Trwa ładowanie...

Europejskie kraje łagodzą obostrzenia. Mowa nawet o końcu izolacji dla zakażonych

W Polsce dopiero zaczyna się fala spowodowana wariantem Omikron, ale wiele europejskich krajów walczy z nim już od tygodni. Część z nich zdecydowała się na luzowanie obostrzeń - z różnych powodów. Gdzie i jakie restrykcje są znoszone?

Pandemia zmieniła wiele w życiu EuropejczykówPandemia zmieniła wiele w życiu EuropejczykówŹródło: Adobe Stock, fot: ©Peeradontax - stock.adobe.com
d30yj4n
d30yj4n

Wszystkie restrykcje wprowadzone w Anglii w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa przestaną obowiązywać najpóźniej do 27 stycznia - ogłosił w środę 19 stycznia, brytyjski premier Boris Johnson.

Wielka Brytania - koniec izolacji dla zakażonych

Johnson poinformował, że zalecenie pracy z domu zostaje wycofane od teraz, zaś certyfikaty covidowe oraz nakaz noszenia maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych zostaną zniesione od przyszłego czwartku 27 stycznia.

Potwierdził też zamiar zniesienia w najbliższych tygodniach obowiązku izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem i zastąpienie go zaleceniem. Powiedział, że wymóg ten przestanie obowiązywać 24 marca, wraz z wygaśnięciem stosownych przepisów, lecz ta data może być przyspieszona.

Irlandia Północna - koniec z certyfikatami w restauracjach czy pubach

Mieszkańcy Irlandii Północnej od środy 26 stycznia nie będą już musieli posługiwać się certyfikatami covidowymi, aby wejść do pubu czy restauracji.

d30yj4n

Same certyfikaty nie będą zlikwidowane - nadal konieczne będą do wejścia do klubów nocnych oraz na imprezy masowe w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie ma miejsc siedzących, a widownia przekracza 500 osób. Również od środy 26 stycznia kluby nocne mogą wznowić działalność, a w pomieszczeniach zamkniętych można będzie organizować imprezy masowe bez miejsc siedzących.

Od piątku 21 stycznia, okres izolacji osób zakażonych koronawirusem jest skrócony z siedmiu do pięciu dni, podobnie jak to już jest w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa.

Hiszpania - wspólnoty luzują restrykcje

Premier Pedro Sanchez zdradził w połowie stycznia, że rząd pracuje nad nowym sposobem monitorowania kryzysu zdrowotnego i opowiada się za traktowaniem i leczeniem COVID-19 jak grypy.

d30yj4n

Kilka wspólnot autonomicznych Hiszpanii, w tym m.in. Kantabria i Katalonia, pomimo wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem łagodzi obowiązujące w tych regionach restrykcje przeciwepidemiczne.

Po Kantabrii, na północy kraju, która zniosła obowiązek przedstawiania certyfikatów sanitarnych w wybranych miejscach publicznych, Katalonia likwiduje godzinę policyjną.

d30yj4n

Jak informuje dziennik "El Pais", w gronie regionów, które pomimo szóstej fali mogą niebawem znieść część obostrzeń znajdują się też wspólnoty autonomiczne Madrytu, Estremadury oraz Kastylii i Leonu.

Szwecja - skrócona kwarantanna i brak testów na wjeździe dla zaszczepionych

Szwedzkie władze złagodziły w czwartek zasady odbywania kwarantanny oraz ograniczyły powszechną dostępność testów na COVID-19. Ma to pomóc w umożliwieniu pracy przedstawicielom ważnych społecznie zawodów.

Z wymogu izolacji całkowicie zwolniono osoby potrójnie zaszczepione, ozdrowieńców oraz pracowników m.in. energetyki oraz wodociągów. Dla pozostałych okres kwarantanny skrócono z siedmiu dni do pięciu.

Z powodu przeciążenia laboratoriów ograniczono także dostępność testów PCR. Pierwszeństwo będą miały m.in. osoby chore, pracujące w służbie zdrowia, opiece oraz szkolnictwie.

d30yj4n

Od piątku przy wjeździe do Szwecji na granicy nie będzie już obowiązywać wymóg posiadania negatywnego testu dla osób posiadających certyfikat potwierdzający szczepienie na COVID-19.

Austria - swobodny wjazd po boosterze niezależnie od kraju

Od poniedziałku 24 stycznia, wchodzą w życie nowe zasady, dotyczące wjazdu do Austrii. Najważniejsza zmiana to zniesienie wszelkich ograniczeń przy wjeździe dla osób, które są zaszczepione przeciw COVID-19 trzema dawkami, czyli przyjęły tzw. booster, niezależnie od kraju, z którego przyjeżdżają.

W ramach zmian usunięto też grudniowy zapis na temat szczególnych obostrzeń, dotyczących wjazdów z krajów, w których pojawiło się pierwotnie najwięcej przypadków wariantu Omikron – na liście tej było 10 państw południowoafrykańskich oraz Dania, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania.

d30yj4n

Osoby zaszczepione dwiema dawkami wciąż muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Lądowanie Ryanaira w Bristolu. Pilot posadził maszynę przy bardzo silnym wietrze

d30yj4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yj4n