Kawałek Bieszczad w sercu Mazur
Krajobraz północnej Polski kojarzy nam się głównie z równinami. Na pozór próżno szukać tu gór, które skupiają się na południu naszego kraju. Na mapie północnej Polski istnieje jednak pewne wyjątkowe miejsce, które umyka tej regule.
Wzgórza Dylewskie, które znajdują się na Mazurach, na przekór wszystkiemu oferują prawdziwie bieszczadzkie krajobrazy. Jest to jedno z mniej znanych miejsc na mapie naszego kraju, które zdecydowanie warto odwiedzić. Sprawdźmy, jakie atrakcje czekają na nas na Wzgórzach Dylewskich i skąd właściwie na Mazurach wzięły się wyżynne krajobrazy!
Wzniesienia morenowe
Wzgórza Dylewskie z geograficznego punktu widzenia nie są górami sensu stricto, lecz wzniesieniami morenowymi. Są zlokalizowane w północno-wschodniej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, na wschód od doliny rzeki Drwęcy. Zajmują łączną powierzchnię ok. 1900 km kw.
Tworzą ciekawy, niecodzienny krajobraz na terenie zachodnich Mazur. Ich atrakcyjność widokową dodatkowo podnosi fakt, że są porośnięte gęstym lasem mieszanym. Przez te tereny przebiega także północno-wschodnia granica występowania buków. Na Wzgórzach Dylewskich funkcjonuje Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, na terenie którego można skorzystać z licznych atrakcji turystycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedziła europejską stolicę. "Za lot zapłacimy tyle, co za bilet Intercity z Gdańska do Warszawy"
Wzgórza Dylewskie i ich atrakcje turystyczne
Wzgórza Dylewskie stanowią wspaniałe urozmaicenie nizinnego, płaskiego i raczej monotonnego w odbiorze krajobrazu północno-zachodniej Polski. Pomiędzy pagórkami znajdują się malownicze jeziora Mazur Zachodnich, a w okolicy można podziwiać charakterystyczne wielkie głazy, które są pamiątką po obecności lądolodu. Krajobraz urozmaicają gęste lasy, a także bogata i fascynująca historia tych regionów, które przez wiele wieków znajdowały się pod panowaniem Prus.
Co ciekawe, to Prusacy jako pierwsi zaczęli doceniać walory turystyczne Wzgórz Dylewskich, spędzając tu wolny czas na… nartach! Właśnie w tym miejscu utworzone zostały pierwsze wyciągi narciarskie, z których wiele działa po dziś dzień i można z nich korzystać w okresie zimowym. Na Wzgórzach Dylewskich cyklicznie organizowane są także imprezy dla narciarzy, w tym m.in. słynny Bieg Sasinów.
Krajobraz, który napawa spokojem
Jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych przez turystów punktów na mapie Wzgórz Dylewskich jest Dylewska Góra. Jest to stosunkowo niewysokie wzniesienie, na którym warto jednak stanąć, gdyż z jego szczytu rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Z Dylewskiej Góry możemy podziwiać niższe wzgórza, polne drogi, a także sielski krajobraz okolicy, który napawa spokojem.
Nieopodal Dylewskiej Góry została wytyczona ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie. Prowadzi ona przez malownicze okolice najwyższego wzniesienia Wzgórz Dylewskich, a na swojej drodze możemy spotkać… muflony, zwierzęta sprowadzone na Mazury z dalekiej Korsyki.
Wielbiciele zwierząt mogą dodatkowo odwiedzić także malowniczo położoną stadninę koni "Koń na biegunach" w Glaznotach. W jej pobliżu znajduje się natomiast stary wiadukt kolejowy. Wiadukt powstał na początku XX w. i jest perłą architektoniczną nieistniejącej już pruskiej trasy kolejowej z Samborowa do Turzy Wielkiej. Składa się z trzech przęseł i jest umieszczony na wysokim nasypie kolejowym. Prezentuje się przepięknie i przez to stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Wzgórz Dylewskich.
Czytaj także: Wrócił z Afryki. Jest wcześniej niż rok temu
W Glaznotach można podziwiać także inne historyczne pamiątki po czasach pruskich – cmentarze ewangelickie ukryte w miejscowych lasach, a także słynny kościół ewangelicki z przełomu XIV i XV w., wokół którego latem malowniczo kwitną niezapominajki.