Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany
Od 2 lipca Polacy wracający do kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Ma ona teraz trwać jedynie 24 godziny od wprowadzenia do systemu teleinformatycznego ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Wprowadzenie zmian w związku z zasadami odbywania obowiązkowej kwarantanny przez osoby, które mogą być narażone na zakażenie koronawirusem, ma ułatwić i przyspieszyć ich powrót do codziennego życia. Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia czas domowej izolacji ma zostać znacznie skrócony.
Kwarantanna - wystarczą 24 godziny
Jak dotąd obowiązkowa kwarantanna trwała 14 dni. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MZ, od 2 lipca 2020 r. nie jest już to konieczne. Wystarczą 24 godziny od czasu zamieszczenia w specjalnym systemie ujemnego wyniku testu na koronawirusa.
"Kwarantanna automatycznie będzie kończyć się po 24 godzinach od momentu zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) – informacji o ujemnym wyniku testu diagnostycznego wykonanym w kierunki SARS-Co-V-2, finansowanym ze środków publicznych" - czytamy na stronie rządowej "Gov.pl".
Czas odbywania kwarantanny nie może być jednak krótszy niż 7 dni od momentu narażenia danej osoby na na infekcję COVID-19. Jeśli test na koronawirusa nie zostanie wykonany, kwarantanna w dalszym ciągu trwać będzie 14 dni.
Źródło: "PAP", "Gov.pl"