Trwa ładowanie...

Hotele podnoszą ceny. Niektóre nawet o więcej niż 10 proc.

Jak informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP), ponad połowa hoteli podniosła w styczniu ceny - w przypadku 25 proc. z nich było to więcej niż 10 proc. Co ciekawe, tyle 25 proc. obiektów obniżyło opłaty za noclegi.

Hotele podnoszą ceny noclegów Hotele podnoszą ceny noclegów Źródło: Adobe Stock, fot: Dmitrijs Dmitrijevs
d44cev0
d44cev0

IGHP przeprowadziła wśród hotelarzy badanie, którego wyniki wskazują, że ceny noclegów mają tendencję wzrostową. Jak podano, w styczniu ponad połowa hoteli (52 proc.) miała średnie ceny wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Co więcej, 25 proc. z nich odnotowało wzrosty o więcej niż 10 proc. W przypadku 16 proc. obiektów ceny nie zmieniły się, a spadek średniej ceny zanotowało 25 proc. hoteli.

Jak zauważył sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński, podwyżki wynikają głównie z powodu dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług.

Wzrost cen i niskie obłożenie

Nie najlepsza jest również frekwencja w hotelach. Mączyński dodał, że ponad połowa obiektów nie przekroczyła w styczniu 30 proc., a ponad 50 proc. obłożenia miało tylko 13 proc. Z ankiety wynika, że hotele pozamiejskie uzyskały nieco lepsze wyniki obłożenia od tych położonych w miastach. Co więcej, z badania wynika, że więcej gości wybiera hotele o profilu wypoczynkowym a nie biznesowym.

d44cev0

W ocenie sekretarza generalnego takie różnice we frekwencji wynikały z kończącego się na początku stycznia okresu przerwy noworocznej oraz pierwszych dwóch tygodni ferii szkolnych generujących pobyty prywatne w miejscowościach wypoczynkowych.

Hotele nie mają wielu rezerwacji

Izba podała, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące nie napawają nadzieją, bo prognozy są słabe i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem. "Mimo że cały luty to okres szkolnych ferii zimowych, nadal miejsce ma krótkie okienko rezerwacyjne" - wskazano w komunikacie.

Z ankiety wynika, że w lutym większość hoteli spodziewała się obłożenia poniżej 30 proc. Ponad 85 proc. hoteli posiada rezerwacje na marzec na poziomie nie wyższym niż 20 proc. frekwencji, w tym dwie dominujące grupy (po 30 proc. obiektów każda) z obłożeniem do 5 proc. oraz w zakresie 11-20 proc. W kwietniu prognozy są zbliżone do marca - również 85 proc. spodziewa się rezerwacji na poziomie 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2022. Czy to dobry moment na rezerwacje wycieczek?

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj