Gibraltar - największe atrakcje
Gibraltar to brytyjskie dominium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje niewielki półwysep nad Cieśniną Gibraltarską, która oddziela Europę od Afryki. Na tym małym skrawku ziemi od wieków krzyżowały się trzy wielkie kultury - hiszpańska, arabska i angielska. Zobacz, dlaczego miejsce to jest tak popularne wśród turystów.
Gibraltar to brytyjskie dominium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje niewielki półwysep nad Cieśniną Gibraltarską, która oddziela Europę od Afryki. Na tym małym skrawku ziemi od wieków krzyżowały się trzy wielkie kultury - hiszpańska, arabska i angielska. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Starym Kontynencie.
Zamieszkany przez 30 tys. osób Gibraltar znajduje się przy wyjściu z Morza Śródziemnego do Cieśniny Gibraltarskiej. Od wybrzeży Maroka dzieli go 20 km, a od Hiszpanii jedyna granica lądowa o długości 1200 m. To brytyjskie terytorium zamorskie ma powierzchnię 6,5 km kw., czyli jest prawie 80 razy mniejsze od Warszawy. Mimo swojego rozmiaru Gibraltar był łakomym kąskiem dla wielu narodów ze względu na strategiczne położenie. Na przestrzeni wieków doświadczył 14 oblężeń, był we władaniu Arabów, Hiszpanów, a obecnie należy do Wielkiej Brytanii. Utrzymuje się głównie z turystyki, sklepów bezcłowych, bankowości, hazardu i obsługi statków handlowych oraz pasażerskich. Gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od brytyjskiej pomocy, polegającej na udzielaniu kredytów na bardzo korzystnych warunkach.
wg/ir
Zobacz też: Hiszpania - rekordowy rok pod względem liczby turystów
Gibraltar - zabytki
Wielokulturowość tego miejsca oraz połączenie elementów sztuki hiszpańskiej i arabskiej (mauretańskiej) dały ciekawy efekt, który jest widoczny przede wszystkim w architekturze. Wpływy Arabów znajdują odzwierciedlenie m.in. w muzyce ludowej czy literaturze. Niestety burzliwa przeszłość półwyspu spowodowała, że do naszych czasów nie przetrwało zbyt wiele historycznych budowli. Te, które ocalały, są głównie pozostałościami warowni, fortyfikacji i imponujących podziemi, mających na celu dać schronienie cywilom i żołnierzom podczas oblężeń. W Hiszpanii co jakiś czas padają hasła, że Gibraltar powinien wrócić do Hiszpanii, jednak mieszkańcy stanowczo opowiadają się w referendach za pozostaniem pod rządami Wielkiej Brytanii, a swoją brytyjskość często podkreślają. Zgodnie z konstytucją, od 1969 r. głową państwa jest królowa Elżbieta II, reprezentowana od 2013 r. przez gubernatora Jamesa Benjamina Duttona.
Skała Gibraltarska
Większość powierzchni niewielkiego terytorium zajmuje Skała Gibraltarska, która dawniej nazywana była Dżabal Tarik od imienia berberyjskiego wodza, który w 711 r. rozpoczął podbój Półwyspu Iberyjskiego. Skała to wapienny masyw górski o długości 4,8 km, który ma wysokość 426 m. Bez wątpienia jest największą atrakcją dla przyjeżdżających tu turystów. Jedyne w swoim rodzaju położenie geograficzne skały na styku Europy i Afryki oraz jej kształt zdecydowanie zapadają w pamięć dużo bardziej niż tutejsze zabytki. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. Dawniej skała była uważana za jeden z dwóch Słupów Herkulesa i granicę między światem ludzi i potworów.
Gibraltar - atrakcje
Kolejnym ważnym miejscem dla turystów jest Main Street - główny pasaż handlowy miasta z licznymi sklepami wolnocłowymi. Na jego końcu znajduje się stacja kolejki linowej, która wwozi turystów na wierzchołek Skały Gibraltarskiej, czyli na _ The Top of the Rock . Kolejka zatrzymuje się w połowie wysokości, w tzw. punkcie Apes'Den _ (Jaskini Małp), gdzie można przyjrzeć się słynnym magotom. Koniecznie trzeba udać się na Przylądek Europa - najdalej wysunięty na południe punkt Gibraltaru, w którym znajdziemy latarnię morską.
Gibraltar - atrakcje
Inne popularne atrakcje to wieża Hołdu i brama - pozostałości po wybudowanym w 1068 r. zamku Maurów, a także fortyfikacje i kazamaty Gibraltaru, które składają się z 48 km tuneli wydrążonych głównie w okresie wielkiego oblężenia i II wojny światowej. Warto udać się też do Muzeum Gibraltaru i jaskini św. Michała, którą przekształcono w salę koncertową dla tysiąca osób.
Gibraltar - zwierzęta i roślinność
Znaczną część powierzchni Gibraltaru zajmuje rezerwat przyrody, w którym żyją magoty, czyli małpy z rodziny makakowatych. Jest to jedyny dziko żyjący gatunek małp w Europie. *Skałę porastają oliwki, pinie i dęby korkowe - pozostałość po wiecznie zielonych lasach. Reszta terytorium jest porośnięta suchą trawą. Tu również swój przystanek ma wiele gatunków ptaków w okresie migracji z Europy północnej i środkowo-wschodniej do *Afryki.
Gibraltar - Winston Churchill Avenue
Nie sposób nie wspomnieć o słynnej drodze w pobliżu portu lotniczego Gibraltar, położonego ok. 500 metrów od centrum skalistego półwyspu. To jedyne lotnisko obsługujące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu jedno z najbardziej niesamowitych skrzyżowań na świcie. Pas startowy przecięty jest bowiem drogą Winston Churchill Avenue, prowadzącą do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas startu i lądowania samolotów ruch samochodów jest oczywiście wstrzymywany.
Gibraltar - jaskinie w 2016 r. wpisane na listę UNESCO
Warto wspomnieć, że w 2016 r. Jaskinia Gorhama została wpisana na listę UNESCO. W jej wnętrzu znaleziono jedne z pierwszych w Europie szczątków neandertalczyka. Przypuszcza się, że ta odkryta w 1907 r. przez kapitana A. Gorhama grota stanowiła ostatnie siedlisko tego gatunku na Starym Kontynencie. Jaskinia ma 18 m głębokości i składa się z rozbudowanego systemu podziemnych korytarzy oraz trzech odrębnych grot. Są to: Vanguard, Hyaena oraz *Bennetta. *
wg/ir