Egzamin z geografii. Niektóre pytania zaskoczyły maturzystów
Na pisemny egzamin z geografii (rozszerzonej) tegoroczni maturzyści musieli czekać aż do 16 maja. Na wybór tego przedmiotu jako dodatkowego, zdecydowało się w tym roku blisko 65 tysięcy absolwentów szkół średnich. Prezentujemy zagadnienia z arkuszy maturalnych, które sprawiły najwięcej problemów.
16.05.2023 | aktual.: 16.05.2023 14:52
Jak co roku, sporo emocji wśród zdających wzbudziło zadanie z mapą. Trzeba było obliczyć, ile czasu zajmie turyście przejście wskazanego na mapie szczegółowej odcinka w okolicy Jeziora Sarbsko, przy czym trasa przebiegała częściowo drogą, częściowo ścieżką rowerową, a później prowadziła do wydmy. Należało podać jej długość oraz przeliczyć czas spaceru, zakładając, że człowiek idzie przeciętnie z prędkością 4 km na godz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To niejedyne zadanie maturalne, w którym pojawiły się zagadnienia związane z Wybrzeżem Słowińskim, okolicami Jeziora Sarbsko oraz wydmami. Wnioskując po wpisach w mediach społecznościowych, niektórzy absolwenci mieli problemy z rozpoznaniem typu wydmy pokazanej na zdjęciu. "Paraboliczna?", "Poprzeczna czy podłużna?" - pytali się nawzajem po egzaminie.
Trudność sprawiła też właściwa odpowiedź na pytanie o poziom zasolenia Jeziora Łebsko, a także kwestie związane z nasadzeniami kosodrzewiny na Mierzei Sarbskiej.
Nie wszyscy potrafili też rozpoznać po położeniu słońca porę dnia, o jakiej zrobione zostało zdjęcie latarni morskiej Stilo.
Jedna z maturzystek "Natka" żaliła się po egzaminie, że ze stresu zapomniała, gdzie znajduje się województwo świętokrzyskie.
Najwięcej emocji wzbudziło jednak rozpoznawanie typów skał na podstawie zdjęć. Choć zadanie wydaje się proste, rozgrzało ono część maturzystów do czerwoności (dosłownych wpisów z mediów społecznościowych nie odważymy się zacytować). Jak się okazało, zaprezentowaną na arkuszu skałą był granit, ale, sądząc po reakcjach, nie wszyscy zdający poradzili sobie z tą odpowiedzią.
Geografia należy do grupy przedmiotów do wyboru - dla chętnych. W praktyce egzamin odbywa się tylko w wersji rozszerzonej. Chęć zdawania egzaminu z geografii zadeklarowały w tym roku blisko 64 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Maturzyści mieli na wypełnienie arkusza egzaminacyjnego 180 minut.
Pełną treść arkuszy maturalnych można znaleźć na stronie arkusze.pl