Trwa ładowanie...

Grecka atrakcja w niebezpieczeństwie. Niebawem może się rozpaść

Słynny wrak statku już od 43 lat zdobi jedną z plaż na greckiej wyspie Zakintos. Niestety, atrakcja z roku na rok coraz bardziej niszczeje. W najgorszym wypadku może się niebawem rozpaść.

Greckiej atrakcji grozi rozpad Greckiej atrakcji grozi rozpad Źródło: Adobe Stock, fot: Anze Furlan
d3670st
d3670st

Władze Zakintosu mierzą się z niemałym problemem, bowiem losy jednej z najpopularniejszych greckich atrakcji wiszą na włosku. Słynny wrak statku, który zdobi plażę Navagio, mierzy się z wieloma przeciwnościami losu. Jednym z zagrożeń jest dla niego osuwająca się ziemia.

Wrak statku na Zakintos może się niebawem rozpaść

W 2018 r. z powodu zawalenia się klifu atrakcja była na moment zamknięta dla zwiedzających. Wówczas nie można było tam ani pływać w okolicy plaży ani zatrzymywać się łodziami. Kolejny zakaz zwiedzania plaży wydano we wrześniu 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Turyści w Grecji nagminnie to robią. "W kółko to tłumaczymy"

Do osunięcia się klifu doprowadziło wtedy silne trzęsienie ziemi (5,4 w skali Richtera). Do zatoki można było wówczas wpływać, jednak dostęp do plaży został zamknięty. Całkowity zakaz wstępu na plażę Navagio wydano również w czerwcu 2023 r. Wówczas zabroniono również kąpieli w otaczającej ją zatoce.

d3670st

Łodzie turystyczne mogły wówczas do niej wpływać, ale czas ich pobytu był ograniczony do 20 minut. Mogły również poruszać się tylko w ściśle określonym obszarze.

Zagrożeniem dla wraku statku nie są jednak wyłącznie osuwiska skalne. Problemem są także trudne warunki pogodowe.

Ostatnio z powodu silnego wiatru od wraku odłamały się fragmenty szkunera. Zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy zaapelowali do władz o natychmiastowe podjęcie działań zabezpieczających słynną atrakcję. Chętni zaoferowali nawet pomoc przy zarządzaniu i finansowaniu i konserwacji.

Lokalne władze chcą ratować słynną atrakcję

Jeśli wrak statku ulegnie zniszczeniu, Zakintos straci ważną atrakcję, która od lat przyciąga tam turystów. Władze wyspy wzywają teraz greckie Ministerstwo Turystyki i Ministerstwo Gospodarki i Finansów do ochrony tego miejsca.

d3670st

Burmistrz Zakintos, Giorgos Stasinopoulos chce, aby gmina Zakintos przejęła zarządzanie wrakiem, aby mogła zająć się naprawą szkód oraz zapewnić bezpieczeństwo turystom i wydzielić odpowiednie sfery dostępu. Burmistrz proponuje także wprowadzenie płatnych biletów wstępu na teren Zatoki Wraku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3670st
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3670st