Trwa ładowanie...

Gdy bagaż leci bez właściciela. Konieczne może być nawet awaryjne lądowanie

Według przepisów niedopuszczalną sytuacją jest przewożenie bagażu bez pasażera na pokładzie. Co się dzieje, gdy prawda wyjdzie na jaw w czasie lotu? Przekonali się o tym ostatnio pasażerowie lecący z Irlandii do USA.

Gdy bagaż leci bez właściciela. Konieczne może być nawet awaryjne lądowanieŹródło: Shutterstock.com
d561uuj
d561uuj

Znacie to uczucie napięcia, kiedy czekacie po przylocie na bagaż, a on się nie pojawia na taśmie? Nic dziwnego, ponieważ to, że linie lotnicze gubią walizki lub omyłkowo zabierają na inne lotniska, jest standardem. Jeśli pasażer jakimś cudem zgubi swój bagaż – no cóż, trudno. Zdarza się. Ale sytuacja komplikuje się (nie tylko dla nas, ale też dla przewoźnika), gdy nadamy walizkę, ale z jakiegoś powodu nie znajdziemy się na pokładzie – bo np. utniemy sobie drzemkę w hali odlotów, przez co spóźnimy się na samolot, czy po prostu nie zdążymy na przesiadkę.

Taka sytuacja miała miejsce w połowie grudnia w samolocie należącym do linii Norwegian, lecącym z Londynu do Bostonu. Pracownik zgłosił incydent (obecność bagażu na pokładzie, brak właściciela) pilotom, a ci ku niezadowoleniu podróznych podjęli decyzję o awaryjnym lądowaniu w Dublinie. Po zostawieniu walizki w stolicy Irlandii, maszyna z 344 pasażerami ruszyła z 2-godzinnym opóźnieniem w dalszą podróż do Stanów Zjednoczonych.

Czy konieczne było tak radykalne działanie? Według przepisów tak, a decyzję pilotów należy pochwalić. Przed startem powinny zostać porównane listy pasażerów i załadunku. Często jednak weryfikuje się to w momencie, gdy maszyna wzbija się w powietrze lub nie robi się tego wcale. Lecz jeśli załoga zauważy niezgodność i nie zatai tego faktu, to zaczynają się problemy. Zgodnie z przepisami bagaż nie może polecieć bez właściciela. Gdyby samolot stał jeszcze na płycie lotniskowej, trzeba by było odnaleźć walizkę i ją wyładować, ale jeśli jest już w powietrzu, to musi możliwie szybko się jej "pozbyć".

Źródło: Travel+Leisure

Zobacz też: Kłopoty z bagażem

d561uuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d561uuj