Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany

Od 2 lipca Polacy wracający do kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Ma ona teraz trwać jedynie 24 godziny od wprowadzenia do systemu teleinformatycznego ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Share
Kwarantanna nie musi już trwać 14 dni
Kwarantanna nie musi już trwać 14 dni Źródło: Getty Images
d4i9mls

Wprowadzenie zmian w związku z zasadami odbywania obowiązkowej kwarantanny przez osoby, które mogą być narażone na zakażenie koronawirusem, ma ułatwić i przyspieszyć ich powrót do codziennego życia. Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia czas domowej izolacji ma zostać znacznie skrócony.

Kwarantanna - wystarczą 24 godziny

Jak dotąd obowiązkowa kwarantanna trwała 14 dni. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MZ, od 2 lipca 2020 r. nie jest już to konieczne. Wystarczą 24 godziny od czasu zamieszczenia w specjalnym systemie ujemnego wyniku testu na koronawirusa.

d4i9mls

"Kwarantanna automatycznie będzie kończyć się po 24 godzinach od momentu zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) – informacji o ujemnym wyniku testu diagnostycznego wykonanym w kierunki SARS-Co-V-2, finansowanym ze środków publicznych" - czytamy na stronie rządowej "Gov.pl".

Czas odbywania kwarantanny nie może być jednak krótszy niż 7 dni od momentu narażenia danej osoby na na infekcję COVID-19. Jeśli test na koronawirusa nie zostanie wykonany, kwarantanna w dalszym ciągu trwać będzie 14 dni.

Źródło: "PAP", "Gov.pl"

d4i9mls

Jak wyglądają wakacje w epidemii? Dobre wieści dla turystów

Zobacz też

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i9mls

Podziel się opinią

Share
d4i9mls
d4i9mls