Internetowy konkurs wiedzy o Tatrach
Lepsze poznanie i zrozumienie problemów środowiska przyrodniczego oraz jego
zagrożeń to cel międzynarodowego konkursu internetowego "Tatry bez granic", który rozpocznie się w
poniedziałek i potrwa trzy miesiące.
"Skoro granica państwa jest już rzeczą bardzo umowną, a entuzjaści Tatr są po obydwu jej stronach, to warto połączyć ich razem, oferując wspólny konkurs - +Tatry bez granic+" - powiedział Stanisław Czubernat, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
"Spośród wielu milionów turystów, którzy chodzą po Tatrach, znaczna część bardzo mocno interesuje się problematyką tych gór" - dodał.
Konkurs będzie podzielony na trzy etapy, z których każdy będzie trwał jeden miesiąc. W konkursie będzie mógł wziąć udział każdy miłośnik Tatr, który zapozna się z regulaminem i zarejestruje się na stronie internetowej tatrybezgranic.eu.
Codziennie przez trzy miesiące podczas trwania konkursu na stronie internetowej będzie pojawiać się jedno pytanie z czterema wariantami odpowiedzi, z których jedna będzie trafna. Pytanie będzie eksponowane przez 24 godziny, w tym też czasie uczestnik konkursu będzie musiał zaznaczyć prawidłową odpowiedź.
Aby zwyciężyć, trzeba będzie się wykazać dużą wiedzą i doświadczeniem zarówno w odniesieniu do polskiej, jak i słowackiej części Tatr. Jak zapowiadają władze TPN, niektóre pytania będą podchwytliwe, niektóre trudne, ale będą też i takie, które nie sprawią miłośnikom gór większych trudności.
Pytania konkursowe będą dotyczyły przede wszystkim problematyki przyrodniczej, a także relacji człowieka z górami, historii turystyki, ochrony przyrody czy parków narodowych.
Oprócz nagród rzeczowych, takich jak sprzęt turystyczny czy książki przyrodnicze, zwycięzcy wezmą udział w wycieczce edukacyjnej po Tatrach.
Organizatorami konkursu są Tatrzański Park Narodowy oraz jego słowacki odpowiednik TANAP. Konkurs rozpoczyna się 1 marca i będzie trwał do końca maja 2010 roku.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
(PAP)