Koniec z płatnym wejściem na słynną atrakcję. Darmowy spacer już możliwy
Od wtorku 1 października wejście na najdłuższe molo w Polsce jest darmowe. W sezonie - od 12 kwietnia do końca września - obowiązywały bilety wstępu. Władze Sopotu podały, że molo od kwietnia odwiedziło ponad 1,1 mln osób.
Sopot to w Trójmieście zawsze jeden z pierwszych wyborów na spacer przy pięknej pogodzie. Nie trzeba się zastanawiać, czy będzie tłoczno, bo gdy tylko wyjdzie słońce, to tłumy przelewają się tzw. Monciakiem, czyli ul. Boh. Monte Cassino.
Cele są dwa - molo lub plaża. Te miejsca w Sopocie także w jesienne czy zimowe, słoneczne weekendy, wyglądają jak w szczycie sezonu. Do wejścia na molo kusi wtedy darmowy wstęp, który latem jest płatny.
Od 12 kwietnia do 30 września bilet normalny za wejście na molo kosztował 10 zł, a ulgowy połowę tej kwoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oblężenie polskiego kurortu. Rzeka ludzi na deptaku
Wakacje 2024 nie były rekordowe
Jak poinformował urząd miasta, bilety kupiły 1 mln 102 tys. 502 osoby (w 2023 r. 1 mln 103 tys. 765 osób). Największą liczbę płatnych wejść zarejestrowano w sierpniu, kiedy na molo weszły 318 tys. 64 osoby.
65 proc. sprzedanych w minionym sezonie biletów to bilety normalne, 14 proc. – grupowe, 10 proc. – rodzinne, 6 proc. – ulgowe, a 5 proc. to bilety, które kupiły osoby 70 plus.
Czytaj także: Wideo z Sopotu. Plażowicze chwycili za telefony
Z danych wynika, że najwięcej biletów, 85 proc., zostało kupionych w kasach molo. 7,5 proc. to zakup w biletomatach, a zaledwie 3 proc. biletów kupiono za pośrednictwem strony internetowej.
Wstęp na sopockie molo będzie bezpłatny do 10 kwietnia 2025 r. Mieszkańcy Sopotu wchodzą na nie bez opłat przez cały rok.
Najdłuższe molo w Polsce
Cała konstrukcja ma 511,5 m długości, z czego 458 m prowadzi nad wodą, a pozostały fragment nad plażą. Najszersza część, w całości nad plażą, nazywana jest patelnią.
Szerokość mola waha się od 10 do 26 m, nie wliczając dolnych pomostów służących do cumowania jednostek pływających.
Konstrukcja drewniana opiera się na palach sosnowych o średnicy od 30 do 60 cm wbitych w dno na głębokość od 5 do 12 m. Podkład pomostu tworzą deski sosnowe o grubości 6 cm, szerokości 15 cm i długości od 440 do 780 cm.
Źródło: PAP