ycipk-2iu604

Jordania. Świetna alternatywa dla Egiptu i Tunezji

Jordania to perełka wśród krajów Bliskiego Wschodu. Zobaczyć tu można rzeczy, których nie spotka się nigdzie indziej. To kraj tolerancji, bogatej historii, pysznej kuchni i uroczych, choć nielicznych plaż.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jordania to kraj pustynny
Jordania to kraj pustynny (Shutterstock.com)
ycipk-2iu604

Jordania – błogi wypoczynek w pełnym słońcu

Patrząc na mapę Jordanii nie trudno zauważyć, że jej linia brzegowa jest dość krótka. Kurorty nadmorskie znajdują się na południu kraju nad zatoką Akaba lub w północnej części – nad Morzem Martwym.

ycipk-2iu604

Te dwa miejsca jako kierunki turystyczne w Jordanii różnią się pod kilkoma względami. Pierwszy z nich to rodzaj morza. W przypadku Martwego w zasadzie należy mówić o jeziorze. Jest ono niezwykle słone, a przez to znane ze swojego wyporu ciał na powierzchnię. Zatoka Akaba to część Morza Czerwonego i charakteryzuje się obecnością raf koralowych.

Kurorty nad Zatoką Akaba znajdują się na południowym krańcu Jordanii Shutterstock.com
Podziel się

Poza tym północ i południe kraju różni też okres turystyczny. Pogoda w Jordanii nie jest jednolita. Podczas gdy na północy w okresie od listopada do lutego temperatury są umiarkowane (około 15 st. C), o tyle na południu sezon wypoczynkowy trwa cały rok. Średnie temperatury w mieście Akaba w styczniu to 26 st. C.

Jordania jako kierunek turystyczny nadal się rozwija. Nie jest zatem przeludniona jak Egipt ani skomercjalizowana jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tu życie nadal toczy się swoim torem, tyle że w tle powstaje coraz więcej ośrodków hotelowych. Kształcone są osoby zajmujące się obsługą turystów, wprowadzane są zachodnie standardy. Wakacje w Jordanii jawią się zatem jako miła odmiana dla najpopularniejszych kierunków.

ycipk-2iu604

Mimo położenia na niespokojnym Bliskim Wschodzie w Jordanii jest bezpiecznie. Sami mieszkańcy mówią o swojej ojczyźnie jako o państwie zgody i tolerancji. Żyją tu Arabowie, w tym Palestyńczycy, Czerkiesi (migranci z Zakaukazia) oraz niewielka grupa Ormian. Obok meczetów stoją kościoły. Szanuje się tu również żydów, częstych gości w Jordanii, dla których tutejsze ziemie są częścią historii i tradycji.

Brzeg Morza Martwego w Jordanii Shutterstock.com
Podziel się

Wycieczki do Jordanii – bez Petry ani rusz

ycipk-2iu604

Wiele osób słysząc 'Jordania', myśli: 'Petra'. Nic dziwnego. To perełka tego kraju. Majestatyczne świątynie wykute w skałach to dzieło rąk człowieka. A musiał być to człowiek zdolny, silny i cierpliwy. Inaczej takie cuda nie miałyby prawa powstać. Nabatejczycy, którzy odpowiedzialni byli za budowę miasta żyli od III w. p.n.e. do I w. n.e. Droga prowadząca do Petry jest wąska i prowadzi wśród skał, co stanowiło niegdyś element strategii obrony tego ludu, dziś zaś nie lada atrakcję dla turystów. Petra w Jordanii jest punktem obowiązkowym podczas pobytu w tym kraju.

Petra Pixabay.com
Podziel się

Podczas zorganizowanych wycieczek do Jordanii nie zabraknie również takich punktów jak miasto Dżarasz z ruinami starożytnego rzymskiego miasta, góra Nebo, na której miał umrzeć Mojżesz czy miasto Madaba z piękną bizantyjską mozaikową mapą Palestyny i Dolnego Egiptu.

ycipk-2iu604

To jednak nie wszystko. Warto udać się także do Ammanu, stolicy Jordanii. Dawniej osada (wspominana już w Starym Testamencie), dziś nowoczesne miasto usiane szklanymi wieżowcami. Ten nowoczesny krajobraz miejski przeplata się sprytnie z ruinami starożytnymi. W kompleksie znajdują się pozostałości rzymskich budowli: amfiteatru, odeonu czy świątyni Herkulesa. Atrakcją Ammanu jest także arabska cytadela z VIII wieku.

Jordania – co trzeba wiedzieć?

Przed wyjazdem do Jordanii warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Tak jak zostało wspomniane, Bliski Wschód to kraj napięć. O ile z wizą Izraela nie wjedzie się do Jemenu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o tyle podczas wizyty w Jordanii izraelska pieczątka nie powinna przysporzyć problemów.

Ruiny cytadeli w Amman Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-2iu604

Obywatel Polski musi wykupić w Jordanii wizę. Będzie ona kosztować około 40 JOD, czyli mniej więcej 200 PLN. Warto zaznaczyć, że na przejściach granicznych często stosowane są zniżki. Walutą Jordanii jest dinar jordański. W przeliczeniu 1 złoty będzie odpowiadał 0,20 dinarów.

Ceny w Jordanii z perspektywy Polaka są przestępne. Przejazd autobusem w Ammanie kosztować będzie 0,50 JOD, a falafel czy świeży sok około 1 JOD. Podróż autokarem z Akaby do Ammanu wyniesie z kolei 7 JOD, a podróż taksówką w obrębie większego miasta 3 JOD (stan na październik 2018).

Polub WP Turystyka
ycipk-2iu604
ycipk-2iu604
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2iu604