Trwa ładowanie...

El Alumbrado w Medellin, czyli wielka świąteczna iluminacja

Medellin to kolumbijskie miasto, nasuwające bezpośrednie skojarzenie z największym baronem narkotykowym lat 80. XX w., Pablem Escobarem. Miasto, przez lata oblepione złą sławą, etykietą jednego z najniebezpieczniejszych na świecie, od dłuższego czasu przechodzi głębokie przemiany, a jego władze kładą nacisk na zmianę wizerunku. Jednak Medellin słynie nie tylko z niechlubnego oblicza nadanego przez kartele narkotykowe. Od lat 60., przed Bożym Narodzeniem staje się potentatem świątecznego nastroju.

El Alumbrado w Medellin, czyli wielka świąteczna iluminacjaŹródło: Mgdalena Pawluk
d3e7ybf
d3e7ybf

Co roku z początkiem grudnia mieszkańcy rozpoczynają celebracje związane z oczekiwaniem na święta. Ich inauguracją jest tzw. El Alumbrado Navideño de EPM, czyli festiwal świątecznych świateł, pod patronatem burmistrza miasta
Medellin, organizowany przez Spółkę Użyteczności Publicznej Miasta - Empresas Públicas de Medellin (EPM).

W dniu otwarcia, w tym samym momencie, w całym mieście rozbłyskują miliony LED-owych świateł, ukazujące figury pieczołowicie przygotowywane miesiącami i ustawiane w różnych punktach kolumbijskiego miasta. Przez cały przedświąteczny miesiąc oświetleniu towarzyszą imprezy, parady i koncerty związane ze zbliżającymi się świętami.

Magdalena Pawluk
Źródło: Magdalena Pawluk

Tradycja dekorowania miasta Medellin światłami ma ponad 120 lat. Pierwotnie dekoracje były lokowane w głównych punktach miasta na Plaza Mayor, Park Bolivar i La Playa Avenue. Od 1967 r. organizację i pełną odpowiedzialność za świąteczne ozdoby, ich produkcję, kształt i instalację podjęła Spółka EPM.

d3e7ybf

Jak podaje Urząd Miasta, w latach 60. ozdoby występowały w postaci łańcuchów, girland i żółto-zielono-czerwono-białych światełek. Z czasem tradycja jednak ewoluowała i pojawiły się wielkie kolorowe figury, ozdobione kolorową, metaliczną folią i światłami. Technologia też poszła z duchem czasu. By oszczędzać energię używa się obecnie świateł LED-owych i solarów, jak również sensorów ruchu. Pojawiły się projekcje 3D, działania nastawione na interakcje z odbiorcą oraz iluminacje budynków.

Z czasem światła i ozdoby świąteczne rozprzestrzeniły się na inne dzielnice, rzekę i strategiczne punkty miasta, a El Alumbrado stało się największą atrakcją turystyczną Medellin w okresie przedświątecznym. W 2012 roku oświetlenie świąteczne miasta zostało wybrane przez stronę National Geographic, jako jedno z najpiękniejszych na świecie i tym samym dało mu miejsce w pierwszej dziesiątce miast wartych odwiedzenia w okresie przedświątecznym.

Od 2013 roku EPM organizuje konkurs dla innych gmin w departamencie Antioquia (należy do niego Medellin) i dla wybranych projektów finansuje świąteczne oświetlenie. Działania te prócz radości i integracji mieszkańców mają na celu promocje miasta i całego regionu.

Magdalena Pawluk
Źródło: Magdalena Pawluk

Co roku wybierany jest temat przewodni festiwalu świateł w Medellin. W tym roku motto brzmi: „W Boże Narodzenie, Medellin jest wielką rodziną”. Ozdoby, figury, symbole i światła nawiązują więc do rodziny, tradycji i zwyczajów świątecznych. Cały proces przygotowań do wielkiej iluminacji rozpoczyna się na miesiące przed planowaną datą festiwalu. Od 2014 roku mieszkańcy miasta biorą czynny udział w kształtowaniu ostatecznego wyglądu ozdób. Na internetowych platformach EPM, mogą zgłaszać swoje pomysły i projekty, które brane są pod uwagę przez projektantów eventu. Do wykonania ozdób zatrudniane są m.in.wdowy będące głowami rodzin. Jest to świadoma pomoc kobietom, które same muszą utrzymać swoje rodziny.

d3e7ybf

Jak podaje organizator, tegoroczny zespół świątecznych instalacji w Medellin to 31 milionów LED-owych żarówek oraz 42 tysiące postaci i ozdób. Udział w przygotowaniach wzięło 300 osób w tym 126 samotnych matek.

Magdalena Pawluk
Źródło: Magdalena Pawluk

Tegoroczna inauguracja miała miejsce 3 grudnia w Carabobo Norte. Ceremonia oficjalnego włączenia świateł została poprzedzona przemówieniem burmistrza Federica Gutiérreza, zapaleniem świeczek i minutą ciszy ku pamięci ofiar katastrofy samolotu brazylijskiej drużyny piłkarskiej Champecoense. Następnie całe miasto zostało rozświetlone milionami lampek. Iluminacje spotkały się z wielkim entuzjazmem mieszkańców i turystów, którzy po ceremonii otwarcia udali się na
zwiedzanie świątecznego miasta. Można było zobaczyć tradycyjne symbole Świąt, elfy, świeczki, dzwonki, bombki, prezenty, choinki, zwierzęta i kolorowe domki ze świątecznym wnętrzem. Przez kolejne godziny ulice były przepełnione rodzinami z dziećmi, turystami, ulicznymi punktami z lokalnymi przysmakami oraz wszędzie rozbrzmiewającą kolumbijską muzyką świąteczną. Świąteczna iluminacja Medellin potrwa do 9 stycznia 2017 roku.
Magda Pawluk

d3e7ybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e7ybf