Trwa ładowanie...
d4m8rfo

Genialne rozwiązanie Islandczyków. Podgrzewane chodniki chronią przed poślizgnięciem

Islandczycy słyną z pomysłowości i ciekawych rozwiązań. Władze liczącego 36-tys. mieszkańców kraju dokładają wszelkich starań, by obywatelom żyło się coraz lepiej. Gdy śnieg pokryje chodniki, chcą zminimalizować ryzyko "wywinięcia orła" na lodzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niski koszt wydobycia energii geotermalnej pozwala na ciekawe rozwiązania
Niski koszt wydobycia energii geotermalnej pozwala na ciekawe rozwiązania (Facebook.com/All Island Radiant)
d4m8rfo

Wyspa znajduje się na tzw. grzbiecie śródoceanicznym, gdzie aktywność wulkaniczna jest znacznie podwyższona. Islandczykom udało się okiełznać naturę i nauczyć, jak najefektywniej czerpać korzyści z energii geotermalnej. Jest ona wykorzystywana m.in. w specjalnie zaprojektowanych szklarniach, w których uprawia się owoce egzotyczne, takie jak banany czy melony. Hodują się także tropikalne gatunki kwiatów.

Islandczycy wpadli również na genialny pomysł radzenia sobie z oblodzonymi chodnikami. Również i w tym celu korzystają z energii geotermalnej. Gorąca woda przepływa specjalnymi rurkami ukrytymi pod warstwą betonu (podobne rozwiązanie stosuje się w wielu domach, tzw. ogrzewanie podłogowe). Tego typu projekty zrealizowano dotychczas w Rejkawiku i Akureyri, ale na liście są kolejne miasta.

d4m8rfo

Innowacyjne rozwiązanie pozwala zimą poruszać się pieszo bez obaw o poślizgnięcie i zrobienie sobie krzywdy. Dzięki systemowi grzewczemu na chodnikach nie zalega śnieg, więc nie trzeba ich odśnieżać, a roztopiona masa nie zamarza. Woda z roztopionego śniegu spływa bezpośrednio do kanału. Takie rozwiązanie z pewnością święciłoby triumfy w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Historia reprezentacji: Islandia

d4m8rfo

Podziel się opinią

Share

d4m8rfo

d4m8rfo