Hongkong - niesamowite drapacze chmur
"Kokony" - projekt Petera Steinhauera
Hongkong, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim, to jedno z najnowocześniejszych miast świata. Należy do najważniejszych centrów handlowo-finansowych na świecie, a jego powierzchnia wynosi ponad 1000 km kw. Na tym terenie mieszka aż 7 milionów osób, co sprawia, że odznacza się jednym z najwyższych na świecie wskaźników gęstości zaludnienia - średnio 6200 osób na km kw., a miejscami aż 43 tys. osób na km kw. Co ciekawe zabudowa zajmuje jedynie 25 proc. powierzchni miasta, a reszta to parki i rezerwaty przyrody. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej architekturze, która składa się głównie z kilkudziesięciometrowych drapaczy chmur.
Hongkong, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim, to jedno z najnowocześniejszych miast świata. Należy do najważniejszych centrów handlowo-finansowych na świecie, a jego powierzchnia wynosi ponad 1000 km kw. Na tym terenie mieszka aż 7 milionów osób, co sprawia, że odznacza się bardzo wysokim wskaźnikiem gęstości zaludnienia - średnio 6200 osób na km kw., a miejscami aż 43 tys. osób na km kw. Co ciekawe zabudowa zajmuje jedynie 25 proc. powierzchni miasta, a reszta to parki i rezerwaty przyrody. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej architekturze, która składa się głównie z kilkudziesięciometrowych drapaczy chmur.
I to właśnie wieżowce są głównymi bohaterami serii zdjęć fotografa Petera Steinhauera, który mieszka i pracuje w Azji od 1993 roku. Jego ostatni projekt o nazwie "Kokony" przedstawia budynki jeszcze w budowie, gdy wciąż otoczone są rusztowaniami schowanymi pod warstwą kolorowego jedwabiu. Używa się go, ze względu na cenną właściwość - zatrzymuje on zanieczyszczenia. Spowite barwnymi materiałami drapacze chmur tworzą niesamowity pejzaż, który bardziej przypomina instalację artystyczną niż plac budowy. Niebieskie, żółte i zielone "peleryny" robią ogromne wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy.
Przestrzenne zagospodarowanie miasta pozwoliło 2 lata temu Hongkongowi zająć pierwsze miejsce w rankingu miast, w których żyje się najlepiej, sporządzonym przez Economist Intelligence Unit (EIU). Zwrócono wówczas uwagę na pomysłowe wplecenie w strukturę nowoczesnej metropolii wielu terenów zielonych. Mimo ciągłego rozwoju, miasto nie "rozłazi się" poza swoje granice i pozostaje wzorem pod tym względem dla innych metropolii na świecie.
_ Peter Steinhauer jest światowej sławy fotografem, który ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, a jego prace były drukowane m.in. w magazynie "Time". Fotografuje głównie miejskie krajobrazy oraz najróżniejsze konstrukcje stworzone przez człowieka. Mieszkał w kilku miastach USA, Sztokholmie, Hanoi i Sajgonie. Od 12 lat stacjonuje w Singapurze. _if/pw