Trwa ładowanie...

Dubaj – obrotowy wieżowiec jednak powstanie?

Kiedy w 2008 roku architekt David Fisher ogłosił, że w Emiratach powstanie pierwszy obracający się wokół własnej osi budynek, świat oszalał z zachwytu. Minęła prawie dekada, rewolucyjnego wieżowca jak nie było, tak nie ma, jednak przed kilkoma dniami ogłoszono, że konstrukcja zostanie ukończona do 2020 r.

d209wkl
d209wkl

„To będzie pierwszy na świecie czterowymiarowy budynek, który do trzech wymiarów przestrzeni doda jeszcze czas” - obiecywał przed laty David Fisher, mówiąc o zaprojektowanym przez siebie, obrotowym wieżowcu, który do 2011 r. miał stanąć w Dubaju (kolejne zaś miały upiększyć panoramę Moskwy i Nowego Jorku)
. „To nie będzie zwykły hotel, ale projekt odpowiadający na potrzeby współczesnych ludzi. Ile gwiazdek? On sam będzie gwiazdą” – włosko-izraelski architekt snuł piękne wizje. Póki co, niewiele z nich wyszło. Mamy 2017 r., a projekt nadal nie wyszedł poza sferę planów.

Przed kilkoma dniami jednak David Fisher postanowił o sobie przypomnieć i w wywiadzie udzielonym „Your Discovery Science” zapewnił, że The Dynamic Tower (bo tak nazywa się projekt) już w 2020 r. będzie można podziwiać w Dubaju. W budynku poza hotelem znajdzie się również część apartamentowa. Architekt przekonuje, że to pierwszy z serii obrotowych wieżowców, którego konstrukcję zdołał ostatecznie dopracować. „Będzie można oglądać zachód i wschód słońca, nie ruszając się ze swojego apartamentu. Mam nadzieję, że dzięki temu budynkowi ludzie pomyślą, że w życiu wszystko jest możliwe".

dynamicarchitecture.net
Źródło: dynamicarchitecture.net, fot: David Fisher

Rewolucyjny projekt zakłada, że każde z 80 pięter ma się obracać (niezależnie od pozostałych) o 360 stopni wokół nieruchomego trzonu konstrukcji. Osoba, która zdecyduje się na kupno całego piętra, będzie mogła głosem wydawać polecenia obrotu, aby uzyskać upragniony widok z okna. Wieżowiec o wysokości 420 m ma więc zmieniać swój kształt, odpowiadając na potrzeby jego użytkowników. Apartamenty będą miały powierzchnię od 124 do 1200 metrów kwadratowych i jak podaje CNN, koszt jednego ma się wahać od 4 do 40 mln dol. Pomiędzy piętrami zostaną zainstalowane turbiny wietrzne, a na dachu budynku staną panele słoneczne, dzięki czemu budynek - zasilany wyłączne przez odnawialne źródła energii - ma być samowystarczalny i ekologiczny.

d209wkl

Po tym, jak Fisher ogłosił nową datę powstania The Dynamic Tower, media na całym świecie znów trąbią o unikalnej realizacji. Budowa jednak jeszcze się nie rozpoczęła, co więcej – nie ma nawet oficjalnego potwierdzenia dokładnej jej lokalizacji. Czy więc i tym razem się rozczarujemy? Z pewnością będziemy śledzić poczynania Davida Fishera i jego „dynamicznego projektu”.

d209wkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d209wkl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj