Kalwaria Zebrzydowska. Sanktuarium. Ważne miejsce dla chrześcijan
Kalwaria Zebrzydowska to miasto w województwie małopolskim. Założone na początku XVII wieku przez marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego (1553–1620) obok ufundowanego w 1602 roku sanktuarium pasyjno-maryjnego na górze Żar.
22.02.2011 | aktual.: 02.11.2019 19:39
Miasto w województwie małopolskim. Założone na początku XVII wieku przez marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego (1553–1620) obok ufundowanego w 1602 roku sanktuarium pasyjno-maryjnego na górze Żar.
Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej
Kalwaria Zebrzydowska jest najważniejszym po Jasnej Górze sanktuarium w Polsce i jednym z najcenniejszych polskich zabytków. Do sanktuarium należy bazylika MB Anielskiej, klasztor ojców bernardynów i zespół ponad 40 kaplic, rozsianych pośród kalwaryjskich dróżek, prowadzących wśród lasów i pól, a liczących prawie 15 km. To najstarsza i największa w Polsce kalwaria, wybudowana w XVII wieku na wzór jerozolimskiej Drogi Krzyża. Wzniósł ją wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Kościół i klasztor usytuowane są u szczytu góry Żar, a w pobliskich lasach wkomponowano w krajobraz stacje Męki Pańskiej (m.in. ratusz Piłata, Ogrójec, pałac Heroda, Wieczernik, domek Matki Bożej, dom Annasza i dom Kajfasza), wykonane według projektów włoskich i niderlandzkich architektów. Opiekunami sanktuarium są od samego początku franciszkanie obserwanci, zwani w Polsce bernardynami. Pierwsi zakonnicy przybyli do Kalwarii w roku 1604, kiedy to rozpoczęto budowę kościoła i klasztoru.
Ważnym wydarzeniem dla rozwoju tutejszego kultu religijnego było przywiezienie w 1641 roku obrazu Madonny, uznanego wkrótce za cudowny. Malowidło jest anonimową XVI-wieczną kopią MB Myślenickiej, podarowaną bernardynom przez właściciela pobliskiej wsi Kopytówka. Władze kościelne zezwoliły w 1658 roku na jego publiczną cześć i umieszczenie go w kościele, w ołtarzu głównym. W roku 1667 przeniesiono go do poświęconej mu kaplicy. Za sprawą wizerunku Matki Bożej Kalwaria Zebrzydowska stała się nie tylko ośrodkiem kultu pasyjnego, ale i maryjnego. 15 sierpnia 1887 roku wizerunek tutejszej Matki Bożej został uroczyście ukoronowany w kalwaryjskiej Dolinie Jozafata i przed kościołem Grobu Matki Bożej. Tłumy pątników gęstnieją w Kalwarii Zebrzydowskiej zwłaszcza w Wielkim Tygodniu. Od 400 lat pielgrzymów przyciąga odbywające się tu rokrocznie Misterium Męki Pańskiej. Ranga miasteczka znacznie wzrosła za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, który wielokrotnie przemierzał tutejsze kalwaryjskie ścieżki i zgodził się przyjąć
tytuł honorowego obywatela miasteczka. Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził sanktuarium, w 1979 i 2002 roku, a w roku 2006 złożył tu wizytę jego następca Benedykt XVI. Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym punktem na tak zwanym szlaku papieskim – z Krakowa do pobliskich Wadowic. Zespół krajobrazowo-‑architektoniczny sanktuarium w roku 1999 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Klasztor oo. Bernardynów
ul. Bernardyńska 46
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
033 876 63 04
kurier@kalwaria.ofm.pl+'?' )
www.kalwaria.ofm.pl
*Dojazd * Z Krakowa drogą krajową nr 7 na południe, po przejechaniu około 10 km skręcamy w prawo w drogę krajową nr 52 i po około 15 km docieramy do celu. Pociągiem z Krakowa, Zakopanego, Bielska-Białej lub Cieszyna.
Uroczystości
niedziela po 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
Misterium Pasyjne w Wielkim Tygodniu
Noclegi
Dom pielgrzymaprzy klasztorze bernardynów, 033 876 63 04
W mieście znajdują się też hotele, pensjonaty, domy noclegowe.
*Sanktuaria w pobliżu *Kraków, Wadowice, Wieliczka
Okolica
Kalwaria Zebrzydowska – tereny wokół miasteczka to atrakcyjny krajobrazowo fragment Beskidu Niskiego, o silnie pofalowanych wzniesieniach i łagodnych dolinach. Nad okolicą góruje masyw Lanckorony, z ruinami średniowiecznego zamku Lanckorońskich, wybudowanego w 1. połowie XIV wieku na miejscu drewnianego gródka strażniczego z XIII stulecia; do dzisiaj zachował się jedynie zarys murów oraz fragmenty dwóch baszt, ale nadal jest to atrakcyjny punkt widokowy.
Sucha Beskidzka. Tzw. mały Wawel – pierwotnie dwór obronny, wzniesiony w XVI wieku, w latach 1608–1614 przebudowany w okazałą renesansową rezydencję magnacką rodziny Komorowskich; obecnie w zamku znajdują się Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki, a w oficynie hotel.
Wadowice. Dom Rodzinny Jana Pawła II (ul. Kościelna 7) – muzeum otwarte w 1984 roku, poświęcone życiu i działalności Karola Wojtyły, od narodzin do dnia, w którym został wybrany papieżem.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski