Islandia zawiesza polowania na wieloryby. Koniec krwawej tradycji?
Islandzki rząd ogłosił zawieszenie corocznych polowań na wieloryby do końca sierpnia br. Ta decyzja została podjęta z troski o dobrostan tych pięknych ssaków morskich, co może oznaczać koniec długotrwałej i kontrowersyjnej tradycji. To może oznaczać koniec krwawej tradycji.
Oświadczenie ministra żywności Islandii, czytamy, że polowania na wieloryby są sprzeczne z islandzkim prawem o ochronie zwierząt. W raporcie wskazano, że wybijanie płetwali trwało zbyt długo.
Polowania na wieloryby
Służba Weterynaryjna Islandii dostarczyła również drastyczne materiały wideo, które ukazują prawdziwe okrucieństwo polowań na wycieńczone zwierzęta. Film pokazywał gehennę, którą przechodziły wieloryby ścigane przez długie pięciogodzinne polowania.
"Jeśli rząd i licencjobiorcy nie są w stanie zagwarantować przestrzegania standardów dotyczących dobrostanu zwierząt, polowania na wieloryby nie mają przyszłości" - czytamy w oświadczeniu minister żywności Islandii, Svandisi Svavarsdottir.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy w Mielnie. "Relaks wszystkim nam jest potrzebny"
Do tej pory Islandia miała limity odławiania wielorybów, które pozwalały na zabijanie rocznie 209 płetwali i 217 mniejszych przedstawicieli tego gatunku.
Polowanie odbywa się tylko w trzech krajach na świecie
Ostatnia islandzka firma wielorybnicza - Hvalur - przyznała, że tegoroczne polowanie będzie ostatnim, ponieważ działania te stają się coraz mniej opłacalne. Rynek dla mięsa wielorybia kurczy się z powodu licznych apeli ekologów i organizacji pozarządowych. Obecnie Islandia, Norwegia i Japonia są jedynymi krajami, które wciąż prowadzą tę destrukcyjną dla ekosystemów praktykę polowań.
Krwawe polowania wielorybnicze na Islandii są także sprzeczne z wolą społeczeństwa. Przeprowadzono niedawno sondaż, z którego wynikało, że większość Islandczyków opowiada się za zakończeniem tej haniebnej tradycji. W przestrzeni publicznej coraz częściej słychać głosy sprzeciwu wobec praktyk firm wielorybniczych. Co roku media na całym świecie prezentują drastyczne zdjęcia masowych rzezi tych inteligentnych ssaków morskich u wybrzeży Islandii. Na fotografiach widoczne są dziesiątki ciał zabitych zwierząt oraz woda zabarwiona na czerwono od krwi.
To kolejny krok w drodze do ochrony naszego oceanicznego dziedzictwa i zachowania tych majestatycznych stworzeń dla przyszłych pokoleń.
Źródło: AFP