Trwa ładowanie...
ycipk-1q722t

Jesienne podróże Polaków. Znamy najpopularniejsze kierunki

Jesienią kierunki podróży Polaków delikatnie różnią się od tych letnich. Wrzesień i październik to wymarzona pora na górskie wędrówki, ale także zwiedzanie dużych miast. Portal nocowanie.pl pokazał, jakie kierunki wybierali nasi rodacy w zeszłym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz więcej turystów obiera Bieszczady na cel jesiennych wypadów
Coraz więcej turystów obiera Bieszczady na cel jesiennych wypadów (Shutterstock.com)
ycipk-1q722t

W ubiegłym roku najwięcej zapytań o nocleg pojawiło się w województwie małopolskim (37 proc. wszystkich zapytań wysłanych we wrześniu). Turystów przyciągało również dolnośląskie (19 proc. zapytań), pomorskie (10 proc.), a także podkarpackie (8 proc.). Wygląda na to, że w tym roku statystyki będą wyglądać bardzo podobnie.

Wśród najbardziej popularnych miejscowości we wrześniu znalazły się oczywiście Zakopane, następnie Karpacz, Szklarska Poręba, Wetlina, Kazimierz Dolny, Kraków, Szczawnica, Białka Tatrzańska, Wrocław i Wisła. W tym roku wzrosło zainteresowanie noclegami w Krynicy Górskiej i, co ciekawe, w Kołobrzegu.

nocowanie.pl
Podziel się
ycipk-1q722t

Jak widać, są to głównie górskie miejscowości. Jest kilka powodów, aby to właśnie w tym czasie zdobywać szczyty. Przede wszystkim chodzi o pogodę - nie doskwierają upały, rzadko występują gwałtowne opady i wyładowania atmosferyczne, które latem są dosyć powszechnym zjawiskiem. Poza tym na szlakach nie ma aż tak dużego ruchu, jak w wakacje. Najważniejsze są jednak walory estetyczne, bo góry jesienią najbardziej cieszą oko.

Małopolskie

Stolicą Małopolski jest magiczny Kraków, jednak turystyczna perła Polski to zdecydowanie Zakopane. To właśnie ono dostało najwięcej zapytań o nocleg wśród turystów (ponad połowa wszystkich zapytań w województwie). Następnie pytano o Kraków (7 proc.) i Szczawnicę (7 proc.). Przyciąga również Białka (6 proc.) i Bukowina Tatrzańska (4 proc.).

ycipk-1q722t

Warto odwiedzić także Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz, uzdrowisko w Krynicy oraz Pieniński, Babiogórski i Ojcowski Park Narodowy czy zamek w Niedzicy.

Dolnośląskie

Jak wynika ze statystyk, turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w obiektach położonych w Karpaczu (78 proc. zapytań w całym województwie), Szklarskiej Porębie (38 proc.) oraz Wrocławiu (26 proc.).

Warto zobaczyć również Karkonosze i Śnieżkę, a także Góry Stołowe, zaciszne Bory Dolnośląskie i jaskinie, oraz legendarne uzdrowiska – Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój czy Kudowę-Zdrój. Zachwyca również bogactwo zamków i pałaców z Książem oraz Czochem na czele.

ycipk-1q722t

Pomorskie

Mogłoby się wydawać, że polskie morze nie zachęca do wizyt po sezonie letnim, jednak wielu turystów coraz częściej wybiera ten kierunek podróży jesienią lub wiosną. Najwięcej zapytań o nocleg we wrześniu odnotowano w Gdańsku (9 proc. zapytań w całym województwie), Sopocie (7 proc.), Władysławowie (6 proc.), Krynicy Morskiej (6 proc.) i Gdyni (4 proc.).

Jak widać największe zainteresowanie budzi Trójmiasto, jednak w pomorskim warto zobaczyć również Słowiński Park Narodowy, Półwysep Helski czy Bory Tucholskie oraz Malbork.

ycipk-1q722t

Śląskie

Śląsk kojarzony jest zazwyczaj z przemysłem, kominami i nieświeżym powietrzem, jednak można znaleźć tam wiele atrakcji dla turystów. Centralnym ośrodkiem Górnego Śląska są Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami, warto odwiedzić również Szlak Orlich Gniazd czy Beskidy.

Shutterstock.com
Podziel się

Turyści w Śląskiem najczęściej pytali o Wisłę (30 proc. zapytań z województwa), Szczyrk (27 proc.) oraz Ustroń (13 proc.). Popularnością cieszą się również Częstochowa (10 proc.), Brenna (5 proc.) oraz Katowice (4 proc.).

ycipk-1q722t

Podkarpackie

Południowo-wschodni kraniec Polski z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, bo to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych zabytkami regionów naszego kraju. Znaleźć tu można zarówno malownicze krajobrazy Bieszczadów, jak też wspaniałe zabytki.

W województwie podkarpackim turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w Wetlinie (51 proc.), Solinie (20 proc.), Polańczyku (14 proc.), Ustrzykach Górnych (13 proc.) i Cisnej (11 proc.).

Warto zobaczyć jesienią piękno Polski. Wspaniałe krajobrazy, niezwykła przyroda oraz ciekawe i malownicze miasta czekają na odkrycie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1q722t

ycipk-1q722t
ycipk-1q722t