Trwa ładowanie...

"Kasjer na pogawędki" w Holandii. Inicjatywa z myślą o seniorach

Pilotażowy program ma na celu walkę z samotnością, głównie u osób starszych. Specjalnie dla nich w holenderskim supermarkecie uruchomiona została "kasa na pogawędki", w której mogą spokojnie i bez pośpiechu porozmawiać z kasjerem. Ale sklep nie tylko w ten sposób wspiera samotnych.

"Kasjer na pogawędki" w Holandii. Inicjatywa z myślą o seniorachŹródło: Facebook.com, fot: Vlijmen
dw5dg2i
dw5dg2i

W małym, holenderskim miasteczku Vlijmen w Brabancji Północnej weszła w życie nowa inicjatywa. Supermarket Jumbo otworzył tam tzw. "kasę na pogawędki" (nider. "kletskassa”), gdzie osoby starsze i samotne będą mogły swobodnie porozmawiać z kasjerem.

Oczywiście obsługa klienta będzie trwała w takim miejscu dłużej, ale sklep nie rezygnuje z normalnych, "szybkich" kas. Jednocześnie właściciele supermarketu podkreślają, jak ważne jest myślenie o samotnych ludziach.

"Jako firma rodzinna uważamy, że ważne jest, aby ludzie dbali o siebie nawzajem" – mówiła Colette Cloosterman-van Eerd z zarządu Jumbo. – "Często supermarket stanowi główne miejsce w wiosce lub dzielnicy, jest to miejsce spotkań". Jednocześnie podkreśliła, że "starsi klienci rozmawiają chętnie także przy kasie i dlatego powinna się znaleźć na to przestrzeń".

dw5dg2i

Sklep współpracuje też z lokalną fundacją Alles voor Mekaar (pol. Wszystko dla innych), która zainicjowała powstanie "kawowego kącika przeciwko samotności" (nider. koffiecorner tegen eenzaamheid). To wydzielona na terenie supermarketu przestrzeń, w której osoby mogą usiąść i w spokoju ze sobą porozmawiać.

Te inicjatywy pomagają starszym nie tylko przez poprawę samopoczucia, ale często stanowią realne wsparcie. "Praktyka pokazuje, że szczególnie osoby starsze mają często trudności z proszeniem o pomoc" – zauważa Alexander van Weert z fundacji Alles voor Mekaar. – "A my jesteśmy tu regularnie, rozmawiamy z nimi i pytamy, w czym możemy pomóc".

Na oficjalnym otwarciu "kawowego kącika" w lipcu pojawił się również holenderski minister zdrowia, Hugo de Jonge, który ocenił inicjatywę bardzo pozytywnie. "Aby powstało społeczeństwo, potrzebujemy siebie nawzajem" – zauważył. – "Samotność jest dużym problemem i nie można go w zupełności rozwiązać. Można natomiast starać się załagodzić czyjąś samotność" – dodał.

Jeśli akcja ta przyniesie wymierny skutek, będzie rozszerzona również na inne supermarkety Jumbo w całej Holandii.

dw5dg2i

Źródło: Brabants Dagblad

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Zostaliśmy sami. Nie mamy nawet przyjaciół". Gucwińscy o wyrzuceniu z pracy

dw5dg2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5dg2i