Trwa ładowanie...

Hotelowe ciekawostki z całego świata

Istnieją na świecie hotele, które stały się legendarne – napisano o nich książki, nakręcono filmy, a nawet nagrano piosenki. Inne były ulubionymi miejscami znanych gwiazd lub odznaczają się wyjątkowym designem czy formą. O hotelowych historiach można rozmawiać godzinami – kryminalne tajemnice, wielkie romanse, piękne wnętrza – niektóre mogą naprawdę zaskoczyć.

Hotelowe ciekawostki z całego świataŹródło: Accor Hotels
d3bihxx
d3bihxx

Co łączy najważniejsze nagrody filmowe i hotel? Więcej niż moglibyście się spodziewać. Już od ponad 80 lat, z nadejściem wiosny uwaga każdego miłośnika kina skupia się na Oscarach – najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagrodach filmowych. Ceremonia rozdania nagród Akademii Filmowej odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood. Jednak nie zawsze tak było.

Pierwsze Oscary przyznawano w hotelu. Na galę w The Hollywood Roosevelt Hotel zawitało jedynie 250 osób i trwała ona niecałe 15 minut. Dopiero w 1944 roku ceremonię wręczenia Oscarów przeniesiono z hotelu do teatru.

Hotele z kryminalną kartoteką i miłością w tle

Wielu pisarzy tworzących kryminały i zagadki detektywistyczne wybiera, jako miejsce akcji hotelowe mury, które genialnie potrafią ukryć wszystkie tajemnice. Z hotelowymi historiami związana była m.in. Agatha Christie, autorka popularnych kryminałów. Wiele osób zna ekranizację kryminalnej intrygi z "Morderstwa w Hotelu Gallop", ale nie tylko to łączy Christie z branżą hotelarską.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Jedną ze swoich najpopularniejszych powieści "Morderstwo w Orient Expressie" napisała w pokoju numer 411, w Hotelu Pera Palace w Stambule (na zdjęciu powyżej). Po tamtym wydarzeniu apartament w kolorze głębokiej czerwieni został nazwany jej imieniem.

d3bihxx

Nie tylko autorzy kryminałów lubią hotele. Doceniają je również pisarze tworzący historie miłosne. W końcu czy romans rozpoczynający się spotkaniem dwóch nieznajomych w hotelowym korytarzu nie jest intrygujący? Owiani tajemnicą goście, zamknięte drzwi pokojów – całą tę scenerię wykorzystał m.in. Janusz Leon Wiśniewski w swojej powieści "Grand", której akcja toczy się w słynnym polskim hotelu Grand w Sopocie. Co ciekawe, pisarz nie tylko osadził fabułę swojej powieści w hotelu, ale to właśnie w nim napisał tę powieść.

East News
Źródło: East News, fot: Ostalski/REPORTER

Walka o pokój z hotelowego łóżka

W 1969 roku świat obiegła informacja o ślubie Johna Lennona i Yoko Ono. Małżeństwo zdecydowało się wykorzystać zainteresowanie mediów i przeprowadzić głośną kampanię wzywającą do pacyfizmu. Wszystko to w pokojach hotelowych w amsterdamskim Hiltonie i Queen Elizabeth Hotel Montrealu. Para ubrana na biało przyjmowała w swoim hotelowym łóżku zaproszonych gości, z którymi rozmawiała o pokoju na świecie.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Nationaal Archief

Podsumowaniem całej akcji było nagranie piosenki "Give Peace a Chance". Aby upamiętnić pobyt Lennona w hotelu oraz całą jego twórczość, co roku 8 grudnia (w rocznicę śmierci artysty) pod drzwiami apartamentu w Montrealu stoją czerwone róże.

d3bihxx

Hotelowe ekranizacje, o których możesz nie widzieć

Jest wiele filmów, których akcja toczy się w hotelu – seria o agencie Jego Królewskiej Mości, opowieść o chłopcu samym w Nowym Jorku czy film "Lśnienie" z kultową sceną rozbijania drzwi siekierą. Jednak stworzono również wiele produkcji, w których hotele odgrywają drugoplanową rolę, a nawet… są na pierwszy rzut oka niewidoczne. Jest tak m.in. w "Gwiezdnych wojnach", gdzie jeden z hoteli z Tunezji służył jako dom Luka Skywalkera na planecie Tatooine lub w "Igrzyskach Śmierci. W pierścieniu ognia", w których futurystyczny hotel z Atlanty stanowił centrum treningowe dla zawodników igrzysk.

Hotelowe piosenki do zanucenia w windzie

Hotele, poza filmami i książkami, są też głównymi bohaterami piosenek. W repertuarze polskiego zespołu Kombi znajduje się utwór "Hotel Twoich Snów", a w Sofitel Victoria w Warszawie nagrywano wiele kultowych, polskich filmów i seriali. Podobnie zespół Eagles nagrał piosenkę dotyczącą hotelu. Utwór "Hotel California" zdobył nawet Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszego Nagranie 1978 roku. Nie sposób również pominąć piosenki Elvisa Presleya o najsmutniejszym hotelu złamanych serc – na szczęście nie istnieje on naprawdę.

Dzieła sztuki zamknięte w czterech ścianach

Hotele mogą być nowoczesne, industrialne, historyczne, a także stanowić prawdziwe dzieła sztuki. Nocowanie w obecności dzieł wyjątkowych artystów jest możliwe w wielu hotelach na świecie. Na przykład w jednym w centrum Berlina, który określany jest mianem "galerii, w której się śpi". Można tam wybierać spośród 50 nietypowo zaaranżowanych pokojów. Znajdziemy chociażby pokój w wersji komiksowej, o dziwnych proporcjach lub z podwieszonymi meblami.

d3bihxx

Podobny hotel mieści nad polskim morzem, gdzie do wyboru jest siedem pomieszczeń m.in. utrzymanych w stylistyce psychodelicznej lub surrealistycznej.

Hotel, który kryje setki historii

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

O hotelach można opowiadać długo. Każdy pracownik potrafi zapewne przywołać kilkanaście historii związanych z życiem tego miejsca. Istnieje jednak hotel owiany legendą dzięki wielu znanym postaciom. W paryskim Hotelu Ritz przez 30 lat mieszkała Coco Chanel, Ernest Hemingway przychodził na drinki do hotelowego baru, a księżna Diana z Dodi Al-Fayedem spędziła ostatni wieczór przed tragicznym wypadkiem samochodowym.

O tym paryskim hotelu powstały liczne anegdoty oraz powieści, a sama Sophia Loren nazwała go "najbardziej romantycznym hotelem na świecie".

d3bihxx

Hotelowy pałac prezydencki

W jakim hotelu lubili nocować prezydenci USA? Niewątpliwie w najbardziej prestiżowym budynku zlokalizowanym w centrum Nowego Jorku - Waldorf Astoria. Dobę hotelową w tym miejscu zarezerwowali m.in. Barack Obama, Franklin D. Roosevelt czy Herbert Hoover. Nie stanowi to jednak zaskoczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę sposób przyjmowania gości i stosowane zabezpieczenia.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Pod hotelem znajdował się specjalny podziemny peron kolejowy o nazwie "Track 61", zapewniający bezpieczeństwo i prywatność najważniejszym gościom.

Inny niż wszystkie

O nietypowych hotelach słyszał każdy. Chociażby o zrobionym z lodu, w opuszczonym kościele, na drzewie czy pod ziemią. Jednak jest jeden hotel, który wyróżnia się spośród wszystkich dziwnych miejsc noclegowych. To hotel zrobiony z… czekolady. Przestrzeń zaprojektował sam Karl Lagerfeld, a za wykonanie odpowiadał francuski mistrz czekolady Patrick Roger. Niestety, jak można się domyślać, był to jedynie tymczasowy projekt – a szkoda, ponieważ noc w takim miejscu mogłaby okazać się smakowita.
Źródło: Accor Hotels/WP

d3bihxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bihxx