Dubaj przyciąga nie tylko celebrytów. "To kierunek na każdą kieszeń"
Dubaj to miejsce, które zyskuje coraz większą popularność, nie tylko wśród celebrytów. Z roku na rok przybywa tam ciekawych - często rekordowych - atrakcji, ale to nie wszystko, co ten emirat ma do zaoferowania. Co więcej, jesień i zima są idealnym momentem, aby odwiedzić Dubaj.
Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego stolica to miasto Dubaj - największe w całym kraju mające niemal 4 tys. km kw powierzchni i 3,4 mln mieszkańców. Choć te liczby mogą przytłaczać, to na miejscu się tego aż tak nie odczuwa.
Co więcej, miasto nie jest betonową pustynią - można znaleźć tam zadbane parki, skwery i drzewa. Jadąc z lotniska do hotelu, byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona tym, jak zielony jest Dubaj - wyobrażałam sobie go zupełnie inaczej.
Bez wątpienia Dubaj albo się kocha, albo się go nienawidzi. Mnie naprawdę urzekł i chętnie tam wrócę.
"Dubaj to kierunek na każdą kieszeń"
Wiele osób uważa, że Dubaj na pewno jest dla nich za drogi. To błąd! Oczywiście są tam luksusowe hotel i restauracje czy sklepy znanych domów mody, a niektóre produkty spożywcze mają zdecydowanie wyższe ceny niż w Polsce. Jednak bez problemu można znaleźć bardziej budżetowe miejsca noclegowe, atrakcyjne cenowo sklepy z odzieżą czy skorzystać z oferty tamtejszych fast foodów. Z kolei ceny tygodniowych wycieczek zaczynają się od ok. 1,8 tys. zł za osobę.
- Dubaj to kierunek na każdą kieszeń. Poza luksusowymi hotelami znajduje się tam wiele obiektów dla klientów szukających nieco tańszych opcji. Zawsze można jednak liczyć na wysoką jakość obsługi - zauważa Marzena German z Wakacje.pl.
Jak się okazuje, Dubaj jest kierunkiem popularnym wśród turystów z Polski, którzy doceniają przede wszystkim jego bliskość.
- Jego przewagą nad innymi dalekimi krajami jest stosunkowo niedługi lot. Podróż trwa nieco ponad pięć godzin, czyli o wiele krócej niż do innych azjatyckich krajów, dzięki czemu można tam polecieć nie tylko na typowy kilku- czy kilkunastodniowy urlop, ale nawet na przedłużony weekend. Nie dziwi więc, że w rankingach Wakacje.pl znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych kierunków, a w segmencie podróży egzotycznych nawet w pierwszej piątce - tłumaczy ekspertka
Dubaj i jego największe atrakcje
Wbrew pozorom Dubaj to nie tylko dobre miejsce na przesiadkę lotniczą w przypadku dłuższych podróży, ale także ciekawy kierunek na wakacje. Szczególnie jeśli lubimy miejsca nowoczesne i oferujące naprawdę różnorodne atrakcje. Co więcej, do marca 2022 roku w Dubaju możemy zobaczyć najnowszą wystawę EXPO.
W Dubaju znajdziemy kilka atrakcji, których nie można ominąć. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile mamy czasu na zwiedzanie. Trudno jednak nie zacząć od Burdż Chalifa, czyli najwyższego budynku na świecie. Ma on aż 828 m wysokości. Zachwyca on nie tylko w dzień, ale i po zmroku - dlatego warto zobaczyć go kilka razy, choćby tylko z zewnątrz.
Spragnionym pięknych widoków polecam wjazd na 124. piętro, gdzie znajduje się taras lub wypicie herbaty w strefie położonej 30 poziomów wyżej. Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, oczywiście przez oficjalną stronę internetową obiektu.
Mówiąc o Burdż Chalifa warto wspomnieć o Dubai Mall, ponieważ właśnie tam znajdziemy wejście dla gości odwiedzających najwyższy budynek świata. To centrum handlowe także jest ogromne (co chyba nikogo nie zaskakuje). Znajdziemy tam nie tylko ponad 1,3 tys. sklepów (w tym również bardzo luksusowych, np. Louis Vuitton) i ponad 100 restauracji, ale również ogromne oceanarium, przypominającą wodospad fontannę czy słynny park rozrywki dla dzieci - KidZania.
Tuż obok Dubai Mall znajduje się słynny kompleks fontann - The Dubai Fountain - będący największym na świecie systemem choreografii wodnej. Podczas kilkominutowych pokazów (odbywających się od zachodu słońca do godz. 23) woda "tańczy" w rym różnych utworów muzycznych i jest wyrzucana na wysokość sięgająca 150 m.
Kolejna ikona Dubaju to stworzona przez człowieka wyspa w kształcie palmy, czyli Palma Jumeirah. Można bardzo łatwo się tam dostać - nie tylko taksówką, ale też nowoczesną koleją jednoszynową. Na miejscu znajdziemy m.in. plażę z widokiem na słynny hotel Atlantis, The Palm oraz centrum handlowe The Pointe, które otoczone jest przyjemną strefą rekreacyjną.
Szukającym tętniącego życiem miejsca, gdzie można dobrze zjeść lub napić się kawy i przy okazji podziwiać drapacze chmur, polecam wizytę w dzielnicy Dubai Marina. Lokale gastronomiczne tuż nad brzegiem, ścieżki spacerowe, liczne sklepy - to wszystko jest tam na wyciągnięcie ręki. Chętni mogą także wybrać się na rejs łodzią albo zjechać najdłuższą miejską "tyrolką".
Na koniec zostawiłam miejsce, które moim zdaniem jest prawdziwą perełką Dubaju. Dubajska pustynia - bo o niej mowa - oddalona jest od centrum miasta o kilkanaście minut jazdy samochodem (o ile nie utkniemy w korkach). Warto poznać zupełnie inną stronę tego gorącego emiratu i wybrać się na pustynne safari.
Taka wycieczka to nie tylko pełna emocji przejażdżka autami terenowymi po wydmach. Uczestnicy mają szansę m.in. zrobienia pięknych zdjęć wschodu lub zachodu słońca, spróbowania tradycyjnego jedzenia czy zjechania z piaszczystej wydmy na desce.
Oczywiście atrakcji jest dużo więcej. To m.in. dzielnica historyczna Al Fahidi, Dubajski Ogród Cudów, czyli największy na świecie naturalny ogród botaniczny, liczne parki rozrywki i aquaparki, spektakle La Perle z niesamowitą wodną sceną, centrum handlowe Emirates Mall, gdzie znajdziemy stok narciarski czy górskie miasto Hatta, które przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom aktywnego wypoczynku.
Dubaj. Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy czas na odwiedzenie Dubaju to okres od października do kwietnia. Wtedy wysokie temperatury i wilgotność nie doskwierają turystom, pogoda jest wręcz idealna zarówno do plażowania, jak i zwiedzania. Powietrze ma średnio 26 st. C.
- To właśnie teraz wypoczywa się tam najlepiej, bo w dalszym ciągu jest gorąco, ale już nie tak upalnie jak latem - dodaje Marzena German z Wakacje.pl.
Jeśli marzą się nam większe upały, to warto pomyśleć po podróży pod koniec kwietnia, w maju albo we wrześniu. Z kolei w czerwcu, lipcu czy sierpniu jest naprawdę gorąco, nawet powyżej 40 st. C.
Oczywiście jadąc do Dubaju w szczycie sezonu turystycznego (czyli od października do kwietnia) trzeba liczyć się z większą liczbą turystów i nieco wyższymi cenami czy mniejszą dostępnością noclegów. Wszystko zależy od tego, co chcemy robić w Dubaju. Jeśli planujemy spędzać czas głównie w klimatyzowanych pomieszczeniach, to pogoda nie będzie nam doskwierać.
Jak dotrzeć do Dubaju?
Do Dubaju można dolecieć z Polski bezpośrednim rejsowym lotem z Warszawy lub Krakowa. Połączenia oferowane są przez Emirates i PLL LOT oraz flydubai. Oprócz tego z kilku innych polskich miast - np. Katowic czy Gdańska - oferowane są połączenia czarterowe.
Jak wspominaliśmy, podróż z Warszawy do Dubaju trwa nieco ponad pięć godzin. Ceny biletów zaczynają się od ok. 500 zł za przelot w jedną stronę.
Obecnie od osób podróżujących do Dubaju z Polski (nawet zaszczepionych przeciwko COVID-19) wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR. Co więcej, po przylocie na lotnisku wykonywany jest kolejny test (bezpłatny), a jego wynik otrzymujemy po kilku godzinach SMS-em. Do tego momentu musimy pozostać w miejscu zakwaterowania.