Jak Polacy planują swoje wakacje?
Polacy planują wyjazdy wakacyjne z ponad 180-dniowym wyprzedzeniem.
Jak wynika z danych zebranych przez portal edom.pl, letni urlop planowany
i rezerwowany jest już w styczniu. Z kolei najpopularniejszym celem wakacyjnym w 2013 roku była Chorwacja. Zgodnie z przewidywaniami wejście tego kraju do Unii Europejskiej, które m.in. ograniczyło formalności i opłaty związane z podróżą w tym kierunku, zdecydowanie wpłynęło na wzrost jego popularności.
Gorące wakacje planowane już zimą
40 proc. przygotowujących wyjazd na własną rękę już od stycznia najczęściej wybierało Chorwację. 24 proc. polskich turystów zdecydowało się zaś na Włochy. Na kolejnych miejscach popularnych kierunków znalazły się: Francja (5 proc.), Węgry (3 proc.) i Hiszpania (3 proc.). Odpowiednio wczesne samodzielne zaplanowanie podróży oraz opracowanie wydatków daje więc większe szanse na wakacje w ciepłych krajach południa Europy. Co więcej, najnowsze statystyki pokazują, że Polacy po pozytywnych doświadczeniach wcześniejszych rezerwacji z okresu letniego, powielają schemat postępowania planując wyjazdy w sezonie zimowym.
- Dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem są większe szanse na znalezienie właściwych obiektów w przystępnej cenie, w najbardziej popularnych ośrodkach wczasowych. Coraz częściej pojawiają się także oferty first minute, które zachęcają do wcześniejszego podjęcia decyzji – podsumowuje wyniki Kamil Krzyżanowski, Dyrektor Operacyjny edom.pl.
Urlop w liczbach
Statystycznie polska rodzina w 2013 roku wyjeżdżała na wakacje w grupie 4-5 osób, wydając średnio na 610 zł na osobę. Przeciętnie Polacy decydowali się na 8-dniową podróż. Preferowali częściej apartamenty niż domy letniskowe – 60 proc. wybrało tę pierwszą opcję. Ponadto, jedynie 4 proc. turystów zdecydowało się na wyjazd ze swoim pupilem.