. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie nastawiać stawu. To leży wyłącznie w gestii lekarza-specjalisty.
Choroba lokomocyjna - może pokonać ją imbir
Choroba lokomocyjna jest uciążliwością, która może skutecznie utrudnić podróż na wypoczynek, a także powrót do domu. Aby zminimalizować mdłości należy zjeść przed podróżą lekki posiłek i przyjąć leki przeciwwymiotne. Medycyna ludowa zaleca także zjedzenie plasterka imbiru. Już w czasie podróży dobrze jest także pić (małymi łykami) wodę mineralną.