Dworek w Będominie. Urodził się tam twórca słów hymnu Polski
Choć słowa "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" są powszechnie znane, to rzadziej słyszy się o pierwotnym autorze jego słów – Józefie Wybickim. Pamięć o nim próbuje ocalić Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które mieści się w dworku, gdzie przyszedł na świat polski pisarz i polityk.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie to oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Otwarto je w 1978 r. w miejscu, gdzie 29 września 1747 r. urodził się Józef Rufin Wybicki – autor słów "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", która od 1927 r. stanowi hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany oficjalnie "Mazurkiem Dąbrowskiego".
Dla odwiedzających, chcących dowiedzieć się więcej o historii symbolicznej pieśni i dawnych właścicielach dworku przygotowano wystawy "Losy Mazurka Dąbrowskiego" oraz "Józef Wybicki i jego czasy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
W przebudowanym dworku w Będominie zobaczymy m.in. biżuterię patriotyczną z czasów powstań narodowych czy pozytywki wygrywające melodię hymnu.
Do ciekawostek należy także symboliczny taraban, czyli duży bęben. Tego typu instrumenty muzyczne były używane przed wiekami przez wojsko polskie. Przy ich pomocy nadawano takt w marszu czy przekazywano rozkazy podczas bitew. Taraban został nawet upamiętniony w czwartej zwrotce polskiego hymnu: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany, słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany".
W muzeum można też zapoznać się z różnymi wersjami "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", która powstała w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecne tereny północnych Włoch). To właśnie w tym mieście w 1797 r. kwaterował wraz ze swoimi legionistami polski generał Jan Henryk Dąbrowski. W lipcu tego samego roku Józef Wybicki napisał słowa do pieśni motywującej żołnierzy do walki o niepodległość Polski, będącej pod zaborami.
Nie przypuszczał wtedy, że po 130 latach stanie się ona oficjalnym hymnem ojczyzny, nazywanym "Mazurkiem Dąbrowskiego" na cześć wybitnego generała i twórcy Legionów Polskich we Włoszech, które walczyły u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797-1807.
Przechadzając się po niewielkim dworku, można obejrzeć wiele pamiątek narodowych oraz wsłuchać się w słowa i melodię państwowej pieśni. Po opuszczeniu pomieszczeń warto udać się na krótki spacer w okolicy dawnego domu Wybickich. W pobliżu stoi bowiem imponujący pięciometrowy pomnik orła, którego skrzydła tworzy około 200 starych kos. Nie można też pominąć 400-letniego Dębu Wybickiego – zdobywcy wielu nagród przyznawanych najpiękniejszym drzewom w Polsce i całej Europie.
Praktyczne informacje o Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest czynne od wtorku do soboty od godz. 9 do godz. 16 i w niedziele od godz. 10 do godz. 16. W poniedziałki pozostaje zamknięte dla odwiedzających.
Muzeum Hymnu Narodowego znajduje się około 10 km od Kościerzyny - znanej z ciekawych muzeów kolejnictwa i akordeonu - skąd można dojechać do Będomina drogą wojewódzką nr 221 w kierunku Nowej Karczmy.