Gdzie wyrobić paszport? Co trzeba wiedzieć o wyrabianiu paszportu?
Jest niezbędny, by wyjechać poza granice Unii Europejskiej. Dlatego warto mieć paszport i co istotne, ważny. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o wyrobienie paszportu, jakie dokumenty trzeba przygotować i jak długo trwa procedura wyrabiania paszportu.
Paszport to niezbędny dokument każdego podróżnika, zwłaszcza, jeśli planuje się dalsze wycieczki. Procedura jego wyrobienia jest dość prosta, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu. Z wyrobieniem tego dokumentu lepiej nie czekać na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że nie będzie gotowy, gdy będziemy chcieli wyruszyć na wymarzone wakacje.
Jedno jest pewne, największe kolejki są zazwyczaj w sezonie, dlatego teraz jest dobry moment na wyrobienie dokumentu, więc jeśli potrzebujesz nowego, to zajmij się tym właśnie teraz.
Gdzie wyrobić paszport – jak wyrobić paszport?
Podstawowym pytaniem, które pojawia się, gdy chcemy wyrobić paszport jest to, gdzie złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Stosowny wniosek można złożyć w punkcie paszportowym na terenie Polski albo u konsula za granicą. Co ważne, wniosek składa się bez ograniczeń ze względu na miejsce zamieszkania. Informacji na temat placówek, w których można składać wniosek o paszport najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich.
Po wyrobieniu paszportu należy odebrać go osobiście w tym samym miejscu, w którym składało się wniosek. Przy odbiorze paszportu należy mieć ze sobą poprzedni dokument, który zostanie anulowany.
Gdzie wyrobić paszport – jak wyrobić paszport dla dziecka?
Żeby wyrobić paszport samodzielnie trzeba mieć ukończone 18 lat. Wniosek o paszport dla osoby niepełnoletniej muszą złożyć i odebrać jego rodzice albo opiekunowie prawni. Co ważne, jeśli dziecko ma dwoje rodziców lub dwoje opiekunów, przy składaniu wniosku muszą być obecni oboje. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, żeby wniosek był złożony przez jednego rodzica. Jakie to sytuacje?
• Jedno z rodziców posiada orzeczenie wydane przez sąd rodzinny, który wyraża zgodę na wydanie paszportu,
• Drugi rodzic albo opiekun wyraża zgodę na złożenie wniosku przez drugiego rodzica i potwierdzi ten fakt pisemnie. Podpis osobisty musi być w takim przypadku potwierdzony przez notariusza, urzędnika punktu paszportowego albo konsula,
• Jedno z rodziców nie ma prawa w decydowaniu na temat wydania paszportu dla dziecka, a decyzja taka jest potwierdzona orzeczeniem sądu.
Gdzie wyrobić paszport – jakie dokumenty są potrzebne?
Żeby wyrobić paszport trzeba przygotować kilka dokumentów:
1. Wniosek o wydanie paszportu - można go dostać na miejscu w punkcie paszportowym,
2. Jedno kolorowe, aktualne zdjęcie - nie może być zrobione wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku,
3. Dowód wniesienia opłaty za paszport,
4. Ważny paszport, a jeśli go nie posiadasz, dowód osobisty.
Jeżeli przysługują Ci ulgi, na przykład ulga studencka, weź ze sobą legitymację albo inny dokument, który potwierdzi prawo do zmniejszonej opłaty za paszport. Jeśli masz zmienione po ślubie za granicą nazwisko, do wydania paszportu konieczne jest również posiadanie zupełnego albo skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa.
Gdzie wyrobić paszport – jak długo trwa wyrabianie paszportu?
Procedura wyrabiania paszportu trwa około 30 dni od dnia złożenia wniosku w punkcie paszportowym, jednak w szczególnych sytuacjach, zwłaszcza w sezonie letnim, czas ten może się wydłużyć.
W przypadkach, gdy paszport potrzebny jest szybciej, można złożyć wniosek o paszport tymczasowy, który jest ważny maksymalnie przez 12 miesięcy.
Gdzie wyrobić paszport – ile kosztuje paszport?
Podstawowa opłata za wydanie paszportu to 140 zł. Niektórym osobom przysługują ulgi w wysokości 75 proc. albo 50proc. Ulga w wysokości 75 proc. przysługuje:
• Osobom niepełnosprawnym z wielodzietnych rodzin z Kartą Dużej Rodziny,
• Osobom, które nie ukończyły 26 roku życia z rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny.
Ulga 50 proc. przysługuje:
• Uczniom i studentom,
• Emerytom i rencistom,
• Osobom z niepełnosprawnościami,
• Osobom przebywającym w zakładzie opiekuńczym albo domu pomocy społecznej,
• Osobom pobierającym stały zasiłek z pomocy społecznej,
• Osobom, które są utrzymywane przez małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
• Kombatantom i ofiarom represji okresu wojennego i powojennego,
• Rodzicom i małżonkom rodziców w wielodzietnych rodzinach z Kartą Dużej Rodziny.
Co więcej, niektóre osoby mogą wyrobić paszport za darmo. Komu przysługuje takie prawo?
• Osobom w wieku powyżej 70 lat,
• Osobom, których paszport ma techniczną wadę,
• Osobom, które muszą wyjechać za granicę w celu operacji albo leczenia, a na stałe przebywają w zakładzie opiekuńczym albo domu pomocy społecznej,
• Osobom, które muszą wyjechać za granicę w celu operacji albo leczenia, a pobierają stały zasiłek z pomocy społecznej,
• Żołnierzom, którzy zostali wyznaczeni do służby za granicą (oprócz żołnierzy zawodowych).
Paszport można wyrobić taniej również w przypadkach, gdy wygląd osoby znacząco się zmienił w porównaniu do wyglądu na zdjęciu z paszportu, zmieniły się dane (na przykład nazwisko) albo w paszporcie brakuje miejsca na kolejne stemple i wizy.
Z kolei osoby, które zgubiły albo zniszczyły paszport muszą za niego zapłacić trzy razy więcej, czyli 420 zł (jeśli nie przysługuje im żadna ulga).