WyspyHiszpania - Kraj Basków i jego największe atrakcje

Hiszpania - Kraj Basków i jego największe atrakcje

Hiszpania - Kraj Basków i jego największe atrakcje

Położony przy północnej granicy z Francją Kraj Basków to jeden z najciekawszych regionów naszego kontynentu. Bajeczne piaszczyste plaże, dzikie wyspy, mrożące krew w żyłach lokalne festiwale czy malownicze pasma górskie stanowią nie lada gratkę dla każdego podróżnika. Do tego jedno z tutejszych miast może poszczycić się najlepszym jedzeniem na całym świecie! Naród zamieszkujący ten kraj należy do najstarszych w Europie, a tutejszy język, którym mówi ponad milion mieszkańców Hiszpanii i Francji, euskera, nie dość że brzmi egzotycznie, to jeszcze jego pochodzenie jest jak dotąd kompletnie nieznane. Jednak od wieków zarówno Kraj Basków, jak i cała Baskonia wzbudzają kontrowersje. Ten cieszący się największą autonomią region Hiszpanii kojarzy się głównie z organizacją terrorystyczną ETA i zamachami bombowymi, co w dużej mierze zniekształca wizerunek tego fascynującego zakątka Europy. Oto co warto tu zobaczyć.

Położony przy północnej granicy z Francją Kraj Basków to jeden z najciekawszych regionów naszego kontynentu. Przepiękne piaszczyste plaże, dzikie wyspy, mrożące krew w żyłach lokalne festiwale czy malownicze pasma górskie stanowią nie lada gratkę dla każdego podróżnika. Do tego jedno z tutejszych miast może poszczycić się najlepszym jedzeniem na całym świecie! Naród zamieszkujący ten kraj należy do najstarszych w Europie, a tutejszy język, którym mówi ponad milion mieszkańców Hiszpanii i Francji, euskera, nie dość że brzmi egzotycznie, to jeszcze jego pochodzenie jest jak dotąd kompletnie nieznane. Jednak od wieków zarówno Kraj Basków, jak i cała Baskonia wzbudzają kontrowersje. Niestety, ten cieszący się największą autonomią region Hiszpanii kojarzy się głównie z
organizacją terrorystyczną ETA i zamachami bombowymi, co w dużej mierze zniekształca wizerunek tego fascynującego zakątka Europy. Oto co warto tu zobaczyć.

at/if

1 / 8

Gasteiz, czyli Vitoria

Obraz
© Mikelcg, Licencja Wikimedia Commons

Kraj Basków to część Baskonii - historycznej krainy leżącej na pograniczu Hiszpanii i Francji. Składa się ona z siedmiu prowincji, z których cztery leżą w Hiszpanii - Bizkaia, Gipuzkoa i Araba. Stolicą regionu jest Gasteiz, której hiszpańska nazwa brzmi Vitoria. Mają tu siedzibę wszystkie instytucje rządowe, jednak turystów bardziej interesują monumentalne średniowieczne katedry i renesansowe pałace.

2 / 8

Donostia, czyli San Sebastian

Obraz
© Keta, Licencja Wikimedia Commons

Najbardziej popularnym miastem regionu jest bez wątpienia stolica prowincji Gipuzkoa, czyli przepiękne San Sebastian (bask. Donostia). To tu zwykła wypoczywać hiszpańska rodzina królewska, a Playa de La Concha (Plaża Muszli, bask. Bahía de La Concha) to prawdopodobnie najpiękniejsza miejska plaża w Europie. Do atrakcji należy również promenada położona między dwiema górami - Urgull i Igueldo. Rozciąga się z niej widok na wysepkę Santa Clara, na której również znajduje się widoczna w czasie odpływu plaża.

3 / 8

Festiwale i jedzenie

Obraz
© Lanpernas 2.0, Licencja Wikimedia Commons

W 2012 roku San Sebastian zostało uznane za miejsce, w którym serwuje się najlepsze jedzenie na świecie, pobijając m.in. Tokio, Sydney i Paryż. Kolorytu dodaje miastu gromadzący turystów _ Tamborrada _ - odbywający się 20 stycznia marsz z bębnami i piszczałkami z okazji dnia św. Sebastiana oraz doroczny prestiżowy festiwal filmowy.

4 / 8

Bilbo czy Bilbao?

Obraz
© Nikopol, Licencja Wikimedia Commons

Stolica prowincji Bizkaia to największe miasto Kraju Basków. Położone nad Zatoką Biskajską Bilbao (bask. Bilbo) rozsławiło na cały świat futurystyczne Muzeum Guggenheima, w którym zgromadzone są najcenniejsze dzieła sztuki współczesnej, m.in. Andy'ego Warhola. Innym magnesem przyciągającym turystów do Bilbao jest klub piłkarski Atletic Bilbao. Co ciekawe - klub zatrudnia niemal wyłącznie piłkarzy mających baskijskie pochodzenie, kierując się zasadą, że "z wychowankami i lokalnym wsparciem, nie potrzeba obcokrajowców".

5 / 8

Gaztelugatxe

Obraz
© multisanti, Licencja Wikimedia Commons

Jeśli zmęczy nas ruchliwe Bilbao, warto wybrać się do położonego nad Zatoką Biskajską Bermeo. W niewielkiej odległości od brzegu znajduje się wyspa Gaztelugatxe, którą ze stałym lądem łączy charakterystyczny kamienny most. Na szczycie góry znajduje się sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (bask. Gaztelugatxeko Doniene, hiszp. San Juan de Gaztelugatxe), które powstało w X wieku. Turyści pragnący dostać się do tego urokliwego zakątka muszą pokonać krętą drogę pod górę, z której rozciągają się malownicze widoki na zatokę i klify. Latem to miejsce jest bardzo zatłoczone, dlatego lepiej odwiedzić Gaztelugatxe wiosną lub na jesieni.

6 / 8

Txindoki

Obraz
© Iñaki LLM, Licencja Wikimedia Commons

Zróżnicowanie krajobrazów Kraju Basków zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika. Jeśli jesteśmy amatorami trekkingu i wypraw w góry, koniecznie powinniśmy odwiedzić położone przy granicy z Francją pasmo górskie Aralar. Jego najwyższym punktem jest wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m. góra Txindoki, która ze względu na swój piramidalny kształt nazywana jest baskijskim Matterhornem. Na szczyt prowadzą dobrze oznaczone szlaki, a dodatkową atrakcją jest organizowane 1 maja przepędzanie stad bydła w wyższe partie gór, gdzie pozostają aż do października.

7 / 8

Guernica

Obraz
© Papamanila, Licencja Wikimedia Commons

Miastem nierozerwalnie związanym z historią i sztuką Europy jest Guernica (bask. Gernika). Miasto niemal doszczętnie zbombardowane podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1937 roku zostało uwiecznione w jednym z najsłynniejszych dzieł Pabla Picassa. Z miastem związany jest nie tylko wstrząsający obraz, ale i drzewo, które od niemal 500 lat jest symbolem wolności Basków. To Gernikako Arbola - dąb z Guerniki, pod którym spotykali się królowie Hiszpanii przysięgający dochowania wolności baskijskich, tu także był zaprzysiężony pierwszy autonomiczny szef baskijskiego rządu. Do historii przeszły trzy drzewa z Guerniki - _ Ojciec _, _ Starzec _ i _ Syn _. Gdy dąb usycha, na jego miejscu sadzi się kolejne drzewo.

8 / 8

Pampeluna

Obraz
© AP

Region Nawarra, mimo, że oficjalnie nie jest częścią Kraju Basków, należy do historycznej krainy Baskonii. Tu także obok hiszpańskiego w powszechnym użyciu jest język baskijski (euskera), a tradycje baskijskie są ciągle żywe. Każdego roku, od 6 do 14 lipca oczy całego świata są zwrócone na Pampelunę - miasto ogarnia szał, bo na ulice zostają wypuszczone byki. Wszystko z okazji _ sanfermines _, czyli święta ku czci patrona miasta, św. Fermina. Odbywają się wtedy _ encierros _ – gonitwy byków i ludzi. Choć często dochodzi do wypadków, także śmiertelnych, a sama fiesta wzbudza ogromne kontrowersje, to zarówno mieszkańcy Pampeluny, jak i tłumnie odwiedzający miasto turyści nie wahają się ryzykować zdrowia i życia w spotkaniu z rozjuszonymi bykami.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)