Jeden kraj, kilka światów. Grecja kontynentalna w sam raz na późne lato
Osoby, które jadą na urlop do Grecji zwykle decydują się na wczasy na wyspie - Krecie, Kos czy Rodos. Tymczasem amatorzy długich plaż, lazurowej wody, jak i również pieszych wędrówek wybierają Grecję w wersji kontynentalnej.
20.08.2018 | aktual.: 21.08.2018 17:10
Zależnie od oczekiwań, można wybrać się na Chalkidiki, które kuszą malowniczymi zatokami, lub zwiedzić pełen zabytków antycznej kultury Peloponez. Między Salonikami a Atenami rozpościera się natomiast naszpikowana kurortami Riwiera Olimpijska, która w ostatnich latach znów cieszy się sporą popularnością wśród turystów.
Półwysep Peloponeski
Za Przesmykiem Korynckim rozciąga się najdalej wysunięta na południe część Półwyspu Bałkańskiego. Typowo śródziemnomorski klimat pozwala na uprawę oliwek, cytrusów i winorośli. Osoby, którym marzy się długi spacer pośród oliwnych gajów, nie znajdą lepszego miejsca. W dodatku okoliczne tereny usłane są zabytkami i ruinami starożytnych miast-państw. Na uwagę zasługuje choćby Olimpia, kolebka igrzysk olimpijskich. Ogromne stanowisko archeologiczne, znajdujące się na terenie dawnego miasta, obejmuje między innymi sieć świątyń, skarbców oraz dobrze zachowany stadion. Aby zwiedzić kompleks, trzeba poświęcić cały dzień.
Rozległy półwysep świetnie sprawdza się jako miejsce wycieczek fakultatywnych. Największe pasmo górskie Peloponezu – Tajget – to doskonała okazja dla amatorów pieszych wycieczek. Turyści polecają górskie szlaki zarówno wiosną, jak i późnym latem oraz wczesną jesienią, gdy temperatura nie daje się we znaki. Będąc na szlaku, warto przede wszystkim zwiedzić opuszczone miasteczko Mistra, najlepiej na świecie zachowany przykład miasta bizantyjskiego. Poza zamkiem i kilkoma klasztorami znajduje się tam również słynny Pałac Despotów.
Chalkidiki
Północne wybrzeże Morza Egejskiego oraz Saloniki, stojące u wrót Półwyspu Chalcydyckiego, to miejsce idealne dla tych, którzy poszukują chwili wytchnienia od zatłoczonych miejscowości wypoczynkowych. Saloniki nie są typowym kurortem, lecz mimo tego w mieście znajdziesz wiele zabytków, atrakcji czy punktów gastronomicznych. Warto zwiedzić chociażby najstarszy zabytek miasta, czyli Rotundę z III w. n.e. Pierwotne plany zakładały, że budynek będzie świątynią poświęconą rzymskim bogom, jednak za czasów Teodozjusza Wielkiego stworzono tam kościół pod wezwaniem św. Jerzego. W XVI w. pełnił natomiast funkcję meczetu, co widać po wybudowanym obok minarecie.
Osoby, które chcą kupić pamiątki, ominą z dala centra handlowe i wybiorą się na jeden z charakterystycznych bazarów. Modiano, czyli jeden z największych targów w Salonikach przyciąga nie tylko rdzennych mieszkańców, ale mnóstwo turystów. To właśnie tam można poczuć ducha greckiego miasta.
Riwiera Olimpijska
U stóp świętej góry Greków rozciąga się sieć kurortów i miejscowości wypoczynkowych nosząca miano Riwiery Olimpijskiej. Począwszy od Zatoki Termajskiej na północy, aż do wąwozu Tempi na południu, można znaleźć długie i szerokie plaże z rozległymi terenami wypoczynkowymi. Z drugiej strony osoby, które nie chcą spędzić całego pobytu nad wodą, mogą pokusić się o wycieczki na zachód. Wejście na Olimp to jedna z największych atrakcji tej części kraju, jednak musisz mieć na uwadze, że podróż będzie czasochłonna. Na szczęście można się zabezpieczyć, wykupując nocleg w tamtejszym schronisku. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej, zwłaszcza w sezonie letnim.
Riwiera Olimpu rokrocznie przyciąga prawdziwe tłumy. Za wyborem tego miejsca przemawia przede wszystkim doskonałe skomunikowanie z Salonikami – wraz z tamtejszym lotniskiem – oraz Atenami. Turyści, którzy lubią sami sobie organizować wycieczki, mogą wybrać jedno z szybkich połączeń kolejowych i autobusowych lub wynająć samochód w wypożyczalni. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na całodniową wyprawę po Atenach, zwiedzić Akropol, czy słynny na całym świecie Teatr Dionizosa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl