Trwa ładowanie...

Zakażony koronawirusem chciał wsiąść do samolotu. Czeka go dotkliwa kara

Na terenie lotniska w podkrakowskich Balicach policja zatrzymała 24-letniego obywatela Cypru zakażonego COVID-19. Próbował on przedostać się na pokład samolotu posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Lotnisko w Balicach Lotnisko w Balicach Źródło: Adobe Stock, fot: WDnet Digital Creation Studio
d1nh0ir
d1nh0ir

Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, do interwencji na krakowskim lotnisku doszło w ubiegły czwartek. Podczas odprawy paszportowej funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzając podróżnych w systemie odkryli, że jeden z nich - a dokładniej 24-letni Cypryjczyk - ma nałożoną kwarantannę w związku z zakażeniem COVID-19.

W efekcie na miejsce wezwano policję. W obecności funkcjonariuszy pasażer poddał się dodatkowemu badaniu na obecność COVID-19, które potwierdziło zakażenie. Ponadto policjanci ustalili, że Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

d1nh0ir

Próbował obejść kwarantannę. Grozi mu wysoka kara

- Mężczyzna został przez stróżów prawa zatrzymany, a po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności, został zwolniony do miejsca odbywania izolacji - zaznaczył rzecznik małopolskiej policji.

Według niego mężczyzna odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem (za co grozi do pięciu lat więzienia), a także za nieprzestrzeganie warunków izolacji. Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii - w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej - grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tys. złotych.

To nie pierwsza taka sytuacja

Według policyjnych statystyk na terenie krakowskiego lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo że są objęci kwarantanną lub izolacją domową.

- Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych - podkreślił rzecznik.

d1nh0ir
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ferie zimowe z dziećmi w górach. O czym pamiętać na szlaku?

d1nh0ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nh0ir