Trwa ładowanie...
13-05-2010 15:46

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to maleńka wieś położona u nasady Mierzei Wiślanej. Ma dostęp zarówno do plaż Bałtyku, jak i wód Zalewu Wiślanego. Są tu dwa porty - rybacki na nadmorskiej plaży i żeglarski nad Zalewem Wiślanym. Z portu żeglarskiego kursuje statek pasażerski, który zabierze nas w rejs po zalewie.

Kąty RybackieŹródło: Hachette Polska
dbsg9w4
dbsg9w4

Kąty Rybackie to maleńka wieś położona u nasady Mierzei Wiślanej. Ma dostęp zarówno do plaż Bałtyku, jak i wód Zalewu Wiślanego. Są tu dwa porty - rybacki na nadmorskiej plaży i żeglarski nad Zalewem Wiślanym. Z portu żeglarskiego kursuje statek pasażerski, który zabierze nas w rejs po zalewie.

Plażę nad Bałtykiem od Kątów oddziela dwukilometrowy pas Mierzei Wiślanej, porośnięty lasem. Przecina go wiele dróg i ścieżek, wijących się wśród drzew i wydm. Jedna z ciekawszych tras prowadzi obok rezerwatu „Kąty Rybackie”, miejsca gniazdowania kormoranów. Nad Kątami Rybackimi prowadzi kanał powietrzny, którym klucze kormoranów przelatują nad zalew i z powrotem do gniazd.

Żuławy i Mierzeja Wiślana

Żuławy to najniżej leżący obszar w naszym kraju. 450 km kwadratowych znajduje się poniżej poziomu morza. Na Żuławach, w Raczkach Elbląskich, depresja osiąga 1,8 metra. Na tej podmokłej ziemi, często zalewanej wodami Wisły, już w XIII wieku pojawili się pierwsi osadnicy. Zaczęli oni budowę skomplikowanej sieci kanałów odwadniających. System ten, rozbudowywany przez wieki, przetrwał do naszych czasów. Chyba najbardziej fascynującymi mieszkańcami Żuław byli mennonici, przybyli z Niderlandów w połowie XVI wieku. Zasiedlali oni ziemie zniszczone przez powodzie. Ich wsie należały do najbogatszych w okolicach Gdańska, a żuławska pszenica była wyznacznikiem jakości zboża w Europie. W XVIII wieku, część mennonitów wyemigrowała z Żuław do południowej Rosji. Ostatni opuścili te tereny po II wojnie światowej. Pozostały po nich nazwy wsi i stare cmentarze. Po miejscach, gdzie mieszkali, oprowadza trasa turystyczna „Szlakiem Mennonitów”.
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu żuławskiego są domy podcieniowe o konstrukcji ryglowej. Istnieje nawet wytyczony „Szlak Domów Podcieniowych”. Żuławy i Mierzeję łączy linia kolejki wąskotorowej, biegnąca na trasie Mikoszewo-Sztutowo-Nowy Dwór Gdański. To jedna z największych atrakcji turystycznych okolicy.

Okolice

Nowy Dwór Gdański – miasto nad rzeką Tugą. Spichlerz nad Tugą z 1878 roku. Wieża ciśnień, most zwodzony z 1936 roku, budynek wytwórni wódek Stobbe. Krynica Morska – latarnia morska z 1949 roku, punkt widokowy. Port nad Zalewem Wiślanym, rejsy do Fromborka, Tolkmicka, Elbląga. Kmiecin – gotycki kościół murowano-drewniany św. Jadwigi z 1344 roku. Marynowo – gotycki kościół z 1321 roku. Rybina – wieś u zbiegu nurtów Wisły Królewieckiej i Szkarpawy z dwoma drogowymi mostami zwodzonymi i mostem obrotowym na odcinku kolejki wąskotorowej Nw. Dwór Gdański-Sztutowo. Żelichowo – kościół gotycki z 1352 roku rozbudowany w XVII wieku. Cmentarz z zachowanymi nagrobkami mennonickimi z XIX wieku. Żuławki i Drewnica – najcenniejszy zespół zabudowy żuławskiej: domy podcieniowe, wiatraki, śluza „Gdańska Głowa”. Osłonka – zabytkowa przepompownia.

dbsg9w4

Niezwykły rezerwat

Rezerwat „Kąty Rybackie” to olbrzymia polana powstała z „wypalenia” lasu przez ptasie odchody. Obumieranie drzew możemy zaobserwować na jej obrzeżach, gdzie w niebo strzelają tylko suche kikuty. Naliczono tu ponad 10 tys. gniazd kormoranów. Jest to największa kolonia tego gatunku w Europie.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj