Trwa ładowanie...

Jedne z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Niektórych niedługo zabraknie

Niektóre z nich wyglądają niczym postacie z kresków, inne jak efekty mutacji genetycznej. Choć większości z nich grozi wyginięcie, niektóre wciąż można spotkać na swojej drodze.

Jedne z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Niektórych niedługo zabraknieŹródło: 123RF
d1bkz0w
d1bkz0w

Palczak madagaskarski

123RF
Źródło: 123RF

Jest to jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych. Zalicza się do lemurów, które zamieszkują Madagaskar. Aż do lat 60-tych uważano go za gatunek wymarły, lecz wtedy na nowo odkryto, że wciąż prowadzi nocny tryb życia na wyspie u wybrzeży Afryki. Jest bardzo pożytecznym zwierzęciem, gdyż za pomocą środkowego palca wyciąga szkodniki spod kory drzew, które są jego pożywieniem.

Grimpoteuthis, zwane również "Dumbo" , to małe ośmiorniczki, które wyróżniają się swoim kształtem i uroczym wyglądem. Na górze ich ciała znajdują się płetwy, a tuż pod oczami niektórzy dopatrzyli się u nich "trąby" - stąd wynika skojarzenie ze słynnym słoniem Dumbo. Występują przeważnie na głębokości 400–4800 m p.p.m.

Gerenuk długoszyi

123RF
Źródło: 123RF

To zwierzę jest jedynym przedstawiciel rodzaju gerenuk. Ma niezwykle smukłą sylwetkę, a w razie potrzeby potrafi wyprostowany stać na tylnych nogach - w ten sposób się żywi. Obecnie żyje we wschodniej Afryce, ale niestety jest bliski zagrożenia wymarciem.

Psychrolutes marcidus zamieszkuje głębokie wody u wybrzeży Tasmanii i Australii. Ze względu na swoje miejsce występowania, jest niezwykle rzadko widywany. Ale gdy pierwsze zdjęcia ryby wyciekły do internetu, momentanie stały się sensacją - do dziś są produkowane maskotki i akcesoria z jej wizerunkiem.

d1bkz0w

Psychrolutes marcidus nie ma szkieletu, a jego mięśnie mają gęstość mniejszą od wody. Żyje na głębokości ok. 1200 m p.p.m. i jest poddawany ciśnieniu nawet do 120 razy większemu niż to, które jest odczuwane na poziomie morza.

Pampasowiec grzywiasty

123RF
Źródło: 123RF
123RF
Źródło: 123RF

Z wyglądu przypomina wyrośniętego lista połączonego z wilkiem. Pampasowiec grzywiasty to największy psowaty w Ameryce Południowej. Często jest nazywany "czerwonym wilkiem na szczudłach" - i nic dziwnego. Obecnie ten gatunek jest zagrożony wyginięciem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj