Trwa ładowanie...
d1awkhi

Jelenia Góra

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Miasto położone w kotlinie jeleniogórskiej w województwie dolnośląskim nad rzeką Bóbr

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Jelenia Góra jest miastem powiatowym w województwie dolnośląskim. W Jeleniej Górze znajduje się Zarząd Karkonoskiego Parku Krajobrazowego, a także polska stolica Euroregionu Nysa.

Jelenia Góra – podstawowe informacje

Jelenia Góra położona jest u podnóży Karkonoszy nad rzeką Bóbr. W Jeleniej Górze mieszka 81 010 mieszkańców. Z tego względu jest na czwartym miejscu pod względem ludności w województwie dolnośląskim. Na pierwszym miejscu znajduje się Wrocław (637 683 mieszkańców), na drugim – Wałbrzych (114 930 mieszkańców), a na trzecim – Legnica (100 769 mieszkańców). W mieście znajduje się Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa, Porducent Maszyn Papiernyczych PMPoland S.A., Jelenia Plast, Dr Schneider oraz Zorka.

Jelenia Góra – etymologia

Nazwa „Jelenia Góra” funkcjonuje od XIII wieku. Niemcy mówili Hirshberg, jednak zapis na przestrzeni wieków zmieniał się (Hyrzberc, Hyrspergk, Hirssbergk, Hirsberk). Po wcieleniu do Polski po II wojnie światowej, miastu została nadana nazwa „Jelenia Góra”, która funkcjonowała w piśmie i w mowie przed wojną, jednak „Jelenia Góra” była pisana łącznie.

Jelenia Góra – położenie i klimat

Położenie Jeleniej Góry jest bardzo malownicze, ponieważ od zachodu miasto otaczają Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy – Góry Kaczawskie, od wschodu – Rudawy Janowickie, a od południa – Karkonosze. Samo miasto zlokalizowane jest w kotlinie jeleniogórskiej. Z centrum miasta można przejść 1 km do zbiegu rzek Bóbr i Kamiennej.

W Jeleniej Górze panuje klimat górski. Średnia najniższa temperatura wynosi w lutym – 10 stopni, natomiast najwyższa temperatura jest odnotowywana w sierpniu +22 stopnie. Średnia roczna temperatura w Jeleniej Górze to + 11 stopni, zaś łączna suma opadów – 741,7 mm. W lipcu najczęściej pada. Średnia ilość opadów wynosi 142,2 mm.

Jelenia Góra – historia

W XI wieku na terenie Jeleniej Góry istniał gród słowiański, a jego założycielem był Bolesław II Krzywousty. Pierwsze wzmianki o Jeleniej Górze pochodzą z połowy XII wieku. Na początku miasto pozostawało pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, a następnie czeskich. W 1592 roku miasto uzyskało prawo bicia własnej monety oraz wyprawiania corocznych jarmarków.

W trakcie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) wieże ratusza, bram miejskich i kościoła w Jeleniej Górze zostały zniszczone. W 1742 roku miasto zostało zajęte przez Państwo Pruskie. W trakcie II wojny światowej nie zostało zniszczone. W 1945 roku miasto przyłączono do Polski, a lokalna ludność została wysiedlona do Niemiec. Do Jeleniej Góry w II połowie XX wieku zostało włączonych pięć wsi:

  • Goduszyn;
  • Czarne;
  • Cieplice Śląskie-Zdrój (znane uzdrowisko);
  • Sobieszów;
  • Maciejowa.

Jelenia Góra – zabytki

Do głównych zabytków w Jeleniej Górze wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa należą:

  • kościół Podwyższenia Krzyża Św. - zbudowany przez króla szwedzkiego Karola XII. Kościół jest jedną z najoryginalniejszych w Europie, ponieważ organy są umieszczone nad ołtarzem, nie zaś nad głównym wejściem. W kościele może przebywać ok. 8000 wiernych jednocześnie;
  • mury obronne z basztami – z głównych elementów wchodzących w skład fortyfikacji, w tym podwójnych murów obronnych oraz trzech bram wjazdowych z wieżami, pozostały tylko fragmenty m.in. baszta Zamkowa, która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Podwale oraz Jasnej;
  • ratusz – zbudowany w latach 1747 – 1749. Na początku XX wieku (ok. 1910 roku) do ratusza przyłączono kilka kamienic tzw. „siedem domów”;
  • Pałac Paulinum – znajduje się w centrum Jeleniej Góry. Został zbudowany II połowie XIX wieku przez drezdeńskiego architekta Kurta Spate. Obecnie pełni funkcje hotelu oraz centrum konferencyjnego.

Jelenia Góra – kiedy warto pojechać?

Jelenią Górę warto zobaczyć o każdej porze roku, ponieważ góry dodają miastu malowniczego charakteru zarówno jesienią, kiedy liście mają czerwono-żółty kolor, jak i latem, kiedy zbocza gór są zazielenione. Dobrym pomysłem na odwiedzenia miasta jest październik. Wtedy odbywa się Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze organizowany przez trzy państwa: Polskę, Niemcy oraz Czechy.

Miłośnikom filmów można polecić Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych Barejada, podczas którego przyznawane są statuetki Misie nawiązujące do kultowej komedii Stanisława Barei Miś (1980). Festiwal jest organizowany od 2002 roku w rocznicę śmierci reżysera.

Jelenia Góra – noclegi

W Jeleniej Górze dostępne są różne rodzaje noclegów:

  • apartamenty – ceny rozpoczynają się od 100 złotych za noc w apartamencie 4-osobowym;
  • domki – w Jeleniej Górze jest dużo gospodarstw agroturystycznych, które proponują noclegi od 29 złotych za noc, jednak zazwyczaj są oddalone od centrum Jeleniej Góry o ok. 10 km;
  • pokoje gościnne – cena w pokoju dwuosobowym mieści się w przedziale 25-40 złotych za noc.

Jelenia Góra – miasta w pobliżu

Z Jeleniej Góry można się łatwo dostać do:

  • Szklarskiej Poręby (18,5 km);
  • Karpacza (17, 5 km);
  • Wałbrzycha (63, 8 km);
  • Bolesławca (57, 8 km).

Jelenia Góra – ciekawostki

  • W Jeleniej Górze powstał kabaret Paranienormalni i kabaret Paka;
  • W Jeleniej Górze urodził się raper Magik;
  • Miastami partnerskimi Jeleniej Góry są m.in. Budziszyn, Boxberg i Heidelberg w Niemczech, Tyler w Stanach Zjednoczonych, Changzhou w Chinach oraz Włodzimierz w Rosji;
  • Przez Jelenią Górę przebiega trasa Tour de Pologne.
Jelenia Góra
Przykładowe ceny

- Krem z bagietką czosnkową - 9,90 zł
- Pizza Chorizo - 20 zł
- Wielki pieróg naleśnikowy - 23 zł
- Cheeseburger 13 / 15 zł

Komunikacja

- PKP
- PKS
- Lokalne lotnisko sportowe

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

470 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1awkhi
d1awkhi
d1awkhi