Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany

Od 2 lipca Polacy wracający do kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Ma ona teraz trwać jedynie 24 godziny od wprowadzenia do systemu teleinformatycznego ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Kwarantanna nie musi już trwać 14 dni Kwarantanna nie musi już trwać 14 dni Źródło: Getty Images
d1atmg5
d1atmg5

Wprowadzenie zmian w związku z zasadami odbywania obowiązkowej kwarantanny przez osoby, które mogą być narażone na zakażenie koronawirusem, ma ułatwić i przyspieszyć ich powrót do codziennego życia. Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia czas domowej izolacji ma zostać znacznie skrócony.

Kwarantanna - wystarczą 24 godziny

Jak dotąd obowiązkowa kwarantanna trwała 14 dni. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MZ, od 2 lipca 2020 r. nie jest już to konieczne. Wystarczą 24 godziny od czasu zamieszczenia w specjalnym systemie ujemnego wyniku testu na koronawirusa.

"Kwarantanna automatycznie będzie kończyć się po 24 godzinach od momentu zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) – informacji o ujemnym wyniku testu diagnostycznego wykonanym w kierunki SARS-Co-V-2, finansowanym ze środków publicznych" - czytamy na stronie rządowej "Gov.pl".

d1atmg5

Czas odbywania kwarantanny nie może być jednak krótszy niż 7 dni od momentu narażenia danej osoby na na infekcję COVID-19. Jeśli test na koronawirusa nie zostanie wykonany, kwarantanna w dalszym ciągu trwać będzie 14 dni.

Źródło: "PAP", "Gov.pl"

Jak wyglądają wakacje w epidemii? Dobre wieści dla turystów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj