Dzień Cebularza w Lublinie. Nowa impreza będzie hitem?
Dzień Cebularza to nowe, letnie wydarzenie w przestrzeni Lublina. Rozpocznie się już w piątek 21 czerwca i potrwa dwa dni. Wśród wydarzeń jest m.in. wspólne przyrządzanie lodów o smaku cebularza.
19.06.2024 12:08
Dzień Cebularza rozpocznie się w piątek 21 czerwca. Tego dnia w wybranych lokalach gastronomicznych pojawi się specjalne menu z cebularzem w roli głównej lub nim zainspirowane.
Dzień Cebularza - masa atrakcji w Lublinie
Dodatkowo wieczorem odbędzie się spacer z Przewodnikiem Inspiracji, który zostanie zwieńczony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej. Ponadto podróżni, którzy przyjadą do Lublina zostaną na nowym dworcu "przywitani" cebularzem.
Z kolei w sobotę 22 czerwca zaplanowano dwa spacery z przewodnikami nawiązujące do kulinariów Lublina, pokazy w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztaty kulinarne w Miejscu Inspiracji – Perłowej Pijalni Piwa, która zaprosi na wspólne przyrządzanie lodów cebulowych oraz dań będących wariacją na temat cebularza. Na wydarzenia te obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo na pl. Łokietka będzie można skosztować cebularzy pochodzących z lubelskich piekarni, a w przestrzeni Lublina pojawią się tematyczne instalacje artystyczne.
Przez cały dzień w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 będzie można pobrać specjalną grę miejską. Na zakończenie Dnia Cebularza, na fasadzie Wieży Trynitarskiej ponownie pojawi się mapping, zapraszający na wspólne świętowanie w roku następnym.
Czytaj także: Nowy dworzec w Polsce. Dla wielu najpiękniejszy w kraju
– Znany wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lubelszczyzny, pszenny placek z cebulą i makiem stał się inspiracją do stworzenia nowego, miejskiego wydarzenia. "Dzień Cebularza" będzie zarówno doskonałą okazją do odkrywania na nowo tego charakterystycznego, lubelskiego wypieku, jak i okazją do poznania jednego z najbardziej charakterystycznych smaków naszego miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Jak wskazuje Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin, pomysł na wydarzenie pojawił się w wyniku obserwacji trendów. Obecnie turystyka kulinarna zatacza coraz szersze kręgi, a skojarzenia danego miejsca z produktem stanowiącym jego kulinarne dziedzictwo, zyskują coraz większe znaczenie, stając się pewnego rodzaju etykietą, rozpoznawalną przez turystki i turystów. A cebularz jest przecież jednym z najbardziej znanych produktów tradycyjnych Lubelszczyzny.