Jedno województwo, jedna atrakcja - to trzeba zobaczyć
W każdym województwie w naszym kraju jest przynajmniej jedno miejsce, o którym mówimy "największa atrakcja". Często podróżując po Polsce skupiamy się właśnie na tych najpopularniejszych miejscach i te mniej znane, a równie ciekawe, omijamy. Mamy dziś dla Was naszą subiektywna listę miejsc, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.
W każdym województwie w naszym kraju jest przynajmniej jedno miejsce, o którym mówimy "największa atrakcja". Często podróżując po Polsce skupiamy się właśnie na tych najpopularniejszych miejscach i te mniej znane, a równie ciekawe, omijamy. Mamy dziś dla Was naszą subiektywna listę miejsc, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.
Najważniejsze atrakcje zachodniopomorskiego: Szczecin, Kołobrzeg, Pojezierze Drawskie
WP poleca: Wolin i Uznam
Wolin to największa polska wyspa, której powierzchnia wynosi około 265 km kw. Położona jest w północno-zachodniej Polsce i swoimi atrakcjami przyciąga turystów z całego kraju. W IX wieku plemię Wolinian stworzyło tu największy na południowym Bałtyku ośrodek handlowo-rzemieślniczy, opiewany przez skandynawskie sagi - mityczny symbol morskiej potęgi i zamożności. Na wyspie próbowali się osiedlić wikingowie, o wpływy rywalizowali królowie duńscy, sąsiedni Wieleci, a także władcy państwa Polan. Od lat 70. XX w. w lipcu na wyspie odbywa się festiwal, podczas którego Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy i Rusini rozbijają tu swoje namioty i budują chaty. Przez trzy dni przygotowują strawę, szyją buty, tkają ubrania, wytapiają żelazo w dymarkach, kują i wytwarzają broń tradycyjnymi metodami. Prezentowane są także inne specjalistyczne techniki dawnego rzemiosła.
Uznam, przez którą przebiega granica polsko-niemiecka, po stronie naszych sąsiadów od dawna cieszy się uznaniem turystów i kuracjuszy. Warto więc poznać ją również po naszej stronie. Przepiękne plaże, interesujące klifowe formacje i wysokiej klasy nadmorskie kurorty czekają na odwiedzających.
udm/if
Pomorskie: Słowiński Park Narodowy - europejski unikat
WP poleca: Słowiński Park Narodowy
Park został utworzony w 1967 roku, w celu ochrony niezwykłego i unikatowego w Europie odcinka brzegu morskiego. Fascynuje intensywnością procesów rzeźbotwórczych i egzotyką krajobrazu z wysokimi, ruchomymi wydmami. To jedyne miejsce na naszym kontynencie, w którym obok siebie występują wydmy, morze, jeziora, torfowiska i lasy. Krajobraz zmienia się nieustannie, każda pora roku ubiera do w różne kolory. Wiatr przesuwa ogromne wydmy paraboliczne z prędkością do 10 m na rok, a w niektóre lata nawet do 15 m. Niezwykłe wrażenie robią kikuty martwych drzew wystające spod gór białego piasku - krajobraz uderzająco podobny do afrykańskiej Namibii.
Warmińsko-Mazurskie: Kanał Elbląski - jedyna taka atrakcja na świecie
Najważniejsze atrakcje warmińsko-mazurskiego: Kraina Wielkich Jezior, Frombork
WP poleca: Kanał Elbląski
Jeden z Siedmiu Cudów Polski, unikat w skali światowej, arcydzieło techniki powstałe jeszcze w XIX wieku, które do dziś wzbudza podziw. Kanał Elbląski, największa atrakcja nie tylko tego regionu, ale także całej Polski, to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie statek pokonując różnicę poziomów wynoszącą niemal 100 metrów sunie... po torach. Ta wyjątkowa konstrukcja powstała w latach 1844-1860 i od tego momentu, niemal nieprzerwanie, jest jedyną taką atrakcją turystyczną na świecie.
Podlaskie: Supraśl - najmłodsze polskie uzdrowisko
Najważniejsze atrakcje podlaskiego: Puszcza Białowieska, Podlasie Nadbużańskie, Tykocin
WP poleca: Supraśl
Miasteczko leży w Puszczy Knyszyńskiej, 15 km od Białegostoku. Słynie z 500-letniej historii, dobrego klimatu i pięknych krajobrazów. Przy zbiegu ulic Białostockiej, Piłsudskiego, Klasztornej i Konarskiego mieści się Zespół Prawosławnego Męskiego Monasteru Zwiastowania NMP. Należy do niego zrekonstruowana po II wojnie światowej piękna cerkiew obronna, wzniesiona w unikalnym, bizantyjsko-gotyckim stylu, oraz budynki klasztorne. W jednym z nich, Pałacu Opatów, mieści się nowo otwarte interaktywne Muzeum Ikon, największy obiekt tego typu w Polsce. W 2001 r. Supraśl uzyskał status uzdrowiska.
Mazowieckie: Puszcza Kampinoska - w poszukiwaniu łosia
Najważniejsze atrakcje mazowieckiego: Warszawa, Wilanów, Żelazowa Wola
WP poleca: Puszcza Kampinoska
Jest to jedyny park narodowy w Europie, który graniczy ze stolicą kraju i jeden z największych na kontynencie zespołów wydm śródlądowych. Ostoję znajdują tu dzikie zwierzęta i wiele roślin (m.in. rozmarynka - reliktu polodowcowego). Jest tu 66 gatunków drzew, w tym 129 pomników przyrody. Symbolem parku są łosie. Można je zobaczyć wieczorami, gdy wychodzą szukać jedzenia na graniczące z puszczą łąki. Po Puszczy Kampinoskiej wiedzie 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych.
Kujawsko-pomorskie: Chełmno - najstarsze miasto Północy
Najważniejsze atrakcje kujawsko-pomorskiego: Toruń, zamki krzyżackie
WP poleca: Chełmno
Położone w dolinie Dolnej Wisły Chełmno to jedno z najładniejszych miasteczek w Polsce. Wraz z Toruniem nosi tytuł najstarszego miasta w północnej Polsce. Do dziś zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny i większość murów miejskich. Największe wrażenie robi renesansowy ratusz, jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w regionie.
Łódzkie: Bełchatów - największa dziura w Polsce
Największe atrakcje łódzkiego: Łódź, Uniejów
WP poleca: Kopalnia Bełchatów
Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Rocznie wydobywa się tam ok. 33 mln ton "brunatnego złota", co stanowi ponad połowę całego wydobycia w kraju. Powierzchnia Pola "Bełchatów" wynosi aktualnie około 3.200 ha. Proces wydobycia został w pełni zautomatyzowany - węgiel jest przenoszony olbrzymimi koparkami od razu na taśmy prowadzące do pobliskiej elektrowni. Wydobycie trwa 24h na dobę. W wyniku kompleksowej rekultywacji terenów poeksploatacyjnych powstała Góra Kamieńsk - najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Zalesiona i wyposażona w infrastrukturę stała się atrakcyjnym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki.
Po kompleksie są organizowane wycieczki z przewodnikiem. Wersja standardowa obejmuje projekcję w sali tradycji Kopalni Bełchatów oraz przejazd na tarasy widokowe. Można też skorzystać z wersji poszerzonej z przejazdem do wyrobiska pod maszyny podstawowe.
Wielkopolskie: Gniezno - początki naszej ojczyzny
Najważniejsze atrakcje wielkopolskiego: Poznań, Kalisz, zamek w Kórniku
WP poleca: Gniezno
Wyprawa do pierwszej stolicy Polski to okazja do zetknięcia się z wieloma niesamowitymi i majestatycznymi skarbami przyszłości. To tu znajdują się najważniejsze zabytki Szlaku Piastowskiego. Jednak Gniezno to nie tylko spotkanie z historią, lecz także bogactwo szlaków turystycznych i możliwości obcowania z naturą. Piękne jeziora otaczające miasto oraz parki i lasy są świetnym miejscem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Po rekreacyjnym spacerze czy rowerowej przejażdżce można zaś zregenerować siły w jednej z wielu urokliwych restauracji i kawiarni znajdujących się na deptaku lub w okolicach Rynku.
Lubuskie: Park Mużakowski - po obu stronach granicy
Największe atrakcje lubuskiego: Międzyrzecki Rejon Umocniony
WP poleca: Park Mużakowski
To jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych Europy. Jest także jedynym na świecie dwupaństwowym parkiem krajobrazowym. Rozciąga się na powierzchni ponad 5 kilometrów kwadratowych. Położony jest po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, będącej granicą polsko-niemiecką. Jego centrum znajduje się w niemieckiej miejscowości Bad Muskau. W lipcu 2004 roku park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dolnośląskie: Złoty Stok - wodospad w kopalni złota
Najważniejsze atrakcje dolnośląskiego: Wrocław, Karkonosze, zamek Książ
WP poleca: Złoty Stok
Tradycja górnictwa w tej dawnej kopalni złota sięgają co najmniej XIII w. Działało tu 190 sztolni i wyrobisk, z wydobycia otrzymywano przeciętnie 60 kg złota rocznie. Wydobycie trwało do XX w., jeszcze ok. 1960 r. przez cały rok wydobywano w Złotym Stoku ok. 20-30 kg kruszcu. W skład Podziemnej Trasy Turystycznej wchodzi zwiedzanie "Sztolni Gertruda" (część muzealna), "Chodnik Śmierci", gdzie można się spodziewać spotkania z Gnomem oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w "Sztolni Czarnej".
Opolskie: największy park dinozaurów w Europie
Największe atrakcje opolskiego: Zamek w Mosznej, Góra Św. Anny
WP poleca: JuraPark w Krasiejowie
W parku znajduje się ponad 250 figur dinozaurów, a na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Jest to największy obiekt tego typu w Europie. Można tu przeżyć podróż Tunelem Czasu lub zobaczyć jak powstawał Wszechświat na pokładzie "kapsuły czasu", będącej jedynym tego typu kinem na świecie. W parku znajduje się też wyjątkowe muzeum - postawione nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Tu, przez szklaną podłogę można podziwiać znaleziska liczące miliony lat. Każdego roku JuraPark odwiedza kilkaset tysięcy osób.
Śląskie: kopalnia Guido - jedyna taka atrakcja w Polsce
Najważniejsze atrakcje śląskiego: Częstochowa, Jura Krakowsko-Częstochowska
WP poleca: Guido w Zabrzu
W tej zabytkowej kopalni, której korytarze wyglądają tak, jakby za chwilę znów miało tu ruszyć wydobycie, można nie tylko zapoznać się z historią górnictwa, ale także skorzystać ze strefy kultury, biznesu i rozrywki "K8" utworzonej w zaadaptowanych podziemnych komorach. Na głębokości 170 metrów prezentowane są m.in. praca górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Natomiast ciekawszą częścią jest bardziej współczesny poziom 320, gdzie znajduje się ponaddwukilometrowa trasa turystyczna z autentycznym i działającym wyposażeniem kopalni oraz centrum "K8". Utworzono tam między innymi salę kinową, miejsce na koncerty czy klubokawiarnię.
Małopolskie: Niedzica - nierozwiązana tajemnica Inków
Najważniejsze atrakcje małopolskiego: Kraków, Tatry, Pieniny, Wieliczka
WP poleca: Zamek Dunajec
Niedzica kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na południowym krańcu wsi, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Zawsze znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najpiękniejszych zamków w Polsce. Nic dziwnego, bo twierdza ma wszystko, by zafascynować nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy. Na dodatek z Niedzicą wiąże się niezwykła zagadka tajemniczego skarbu Inków, która do dziś pozostaje nierozwiązana.
Przeczytaj więcej o zamku Dunajec
Świętokrzyskie: Krzyżtopór - był największym pałacem w Europie
Największe atrakcje świętokrzyskiego: Sandomierz, Góry Świętokrzyskie
WP poleca: Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek został wzniesiony przez Wawrzyńca Senesa na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1631-1644. Do czasu wybudowania Wersalu był największą budowlą pałacową w Europie. Majestatyczny pałac, mimo że nigdy nie został ukończony imponował rozmachem. Strop w sali jadalnej był podobno szklany, a w czasach jego największej świetności biesiadnicy podczas posiłków mieli okazję oglądać nad sobą egzotyczne ryby. Mimo tego, że o dziś po monumentalnym Krzyżtoporze pozostały ruiny, miejsce to wciąż zachwyca. W ostatnich latach przeszedł renowację. W ramach prac, wartych około 12 mln złotych i trwających od 2010 roku m.in. zabezpieczono koronę murów na całej długości oraz dokonano częściowej renowacji ogrodów oraz przedpola zamku.
Podkarpackie: zamek w Krasiczynie - gościli tam królowie
Największe atrakcje podkarpackiego: Bieszczady, zabytkowe drewniane cerkwie
WP poleca: zamek w Krasiczynie
Obecna budowla powstała w miejscu o długiej tradycji osadniczej, leżącym na trakcie z Przemyśla do Sanoka, na prawym brzegu Sanu. Pierwotny drewniany pałac został prawdopodobnie wzniesiony już w końcu XIV wieku przez braci Pawła i Janota, protoplastów rodu Orzechowskich. W latach 1598-1633 ówczesny właściciel Marcin Krasicki rozbudował i przekształcił rezydencję w duchu manieryzmu. W rezydencji gościł m.in. król Zygmunt III Waza czy król August II. Ograbiony i zniszczony przez wojska carskie w 1726 roku pałac już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. W 1835 roku zamek kupił Leon Sapieha z Kodnia. Olbrzymi majątek księcia pozwolił na odremontowanie rezydencji. Jednak już w 1852 roku podczas pożaru ogień strawił cały budynek, a kolejnych zniszczeń dołożyła I wojna światowa. W 1939 roku ostatni właściciel zamku, Leon Sapieha, skutecznie ewakuował do Krakowa cenny księgozbiór 20 000 woluminów oraz kolekcję dzieł sztuki. Krasiczyn znalazł się pod okupacją sowiecką. Obecnie jest odremontowany i znajduje się w nim
hotel.
Lubelskie: Roztocze - spokój i piekne krajobrazy
Najważniejsze atrakcje lubelskiego: zamek w Lublinie, Kazimierz Dolny, Zamość
WP poleca: Roztocze
Ta kraina leśnych wąwozów i pól, które niektórym mogą kojarzyć się z Toskanią, leży na granicy Wyżyny Lubelskiej i Podola. To prawdziwie pierwotna dzicz, w której występują zarówno pospolite gatunki roślin i zwierząt, jak i te wyjątkowo rzadkie. To idealne tereny na wyprawy rowerowe dla tych, którym niestraszne są pagórki. Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić jest Roztoczański Park Narodowy z hodowlą koników polskich.
udm/if