Grecja - Amorgos i klasztor Hozoviotissa

Grecja - Amorgos i klasztor Hozoviotissa

Cyklady to jeden z najpopularniejszych archipelagów w Grecji, który obejmuje ponad 200 wysp na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju. Można tu zobaczyć jedne z najpiękniejszych krajobrazów Hellady – Mykonos z charakterystycznymi wiatrakami czy Santorini przez wielu uważaną za najpiękniejszą z greckich wysp. Dziś jednak prezentujemy mniej znany zakątek Morza Egejskiego - Amorgos, czyli najbardziej na wschód wysunięty punkt Cykladów. Do atrakcji wyspy poza wspaniałymi plażami i malowniczymi zatokami należą niezwykłe klasztory i monastyry. Budowle zachwycają zarówno długą historią, jak i niesamowitym położeniem na stromych klifach Amorgos.

Cyklady to jeden z najpopularniejszych archipelagów w Grecji, który obejmuje ponad 200 wysp na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju. Można tu zobaczyć jedne z najpiękniejszych krajobrazów Hellady – Mykonos z charakterystycznymi wiatrakami czy Santorini przez wielu uważaną za najpiękniejszą z greckich wysp. Dziś jednak prezentujemy mniej znany zakątek Morza Egejskiego - Amorgos, czyli najbardziej na wschód wysunięty punkt Cykladów. Do głównych atrakcji poza wspaniałymi plażami i malowniczymi zatokami należą tu niezwykłe klasztory i monastyry. Budowle zachwycają zarówno długą historią, jak i niesamowitym położeniem na stromych klifach Amorgos.

if/pw

1 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by GOC53, flickr.com

*Amorgos *znajduje się ok. 30 km od wysp Naxos i Ios, a ze względu na jej położenie nazywa się ją często „bramą do Dodekanezu”. Na całej długości wyspy, która wynosi 33 km, ciągną się dzikie góry, opadające stromo do morza. Najwyższy punkt ma wysokość 823 m n.p.m.

2 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by , flickr.com

Historia Amorgos sięga czasów starożytnych, gdy wyspę skolonizowali Kreteńczycy. Pierwsze zapiski na temat osad pochodzą już z VII w. p.n.e. Do dziś można tu zobaczyć pozostałości po antycznych miastach: Minoa, Arkesine i Aigiale.

3 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by DarkB4Dawn, flickr.com

Jednak najpiękniejszym świadectwem sprzed wieków są wspaniałe klasztory i monastyry, których na Amorgas można naliczyć aż kilkanaście. Kryją się wśród górskich szczytów, zielonych dolin i niedostępnych klifów. Największe wrażenie robi monastyr Hozoviotissa (na zdjęciu), który został wykuty w pionowej skale nad błękitną taflą Morza Egejskiego.

4 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by Lars Jussaume, flickr.com

Został założony na początku IX wieku przez mnichów z Palestyny. Legenda głosi, że kobieta z miejscowości Chosovo, leżącej na terenie obecnego Izraela, wyrzuciła do morza ikonę Matki Boskiej, żeby ochronić ją przed zniszczeniem. Obraz miał wypłynąć na plażę zatoki Agia Anna na Amorgos. Dlatego zdecydowano się zbudować monastyr właśnie w tym miejscu i nazwać go Panagia Chozoviotissa.

5 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by Martin Kraft, Wikimedia Commons

W XI wieku klasztor został zniszczony przez piratów, jednak na szczęście szybko znalazły się pieniądze na odbudowę. Cesarz Aleksy I Komnen ufundował nowy monastyr, który cieszy oko do dziś. Do XIX wieku był jednym z najbogatszych klasztorów w Grecji. Zachowały się tu rękopisy z XI-XII wieku.

6 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jérôme Briot, flickr.com

Liczący 1000 lat klasztor stanowi największą atrakcję Amorgos. Ze względu na położenie ok. 300 metrów nad lustrem wody i nietypową architekturę uznaje się go za jeden z najciekawszych w Grecji. Często porównuje się go ze słynnymi Meteorami.

7 / 7

Cyklady - Amorgos

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jens Auer, flickr.com

Niesamowity klasztor i cała Amorgos zasłynęły dzięki filmowi _ Wielki błękit _ z 1988 roku w reżyserii Luca Bessona. Do dziś można tu podziwiać wrak statku, który pojawił się także na szklanym ekranie. Ze względu na filmową karierę Amorgos nazywa się często "wyspą wielkiego błękitu".

if/pw

poradygrecjawyspy greckie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)