Trwa ładowanie...

Koniec z darmowym wstępem do parków w Polsce. Turyści nie będą zachwyceni

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że za wstęp do wszystkich 23 takich obszarów w Polsce trzeba będzie zapłacić. Dodatkowe opłaty będą pobierane za fotografowanie i filmowanie, a w parkach znajdujących się w górach do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. na GOPR czy TOPR.

Do parków narodowych, które nie pobierały opłat za wstęp należy m.in. Pieniński Park NarodowyDo parków narodowych, które nie pobierały opłat za wstęp należy m.in. Pieniński Park NarodowyŹródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba
d2ecgyu
d2ecgyu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2013 r. bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W kolejnych pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i Bory Tucholskie) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Prawo.pl informuje, że opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.

Słowiński Park Narodowy Adobe Stock
Słowiński Park NarodowyŹródło: Adobe Stock

Parki narodowe - duże kary za brak biletu

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Natomiast kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosiła w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu, w drugim 40-krotność. Przykładowo przy bilecie za 8 zł, kara za jego brak wyniesie 400 zł.

Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych w jego w granicach. Dotyczy to w szczególności Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie obecnie zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy; Wielkopolskiego PN – mieszkańcy Poznania czy Ojcowskiego PN – mieszkańcy Krakowa.

Ojcowski Park Narodowy Adobe Stock
Ojcowski Park Narodowy Źródło: Adobe Stock

Parki narodowe - dodatkowe opłaty za filmowanie i fotografowanie

Prawo.pl informuje, że parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności komercyjnego. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki.

d2ecgyu

Natomiast do ceny biletu wstępu do parku narodowego położnego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15 proc. ceny biletu - na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR, działających na jego terenie.

Źródło: Prawo.pl/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tłumy nad Morskim Okiem. Nagrania z Tatr

d2ecgyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ecgyu