Trwa ładowanie...

Dziesięć miast w Europie prosi o pomoc w walce z Airbnb. Wśród nich jest Kraków

Dziesięć miast prosi Unię Europejską o pomoc w walce z Airbnb oraz innymi tego typu serwisami. To pierwsza tak duża akcja przeciwko popularnej stronie, za pomocą której można zarezerwować nocleg m.in. w prywatnym mieszkaniu.

Dziesięć miast w Europie prosi o pomoc w walce z Airbnb. Wśród nich jest KrakówŹródło: Shutterstock.com
d1qt1zi
d1qt1zi

Dziesięć europejskich miast - Amsterdam, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Bruksela, Kraków, Monachium, Paryż, Walencja i Wiedeń - napisało wspólny list, w którym poruszono kwestię gwałtownego wzrostu stron rezerwacyjnych, które zajmują się najmem krótkoterminowanym.

W kwietniu rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stwierdził w niewiążącej opinii, że zgodnie z prawem UE Airbnb należy uznać za "dostawcę informacji cyfrowej", a nie tradycyjnego agenta nieruchomości. Status ten, jeśli zostanie potwierdzony przez sąd, pozwoliłby Airbnb i podobnym platformom na swobodne funkcjonowanie.

"Europejskie miasta wierzą, że domy powinny być wykorzystywane przede wszystkim do życia" - przeczytamy w oświadczeniu wydanym przez radę miasta Amsterdamu.

d1qt1zi

Urzędnicy miast stwierdzili, że władze lokalne muszą walczyć z rosnącym wynajmem krótkoterminowym. Uważają, że przez portale typu Airbnb rośnie czynsz dla stałych mieszkańców. Bardzo dużo tracą też hotele i hostele - narzekają na coraz większy spadek klientów.

Po kilku latach silnego wzrostu Airbnb oferuje obecnie ponad 18 tys. miejsc noclegowych w Amsterdamie i Barcelonie, 22 tys. w Berlinie i prawie 60 tys. w Paryżu. Dane z grupy kampanii InsideAirbnb w zeszłym roku sugerowały, że ponad połowa dostępnych miejsc na wynajem to całe mieszkania lub domy. Okazuje się też, że nawet w miastach, w których władze lokalne zakazały krótkoterminowych wynajmów, w dalszym ciągu oferowano noclegi poza hotelami i hostelami.

Źródło: The Guardian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qt1zi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qt1zi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj