Jezioro było słynne na całą Europę. Niewiele po nim zostało
Było największym, słonym jeziorem Serbii. Jego uzdrawiające błota wykorzystywano w lecznictwie od kilkuset lat. Na skutek trwających od wielu dni upałów "cudowne jezioro" całkowicie wyschło.
18.07.2024 | aktual.: 18.07.2024 12:34
Naturalnym zbiornikiem, z którego lecznicze błota były słynne na całą Europę, było jezioro Rusanda. W czasach, gdy napełnione było wodą, zajmowało powierzchnię 4 km kw. W pobliżu jego brzegów utworzony został Specjalny Szpital Rehabilitacyjny "Rusanda", którego działanie opierało się głównie o zabiegi z lokalnej borowiny.
Leczy zapalenia mięśni, reumatyzm, dnę moczanową
Lecznicze błoto i peloid (organiczny osad sprzed tysięcy lat) pozyskiwane były z dna Rusandy już od połowy XVIII w. Nie było to trudne, gdyż jezioro zawsze było bardzo płytkie. Terapia substancjami z tego miejsca bardzo korzystnie działa na zapalenia mięśni, reumatyzm, dnę moczanową, a także na stany ogólnego potłuczenia, np. u osób po wypadkach samochodowych czy upadkach z dużych wysokości.
Ostatnie tygodnie mocno dały się temu miejscu we znaki. Woda w zbiorniku wyschła całkowicie. W mediach społecznościowych można znaleźć mnóstwo zdjęć, pokazujących, jak dawny akwen wygląda obecnie. Sucha, spękana ziemia, ani śladu błota czy żywych stworzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekstremalne warunki atmosferyczne
- Mierzymy się z ekstremalnym zjawiskiem pogodowym: falą upałów charakteryzującą się wyjątkową długością i intensywnością — powiedział agencji Reuters meteorolog z Belgradu Vladimir Dziurdziević.
Zarówno w Serbii, jak i w regionie całego Półwyspu Bałkańskiego od ponad tygodnia panują ekstremalnie wysokie temperatury zarówno powietrza, jak i wody. Władze apelują do mieszkańców oraz turystów o szczególną ostrożność i pozostawanie w domach w miarę możliwości. W części państw obowiązują czerwone alerty pogodowe, a wiele regionów zmaga się z pożarami.
Położenie i historia jeziora Rusanda
Rusanda leży w północnej części Serbii, na terenie Autonomicznej Prowincji Wojwodina. Przy jeziorze, we wsi Melenci powstało uzdrowisko. Jezioro dzieli się na dwie części: większą Velika Rusanda i mniejszą Mala Rusanda. Rozdziela je droga asfaltowa.
Ze względu na wysokie zasolenie wody i błota, sięgające 60 proc.(typowe dla mórz), istniała hipoteza, że Rusanda jest jedną z pozostałości starożytnego Morza Panońskiego, ale po głębszym zbadaniu sprawy okazało się, że jest to tzw. skamieniałe łożysko rzeki Cisy.
Hydrolodzy uspokajają
Mimo poruszenia wśród osób korzystających z naturalnych dobrodziejstw tego miejsca, hydrolodzy uspokajają wszystkich, których zaniepokoił stan jeziora. Zdaniem specjalistów, okresowe wysychanie zbiornika w okresie upalnego lata zdarza się nie po raz pierwszy. Podobne zjawisko miało już miejsce np. w roku 2017 czy w pierwszych latach XX w. Jeśli susza trwa kilka miesięcy, nie narusza to ekosystemu tego wyjątkowego akwenu, nie powoduje także trwałej utraty właściwości leczniczych błota.
Gdy jesienią zaczną się ulewne deszcze, Rusanda prawdopodobnie napełni się ponownie. Hydrolodzy doszli do wniosku, że okresowe wysychanie zbiornika spowodowane zostało budową systemu kanałów Dunaj-Cisa-Dunaj (w XIX w.), czego skutkiem było zaburzenie poziomu wód podziemnych, co - mimo upływu wielu lat - trwa do dzisiaj.
Czytaj także: Na rajskiej wyspie wprowadzają stan nadzwyczajny
Pracownicy Specjalnego Szpitala Rehabilitacyjnego "Rusanda", wiedząc o możliwościach wysychania jeziora, zawsze mają w magazynach duży zapas błota pobieranego z dna, gdy akwen jest pełny. Okazuje się bowiem, że materiał pozyskiwany w czasie suszy traci właściwości lecznicze i po sztucznym namoczeniu nie nadaje się do stosowania w rehabilitacji.
Źródło: Reuters, X