Dzień Matki na świecie. Drogie prezenty, rodzinne spotkania, religijne wzmianki i "łóżkowe więzienie"
26 maja to wyjątkowy dzień dla polskich mam, które obchodzą wtedy swoje święto. Choć Dzień Matki jest celebrowany prawie na całym świecie, to w różnych terminach. Zaskoczyć może jednak nie tylko ruchoma data, ale też sposoby świętowania. Nie wszędzie bowiem królują – popularne u nas – laurki i bombonierki.
Początków święta poświęconego matkom upatruje się już w starożytności. Grecy i Rzymianie oddawali cześć matkom-boginiom - patronkom płodności i urodzaju. Po zapanowaniu chrześcijaństwa zaprzestano odprawiania obrzędów. Po latach wróciły w zmienionej formie.
Historia Dnia Matki
Zwyczaj pod nazwą "niedziela u matki" pojawił się w Anglii w XVII w. W dzień wolny od pracy modlono się w kościołach i wręczano mamom kwiaty oraz słodycze, prosząc je jednocześnie o błogosławieństwo.
Jedne z najwcześniejszych wzmianek o polskich obchodach Dnia Matki sięgają czasów przedwojennych. Święto przypadało wtedy na majowe niedziele, początkowo nie było jednej konkretnej daty. Przypuszcza się, że pierwsze obchody odbyły się w 1914 r. w Krakowie.
Dzień Matki obchodzimy teraz w całej Polsce w tym samym dniu, czyli 26 maja. Laurki, kwiatki i własnoręcznie wykonane podarunki stanowią symboliczne podziękowanie mamom za ich trud włożony w wychowanie potomstwa.
W poszczególnych krajach świata Dzień Matki przypada jednak w różne dni. Najczęściej bywa łączony z Dniem Kobiet obchodzonym 8 marca lub organizowany w drugą niedzielę maja. Zdarzają się też bardziej nietypowe terminy, np. Norwegowie świętują już w drugą niedzielę lutego, a Indonezyjczycy - dopiero 22 grudnia.
Zaskoczyć mogą także różnice w docenianiu i obdarowywaniu mam w ich dniu.
Dzień Matki w USA. Drogocenne podarki w święto państwowe
W Stanach Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Historia święta jest dość bogata i nie brak w niej politycznych wątków. Sięga do 1858 r., kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła "Dni Matczynej Pracy". Chciała w ten sposób nie tylko podkreślić rolę matek w rodzinie, ale też skłonić Amerykanów do przyjrzenia się ich trudnej sytuacji na rynku pracy i odcięciu od udziału w polityce.
Z kolei od 1872 r. Dzień Matek dla Pokoju promowała amerykańska działaczka społeczna Julia Ward Howe, uznawana za pomysłodawczynię Dnia Matki. Od 1914 r. stanowi on święto państwowe i towarzyszą mu rozwieszone w wielu miejscach flagi.
Współcześnie tego dnia, oprócz rodzinnych imprez i pikników w gronie najbliższych, króluje także komercja. Prezenty dla mam, w postaci biżuterii, zaproszeń do restauracji czy technologicznych nowości bywają naprawdę sporym wydatkiem. Dzieci wykazują się nie lada hojnością.
Dzień Matki we Włoszech. Rodzinne spotkania i odpoczynek
Podobnie jak Amerykanie, tak też i Włosi obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Ich obchody są jednak jeszcze bardziej rodzinne. Przywiązany do tradycji naród dużym zainteresowaniem otacza właśnie mamy.
W dniu swojego święta mogą liczyć na uroczysty obiad, a także kawę oraz włoski sernik w kształcie serca na deser. Ponadto w końcu odpoczną, bo dzieci nie tylko składają im życzenia, ale również wyręczają je w domowych obowiązkach. W wielu domach można też wtedy usłyszeć utwór muzyczny "Mamma" w wykonaniu Andrea Bocelliego.
Dzień Matki w Hiszpanii. Religijne tradycja i śniadanie do łóżka
Hiszpański Dzień Matki jest powiązany z religijnym świętem. Najpierw obchodzono go 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z czasem przeniesiono na pierwszą niedzielę maja, czyli miesiąca poświęconego Matce Bożej.
Obecnie religia i komercyjne obchody trochę się przenikają. Hiszpańskie mamy cieszą się z drobnych upominków i śniadania podawanego im przez dzieci prosto do łóżka. Co ciekawe, zdarza się, że owe poranne smakołyki przygotowują sobie same dzień wcześniej, by najmłodsze dzieci również mogły sprawić im niespodziankę i przynieść poczęstunek.
Dzień Matki w Serbii. Zanika tradycja "łóżkowego więzienia"
W serbskim Dniu Matki obecna jest z kolei tradycja o bardzo zaskakującej nazwie. Mowa o "łóżkowym więzieniu" - mamy są przetrzymywane przez dzieci w łóżku, aż do czasu podarowania najmłodszym słodyczy. W zamian za słodki upominek dzieci zastępują je w codziennych zadaniach, by mogły jak najdłużej odpoczywać i nie wychodzić z łóżka nawet przez cały dzień.
Nietypowy zwyczaj z roku na rok traci jednak na popularności i bywa wypierany, np. przez składanie życzeń czy wręczanie czekoladek.
Dzień Matki w krajach arabskich. Dwa podejścia
W krajach arabskich, gdzie dominuje islam, można zaobserwować różne postawy mieszkańców wobec Dnia Matki. Mniej ortodoksyjni muzułmanie obchodzą go zwykle 21 marca. Dzieci wręczają wtedy mamom drobne upominki, składają życzenia, a czasem nawet obiecują poprawę swojego zachowania.
Nie wszyscy jednak świętują w tym dniu. Część wyznawców islamu nie uznaje zachodnich tradycji, więc nie celebruje Dnia Matki. Ich zdaniem muzułmańskie zwyczaje w wystarczający sposób przyczyniają się do okazywania szacunku matkom i to nie tylko w jeden dzień, lecz przez cały rok.