WP

Jak na Karaibach. Polska potrafi zdumiewać

Lazurowa woda i przepiękne widoki. Czy to Karaiby? Nie. Polska. Takie widoki można podziwiać niecałe 150 km od Poznania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Błękitny kolor wody wynika z dużej z dużej zawartości węglanu wapnia
Błękitny kolor wody wynika z dużej z dużej zawartości węglanu wapnia (Shutterstock.com)
WP

Mowa o jeziorze Osadnik Gajówka, które nazywane jest również Lazurowym Jeziorem, bo jego barwa ma właśnie taki kolor. I choć odcień akwenu przywodzi same romantyczne myśli i nastraja do kąpieli – nic z tych rzeczy. Wstęp jest wzbroniony, bo to nie zbiornik rekreacyjny, a… fragment dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Zostało one wypełnione wodą i obecnie stanowi składowisko odpadów paleniskowych - popiołów oraz żużlu. Błękitny kolor wody wynika z dużej zawartości węglanu wapnia.

W ten sposób powstała nietypowa atrakcja turystyczna, którą jednak należy podziwiać z bezpiecznego dystansu, ponieważ w jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli.

WP

Z powodu grząskich brzegów zabronione są również spacery zbyt blisko tafli wody.

Zobacz też: Naukowcy eksplorują dziewicze jezioro

WP

Dla turystów utworzono jednak specjalny punkt widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę jeziora. Zbiornik znajduje się na szlaku rowerowym "Panorama", z łatwością dojedziemy tam na dwóch kółkach.

Shutterstock.com
Podziel się

Jeśli chcecie choć przez chwilę poczuć się jak na Karaibach, podpowiadamy, że Lazurowe Jezioro znajduje się w województwie wielkopolskim, na terenie gminy Przykona, niecałe 150 km od Poznania i 180 km od Warszawy.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP