Trwa ładowanie...

Koronawirus. Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwarcie granic

Komisja Europejska przedstawiła w środę, 13 maja rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Sugerują stopniowe umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii.

Koronawirus. Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwarcie granicŹródło: Getty Images
d3ujwds
d3ujwds

Jak podaje "PAP", Komisja Europejska sugeruje stopniowe umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii.

Rozwiązanie takie jest kluczowe, aby umożliwić wznowienie ruchu turystycznego w Europie, która w wielu krajach odpowiada za znaczną część PKB. Gdzie w związku z tym będą mogli pojechać Polacy? "Tylko do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli na Węgry, Słowację i do Czech. Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych" – mówił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Stopniowe otwieranie granic

Niemcy, Szwajcaria i Austria już zapowiedziały, że będą otwierać swoje granice od czerwca. Granice w najbliższych dniach planują otworzyć dla siebie także Litwa, Estonia i Łotwa.

d3ujwds

– Będziemy mieli letni sezon turystyczny – oświadczył komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni, cytowany przez TVN24.

Podejście Komisji Europejskiej przewiduje, że państwa członkowskie powinny odchodzić od ogólnie stosowanych restrykcji, np. 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających do danego kraju z zagranicy. Zamiast tego miałyby być stosowane inne obostrzenia i środki ostrożności.

Jeżeli zniesienie ogólnie obowiązujących ograniczeń nie byłoby uzasadnione ze względu na sytuację zdrowotną, Komisja Europejska proponuje stopniowe i skoordynowane podejście. Jak podaje "PAP", u jego podstaw ma być zniesienie ograniczeń między obszarami lub państwami członkowskimi, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest "dostatecznie podobna".

d3ujwds

Wytyczne Komisji Europejskiej

Zgodnie z rekomendacjami, państwa członkowskie UE mają działać w oparciu o trzy kryteria. Po pierwsze epidemiologiczne, oparte o wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Eksperci mają m.in. przygotować interaktywne mapy stanu epidemii w poszczególnych regionach.

Drugie kryterium dotyczy możliwości zastosowania środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa w trakcie trwania całej podróży. Chodzi m.in. o dodatkowe zabezpieczenia tam, gdzie trudno o zachowanie społecznego dystansowania, np. na lotniskach.

Trzecie kryterium dotyczy względów społecznych i gospodarczych. Komisja Europejska wskazuje, że priorytet powinni mieć pracownicy transgraniczni, ich rodziny, czy ci, którzy prowadzą interesy zagranicą.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Polacy przyparci do muru. Restauracje i podmioty z branży hotelarskiej już ogłaszają upadłość

d3ujwds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ujwds