Trwa ładowanie...
napiwki

Jakie napiwki zostawiać na wakacjach? Podpowiadamy

Ponad połowa ankietowanych Polaków czuje się zdezorientowana zostawiając napiwek za granicą. Wypada dodać coś do rachunku czy nie? Jaka kwota wpisze się w lokalne zwyczaje i nie obrazi kelnerów?

Share
Jakie napiwki zostawiać na wakacjach? Podpowiadamy
Źródło: Shutterstock.com
d2wov91

Niemal połowa Polaków daje napiwki podczas wakacji - 30 proc. badanych dodaje drobną kwotę do rachunku, gdy wymagają tego lokalne zwyczaje, a 19 proc. nawet jeśli nikt tego od nich nie oczekuje, a obsługa okazuje się niemiła.

Sam wakacyjny nastrój nie zawsze jednak wystarczy - prawie co trzeci (32 proc.) urlopowicz z Polski daje napiwek tylko, jeśli obsługa w restauracji rzeczywiście spełni jego oczekiwania. Zapewne dlatego też większość badanych (46 proc.) woli sama decydować o wysokości napiwku i nie chciałaby, aby był on wliczony w rachunek. Jednak przy dobrym serwisie, Polacy są hojni i najczęściej zostawiają 9-10 proc. wartości zamówienia. Co piąta osoba uważa jednak, że 5-6 proc. w zupełności wystarczy jako podziękowanie za dobrą obsługę.

Polacy napiwki najczęściej wręczają w restauracjach, gdzie siadają na coś do zjedzenia (65 proc.) oraz w kawiarniach (48 proc.). Co piąta osoba w ten sposób nagradza dobry serwis w barach. Mniej zostawia drobną kwotę obsłudze hotelowej czy kierowcom w taksówce - robi tak odpowiednio 16 proc. i 14 proc. badanych.

d2wov91

Stosowny napiwek w ulubionych miejscach polskich podróżnych

Europa, Azja, Ameryka - na liście najpopularniejszych kierunków tego lata króluje różnorodność. Można więc spodziewać się też różnych zwyczajów pod względem stosownej wysokości napiwków.

Tajlandia: Bangkok

W Tajlandii nie ma zwyczaju zostawiania napiwku, szczególnie w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów. Jednak w większych miastach, coraz częściej zostawia się 10 proc. lub zaokrągla rachunek do najbliższych 20 BAHT, czyli równowartości ok. 2,45 zł.

Hiszpania: Barcelona, Palma de Mallorca

Większość ankietowanych Hiszpanów (73 proc.) zgadza się, że napiwek za dobry serwis nie musi przekraczać 8 proc., a najczęściej zalecają pozostawienie dodatkowych 5-6 proc. do rachunku.

Chorwacja: Split i Zadar

Jak w wielu europejskich krajach, w Chorwacji najczęściej kelnerom zostawia się 10 proc. w ramach podziękowania za dobre jedzenie i profesjonalną obsługę.

Stany Zjednoczone: Los Angeles
Jeśli chodzi o napiwki, Amerykanie wyróżniają się szczodrością. Najliczniejsza grupa badanych wskazała, że w Stanach dobrze widziane jest pozostawienie dodatkowych 19-20 proc. do rachunku jako podziękowanie za miłą obsługę. Niewiele mniej osób (16 proc.) uważa, że należy zostawić przynajmniej 15-16 proc.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Bułgaria: Burgas
Zgodnie ze zwyczajem w Bułgarii powinno zostawić się obsłudze 10 proc. wartości rachunku, jeśli wszystko smakowało, a kelnerzy byli sympatyczni.

d2wov91

Włochy: Neapol
Podobnie jak Hiszpanie, również Włosi nie mają zwyczaju zostawiać ogromnych napiwków. Najliczniejsza grupa badanych stwierdziła, że 5-6 proc. jako dodatek za miłą obsługę jest wystarczającą kwotą.

Indonezja: Denpasar (Bali)

Zależnie od wybranej restauracji, w Indonezji napiwek może już być doliczony do końcowej kwoty - w takim przypadku nie ma obowiązku wręczania dodatkowej kwoty. Jeśli jednak serwis nie widnieje na rachunku, w dobrym tonie jest dodanie 10 proc. jego wartości.

Grecja: Korfu
W Grecji serwis jest najczęściej wliczony w rachunek, dlatego zostawienie napiwku jest tutaj opcjonalne, ale mile widziane. Zawsze warto jednak pochwalić podane jedzenie, co jest tu równie doceniane co zostawienie drobnej kwoty.

d2wov91

Źródło: Kayak.pl

Zobacz też: Jaworzno. Polskie Malediwy

d2wov91

Podziel się opinią

Share
d2wov91
d2wov91