Trwa ładowanie...
d4dv0yb

Koronawirus. Wakacje 2020. Rząd utrzymał zakaz lotów do Szwecji i Portugalii

Do 28 lipca br. rząd przedłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia nie zmieniono nic na liście krajów, do których można podróżować samolotem. Mimo wszystko decyzja jest zaskakująca, bo wciąż nie można polecieć z Polski do Portugalii i Szwecji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd utrzymał zakaz lotów do Portugalii i Szwecji
Rząd utrzymał zakaz lotów do Portugalii i Szwecji (123RF, Leonard Zhukovsky)
d4dv0yb

14 lipca wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Nie zmieniono nic względem poprzedniego rozporządzenia.

"Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) obowiązuje do dnia 14 lipca 2020 r. W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po ww. terminie. Treść projektu względem obowiązującego aktualnie rozporządzenia nie ulega zmianie" - czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 lipca 2020 r. i traci moc z dniem 28 lipca 2020 r. Zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji i Portugalii.

d4dv0yb

Można latać też do Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej i Ukrainy.

Zakaz lotów do Szwecji i Portugalii

Utrzymanie zakazu lotów do Szwecji i Portugalii budzi skrajne emocje wśród Polaków, którzy od połowy czerwca liczą, że z każdym nowym rozporządzeniem zakaz zostanie zniesiony. Gdy rząd ogłosił, że od 16 czerwca przywraca możliwość wykonywania lotów międzynarodowych do i z Polski. W pierwszej kolejności na uruchomienie połączeń zdecydował się tylko Wizz Air. Chętnych na bilety nie brakowało. Niestety na kilkanaście godzin przed startem rząd wtedy zakazał lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.

Tamten zakaz miał obowiązywać do 30 czerwca. Na loty od 1 lipca na trasy do tych krajów bilety były więc normalnie sprzedawane przez różnych przewoźników.

d4dv0yb

Niestety, dla setek pasażerów z całego kraju, sytuacja znów się powtórzyła i na kilka godzin przed północą, a kilkanaście przed startem połączeń, rząd wydał rozporządzenie, wedle którego wydłużono zakaz lotów do Szwecji i Portugalii o kolejne 14 dni.

Teraz zakaz obowiązuje do 28 lipca. Czy to ostateczna data? Tego nie wie nikt.

Zdania na temat zakazu lotów do Szwecji są mocno podzielone, bo normalnie funkcjonują przecież pasażerskie połączenia promowe z kilkoma miastami w Szwecji.

d4dv0yb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najlepiej WPolsce. Krzysztof Puternicki w Gdańsku: "Nie brać mapy i po prostu się zgubić"

d4dv0yb

Podziel się opinią

Share

d4dv0yb

d4dv0yb