"Dymiące morze". Wyjątkowe zjawisko zaobserwowane nad Bałtykiem
Na facebookowym profilu "Na Mierzeję" opublikowano nagranie z plaży w Jantarze. Autorom udało się uchwycić "dymiące morze". Jak powstaje wyjątkowe zjawisko?
Bałtyk potrafi zachwycać równie bardzo, jak wszystkie inne morza, także te w tropikalnych miejscach, uwielbianych przez turystów. Wyjątkowe zjawisko można było zaobserwować we wtorek 25 marca br. o wschodzie słońca na plaży w Jantarze.
Jak powstaje "dymiące morze"?
"Ale piękne zjawisko o świcie. Poranek na plaży w Jantarze z "dymiącym morzem" robi superwrażenie. I to niesamowite słońce na końcu" - napisano pod imponującym nagraniem, zamieszczonym na facebookowym profilu "Na Mierzeję"
Pojawiło się jednak pytanie - jak "dymiące morze" powstaje. Otóż występuje jedynie w określonych warunkach. "Dymienie" Bałtyku jest efektem parowania cieplejszej powierzchni wody w chłodnym powietrzu o temperaturze niższej co najmniej o 10 st. C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy cypel nad Bałtykiem. Może stać się turystycznym hitem
Morska woda paruje zawsze. Jednak zazwyczaj jest to zupełnie niewidoczne. "To, co widzimy, kiedy następuje efekt dymienia, to para wodna skondensowana w niewielkie kropelki pod wpływem różnicy temperatur. W dużym skrócie taki proces można porównać do efektu czajnika z gotującą wodą" - tłumaczą autorzy bloga Na Mierzeję na swojej stronie internetowej.
Żeby skondensowane, maleńkie krople wody faktycznie były widoczne gołym okiem, potrzebne jest jeszcze odpowiednie światło, dzięki któremu nad wodą tworzy się zjawisko przypominające delikatne obłoki, jakby mgłę.
Internauci zachwyceni
Widok faktycznie zrobił spore wrażenie na internautach. "Fantastyczny filmik. Superwidok", "Fajnie poznawać takie efekty przyrody", "Dymienie morza zachwyca" - piszą w komentarzach.
Źródło: Na Mierzeję