Karpacz hitem września. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce
Turyści pokochali Karpacz. Według portalu Nocowanie.pl we wrześniu jest to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce. Trudno się temu dziwić, gdyż Karpacz to świetne miejsce na wypoczynek – o każdej porze roku i dla każdego.
Karpacz jest perłą górskich kurortów i jednym z najchętniej wybieranych kierunków na jesień. Pod względem liczby rezerwacji i wysyłanych zapytań plasuje się zaraz za Zakopanem. Turyści po prostu kochają to miasto pod Śnieżką.
W Karpaczu jest co robić. Usatysfakcjonowani będą zarówno turyści szukający ciekawych górskich szlaków, jak też osoby nastawione raczej na rekreację bez nadmiernego wysiłku.
- Małe turystyczne górskie miasteczko. Deptak wypełniony sklepikami z pamiątkami i restauracjami. Bocznymi uliczkami można się dostać do wielu szlaków górskich i ciekawych miejsc wartych zobaczenia – wspomina pobyt w Karpaczu jedna z turystek.
Karpacz - stolica Ducha Gór
Karkonosze to kraina Ducha Gór. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż prawdopodobnie ta legendarna postać zainspirowała J.R.R. Tolkiena do stworzenia postaci czarodzieja Gandalfa, znanego z powieści "Hobbit" i "Władca pierścieni".
Duch Gór, nazywany również Liczyrzepą, był strażnikiem cennych kruszców oraz potężnym władcą natury. W ludowych podaniach najczęściej broni ubogich, często obdarowując ich złotem. Zanim jego wizerunek utrwalił się w kulturze, Duch Gór miał różne wcielenia. Jego pierwszy wizerunek przypominał diabła: miał kopyta, jelenie rogi, ptasią głowę i wspierał się na kosturze. Dopiero później został "uczłowieczony" i przybrał postać starca z długą, siwą brodą.
W takiej właśnie postaci pojawiał się na obrazach i pocztówkach. Jedną z nich - reprodukcją obrazu Josefa Madlenera "Der Berggeist" (Duch Gór) - nabył Tolkien. Skąd wiadomo, że stanowiła jego inspirację? Otóż na odwrocie karty pisarz zanotował "the origin of Gandalf" (pierwowzór Gandalfa).
Aby lepiej poznać historię Ducha Gór, podczas pobytu w Karpaczu warto odwiedzić muzeum Karkonoskie Tajemnice. Stoi przed nim posąg Liczyrzepy wzorowany na ludowych opisach jego wyglądu.
- Najlepsza atrakcja turystyczna w Karpaczu. Zdecydowanie polecamy wybrać się osobom w każdym wieku. Interesujące legendy, tajemniczy klimat, czuliśmy się jak w teatrze. Oprócz tego na trasie spotykamy kilka punktów interaktywnych, które pozwalają przenieść się do świata Ducha Gór - ocenia to miejsce Aleksandra.
To trzeba zobaczyć w Karpaczu
Karkonoskie Tajemnice to dopiero początek. W Karpaczu na turystów czeka mnóstwo atrakcji, wśród których każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie.
Z pewnością warto wybrać się do Świątyni Wang, średniowiecznego drewnianego kościoła, przywiezionego do Karpacza w XIX wieku aż z Norwegii. Jest to prawdziwy unikat – w Polsce nie ma drugiego takiego zabytku. Co prawda podczas ponownego składania został nieco zmieniony, wybudowano na przykład kamienną wieżę, jednak zachowano też oryginalne elementy, jak wewnętrzne kolumny zdobione bogato motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym.
Ciekawą propozycją – tym razem dla całych rodzin – jest wizyta w Muzeum Zabawek, prezentującym kolekcję Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Wśród muzealnych eksponatów znajdują się zabawki z różnych stron świata i epok: pochodzące z XVIII wieku, poprzez wiek XIX aż do typowych dla XX stulecia.
Kolejne interesujące miejsce to Skwer Zdobywców z odciskami butów słynnych himalaistów, a także Aleja Entuzjastów Harley-Davidson z pomnikiem, przy którym na przełomie czerwca i lipca spotykają się entuzjaści tych motocykli.
Anomalia grawitacyjna w Karpaczu
Będąc w Karpaczu warto odwiedzić też miejsce, które przeczy prawom fizyki. Przy ulicy Strażackiej można doświadczyć zaskakującego zjawiska polegającego na przemieszczaniu się samochodów pod górę. Zdaniem naukowców zjawisko to powstaje w wyniku iluzji optycznej - to, co w rzeczywistości jest opadającym zboczem traktujemy jako drogę w górę. Inni uważają, że na tym obszarze przyciąganie ziemskie jest mniejsze o 4 proc.
Niezależnie od naukowego wytłumaczenia, miejsce anomalii grawitacyjnej przyciąga turystów, chcących doświadczyć go na własnej skórze. Punktem odniesienia może być pamiątkowy kamień oraz tablica informacyjna, które ustawiono przy ulicy Strażackiej.
Szlaki turystyczne w Karpaczu
Wypoczynek w Karpaczu warto wykorzystać także na wyjście w góry. Jest to bowiem znakomita baza wypadowa na Śnieżkę, najwyższy szczyt w Karkonoszach. Przy sprzyjającej pogodzie widoczność z jej szczytu sięga 200 kilometrów.
Charakterystycznymi obiektami na Śnieżce są kaplica św. Wawrzyńca, którą wybudowano w XVII wieku, oraz obserwatorium meteorologiczne. Kosmiczny kształt budynku jest widoczny już z daleka i stanowi znakomity punkt odniesienia dla wędrowców.
Ciekawymi miejscami w okolicach Karpacza są również zapora na rzeczce Łomnicy i Dziki Wodospad, Krucze Skały, a także kotły Wielkiego i Małego Stawu.