Trwa ładowanie...

Gdynia SUPer Miasto: Czym jest leash?

Bezpieczeństwo podczas pływania na desce SUP jest najważniejsze. Dlatego tak istotne jest, aby SUP-surfer był wyposażony nie tylko w kapok, wiosło, ale i tzw. leash, czyli smycz bezpieczeństwa. Czym dokładnie jest leash i jak prawidłowo go założyć, dowiesz się z najnowszego odcinka praktycznego podręcznika do nauki pływania na SUP-ie.

Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
 Źródło: materiały partnera
d3n4y74
d3n4y74

Leash to linka, którą z jednej strony mocuje się do deski, a z drugiej przyczepia do nogi. Dzięki niej, nawet po wpadnięciu do wody, deska SUP nie odpłynie dalej niż kilka metrów. Smycz bezpieczeństwa stanowi bardzo ważny element ochrony podczas pływania na desce SUP, szczególnie na otwartych wodach. Leash łączy wioślarza z deską, zapobiegając oddaleniu się od niej w przypadku spadnięcia do wody. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać deskę i uniknąć ryzyka utraty kontroli nad nią lub oddalenia się od brzegu, szczególnie gdy na wodzie występują silniejsze prądy, fale czy wiatr.

O zastosowaniu leasha, mocowaniu go do deski oraz technice zakładania linki szczegółowo opowiada certyfikowany instruktor ASI z gdyńskiej SUP Bazy, w czwartym odcinku wideo-podręcznika do nauki pływania na desce SUP.

Gdynia SUPer Miasto – SUP BAZA: Leash [Podręcznik do nauki pływania - ODCINEK 4]

Dlaczego leash jest tak ważny przy wiosłowaniu na stojąco?

- Zapewnia bezpieczeństwo, nie tylko dla SUP-surfera, ale i innych użytkowników wody: w razie przypadkowego oddalenia się od deski SUP bez leasha, deska może stać się dryfującym obiektem stanowiącym zagrożenie dla innych ludzi pływających lub korzystających z akwenów wodnych.

d3n4y74

- Ochrona przed utonięciem: w przypadku, gdy SUP-surfer spadnie do wody w głębokim miejscu, deskę można wykorzystać jako podparcie lub pływający punkt odniesienia. Dzięki leashowi wioślarz pozostaje w zasięgu deski, co ułatwia odzyskanie jej i zapewnia wsparcie podczas oczekiwania na pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba.

- Ochrona deski: leash pozwala uniknąć oddalanie się deski i jej uderzenia o przeszkody, takie jak skały, pomosty lub inny sprzęt wodny. Zapobiega to uszkodzeniom deski, które mogłyby się zdarzyć, gdyby pozostawiono ją swobodnie dryfującą na wodzie.

- Wygodniejsze wiosłowanie: dzięki leashowi można utrzymać deskę w bezpiecznej odległości, co ułatwia wiosłowanie i utrzymanie równowagi, zwłaszcza gdy na wodzie występują niekorzystne warunki atmosferyczne (np. silny wiatr, fale) utrudniające płynięcie.

Pamiętaj, że ważne jest, aby wybierać odpowiednią długość leasha, tak aby zapewnić optymalną odległość pomiędzy SUP-surferem, a deską, ale jednocześnie linka nie powinna być zbyt długa, aby uniknąć przypadkowego zaplątania się w niej. Regularnie sprawdzaj stan leasha, by upewnić się, że jest w dobrym stanie technicznym i nie jest uszkodzony. Dbanie o odpowiednie wyposażenie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa są kluczowe dla przyjemnego i bezpiecznego pływania na desce SUP.

Źródło: materiały partnera

Gdynia SUPer Miasto

Cykl "Gdynia SUPer Miasto" stanowi jedyny taki w Polsce, interaktywny podręcznik do nauki pływania na desce SUP. Praktyczny przewodnik po tej stosunkowo nowej dyscyplinie sportu jest nie tylko kompendium wiedzy, ale i ukazuje wyjątkowe walory Gdyni Orłowa – malowniczy klif, piaszczystą plażę, czystą wodę, łagodne zejścia – co stanowi idealne warunki do aktywnego SUP-owania. To właśnie w Orłowie znajduje się SUP Baza, którą prowadzi Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży". W Bazie (przy wejściu na plażę nr 18) można wypożyczyć niezbędny sprzęt, a także nauczyć się wiosłować na stojąco pod okiem profesjonalnego instruktora.

d3n4y74

Cała seria z cyklu Gdynia SUPer Miasto składa się z 9 odcinków, a każdy z nich będzie przybliżał inną tematykę dotyczącą nauki pływania na SUP-ach. Nowe odcinki będą publikowane co każdy piątek na stronie Gdynia.pl oraz oficjalnym kanale Gdyni na YouTube: https://www.youtube.com/@umgdynia

Akcja "Gdynia SUPer Miasto" realizowana jest we współpracy z SUP Bazą – Stowarzyszeniem "Orłowo przy plaży".

Autorzy:

Andrzej Rybicki, Instruktor ASI, SUP BAZA ORŁOWO PRZY PLAŻY

d3n4y74

Joanna Piekarz, GDYNIA.PL

Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
d3n4y74
d3n4y74

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj