Trwa ładowanie...
d3g8x4m

Dolegliwości zdrowotne podczas urlopu. Sprawdź, jak im zaradzić

Co może popsuć urlop? Pogoda? Z pewnością, ale wypocząć i nie nudzić się można przecież także wtedy, gdy pada deszcz. Skutecznie urlop może popsuć tylko jedno – kłopoty zdrowotne. Nawet stosunkowo drobne dolegliwości, na które normalnie nie zwrócilibyśmy specjalnej uwagi, skutecznie pozbawiają nas wszystkich przyjemności z wypoczynku. Sprawdzamy, jakie dolegliwości spotykają nas najczęściej w czasie urlopu, i jak możemy się przed nimi ustrzec?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ból brzucha potrafi zepsuć nawet najlepszy dzień urlopowy.
Ból brzucha potrafi zepsuć nawet najlepszy dzień urlopowy. (Shutterstock.com)
d3g8x4m

Zacznijmy od tego, co najpowszechniejsze – biegunki. W trakcie urlopu najczęściej jest ona związana ze zmianą diety i rytmu dnia. Biegunka w czasie urlopu zanika zwykle samoczynnie, ale dopiero po 3-5 dniach. Środki farmakologiczne mogą ten proces przyspieszyć nawet o dwa dni. Można też zwalczyć biegunkę bardziej tradycyjnymi metodami – pijąc wodę mineralną, czy słabą herbatę. Należy też ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów oraz soków i owoców – na rzecz biszkoptów, sucharów i czerstwego pieczywa.

Zobacz też: Fakty i mity o alegrii.

Odwodnienie - lecz się tym, o czym zapomniałeś

Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się, gdy nie zaspokajamy pragnienia, odwodnieniem. Jego charakterystycznymi objawami są suche, spękane usta, nasilający się ból głowy, bóle i skurcze mięśni. Gdy obserwujemy u kogoś takie objawy, należy taką osobę ułożyć w chłodnym i zacienionym miejscu i szybko podać wodę wysoko zmineralizowaną lub napój izotoniczny.

Woda Shutterstock.com
Woda (Shutterstock.com)

Oparzenie słoneczne - możesz uleczyć nawet pianką do golenia

Częstsze od odwodnienia, ale także związane ze zbyt długim przebywaniem na słońcu jest oparzenie słoneczne. Nasze babcie leczyły się z niego kwaśnym mlekiem nakładanym na skórę. Nie odrzucając tego pomysłu, prezentujemy kilka innych. Do poparzonej skóry możemy na przykład przykładać plasterki ziemniaków lub starte ziemniaki. Dobry jest także krem z aloesem, a nawet pianka do golenia. Ta ostatnia zawiera mentol oraz witaminy, które regenerują podrażnioną skórę i nawilżają ją.

d3g8x4m

Ból gardła - nic lepszego od sody oczyszczonej

Kobietę boli gardło Shutterstock.com
Kobietę boli gardło (Shutterstock.com)

To także częsta przypadłość na wczasach. Co zrobić, gdy ból się pojawi? Najlepiej wówczas wypłukać gardło sodą oczyszczoną lub roztworem z solą kuchenną (stare, ale wciąż dobre sposoby). Można także sięgnąć po tabletki do ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. To powinno pomóc. W sytuacji, gdyby ból się utrzymywał trzeba będzie jednak odwiedzić lekarza.

Zwichnięcia i skręcenia - lód i bandaż

Ręka złamana jest poddawana opatrunkowi 123RF.COM
Ręka złamana jest poddawana opatrunkowi (123RF.COM)

Przy aktywnym wypoczynku bardzo łatwo o zwichnięcia, czy skręcenia stawu. Kiedy dojdzie do tych bolesnych kontuzji, staw należy obłożyć lodem i owinąć bandażem elastycznym. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie nastawiać stawu. To leży wyłącznie w gestii lekarza-specjalisty.

Choroba lokomocyjna - może pokonać ją imbir

Choroba lokomocyjna jest uciążliwością, która może skutecznie utrudnić podróż na wypoczynek, a także powrót do domu. Aby zminimalizować mdłości należy zjeść przed podróżą lekki posiłek i przyjąć leki przeciwwymiotne. Medycyna ludowa zaleca także zjedzenie plasterka imbiru. Już w czasie podróży dobrze jest także pić (małymi łykami) wodę mineralną.

d3g8x4m

Podziel się opinią

Share
d3g8x4m
d3g8x4m