Góry izerskie. Miejsce, gdzie na szlakach nie ma tłumów
Są w polskich górach zakątki, do których turyści jeszcze nie dotarli na masową skalę. Dlatego na szlakach w takich miejscach jak Góry Izerskie nadal nie ma tłumów. Jest za to wszechogarniający spokój i zapierające dech w piersiach widoki.
W porównaniu do Tatr, Karkonoszy czy nawet Pienin, Góry Izerskie wydają się wyludnioną krainą, w której człowiek jest tak blisko przyrody, jak jeszcze nigdy wcześniej. Wraz z Pogórzem stanowią najdalej na zachód wysuniętą część polskich Sudetów. Tę piękną okolicę dzielimy z naszymi czeskimi sąsiadami.
W krajobrazie Gór Izerskich próżno doszukiwać się strzelistych szczytów. Przeważają za to wzniesienia o łagodnych zboczach, rozległe doliny oraz torfowiska, które przecina gęsta sieć szlaków turystycznych.
Góry Izerskie są atrakcyjne przez cały rok
Turyści zwykle odwiedzają regiony, które już dobrze znają lub o nich słyszeli. Dlatego Góry Izerskie bywają pomijane na rzecz Karkonoszy. Tymczasem jest tu naprawdę dużo atrakcji, pozwalających ciekawie spędzić czas niezależnie od pory roku.
Najwyższym szczytem w polskich Izerach jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), na którą prowadzą niezwykle malownicze piesze trasy. Wysoka Kopa należy ponadto do Korony Gór Polskich, więc nie może jej pominąć nikt, kto chce się pochwalić jej zdobyciem. Atrakcyjnych szlaków turystycznych w Górach Izerskich jest zresztą o wiele więcej. Na pewno warte uwagi są te, które biegną na Stóg Izerski i Polanę Izerską.
Ciekawą opcją jest pętla ze Świeradowa-Zdroju obejmująca zarówno Stóg, jak też Polanę Izerską. Jej przejście zajmuje kilka godzin, ale dla widoków warto poświęcić czas i trochę się zmęczyć. Po drodze można z resztą odpocząć w schronisku na Stogu Izerskim oraz w Chatce Górzystów na Hali Izerskiej.
To kultowe miejsca, które na pewno trzeba zobaczyć. Tutaj też znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba, gdzie nocne niebo zostało zachowane przed nadmiarem światła. Dzięki temu turyści mogą podziwiać gwiezdne konstelacje w całej okazałości.
Zimą teren Gór Izerskich Eksplorowany jest przez narciarzy biegowych. Natomiast tradycjonaliści mają do dyspozycji jeden z największych ośrodków narciarskich w Sudetach. Usytuowany jest na zboczach Stogu Izerskiego, a tamtejsza kolej gondolowa działa przez cały rok.
Świeradów-Zdrój - kurort w Górach Izerskich
Świeradów-Zdrój to uzdrowisko oraz topowy kurort Gór Izerskich.
- Świeradów-Zdrój jest jednym z chętniej odwiedzanych miast w województwie dolnośląskim. Znajduje się wśród dziesięciu lokalizacji, do których turyści wysyłają największą liczbę zapytań o noclegi - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.
Turyści oczekują także dodatkowych atrakcji, które urozmaicą im wypoczynek w górach. Świeradów-Zdrój może im je zapewnić. Atutem miasta są lecznicze wody mineralne - miejscowe tradycje uzdrowiskowe sięgają XVIII wieku. Jednak największy rozwój kurortu przypada na lata 30. wieku XX, gdy odkryto radoczynność świeradowskich wód mineralnych. Oferta uzdrowiskowa miasta wzbogaciła się o kolejne zabiegi, ściągając tym samym większą liczbę kuracjuszy.
Z początku ubiegłego stulecia pochodzi jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Świeradowa-Zdroju. Jest to Dom Zdrojowy z wieżą i halą spacerową, liczącą 80 metrów długości. Jej wnętrze jest ozdobione pięknymi witrażami i roślinną polichromią. W sąsiedztwie znajduje się również pijalnia wód mineralnych.
Świeradów-Zdrój - spacer w chmurach i inne atrakcje
Warto znaleźć też czas, by zwiedzić Czarci Młyn, będący skansenem produkcyjnym Muzeum Chleba. Jest to miejsce, gdzie kompleksowo odtworzono proces powstawania pieczywa sprzed lat! Natomiast osoby lubiące ciekawostki i osobliwości mogą odwiedzić Mini Muzeum Szachów, które zostało w całości poświęcone tej grze, oraz Pracownię Piernikową, gdzie zawsze panuje klimat Bożego Narodzenia.
Świeradów-Zdrój dołączył też do polskich miast, w których można chodzić w chmurach! Latem 2021 roku oddano tu do użytku Sky Walk. Jest to licząca 62 metry wysokości wieża widokowa, ze szczytu której można podziwiać panoramę uzdrowiska i Gór Izerskich. W jej najwyższym punkcie znajduje się szklana platforma, chociaż wejście na nią jest zupełnie bezpieczne, to wymaga naprawdę stalowych nerwów.