Trwa ładowanie...

Kuba i Puerto Rico. Szlakiem podróżników i zdobywców

Kuba i Puerto Rico to wyspy z fascynującą historią. Obie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, ze względu na piękne plaże i ciekawe zabytki. Dziś proponujemy odkryć je od nietypowej strony.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kuba i Puerto Rico. Szlakiem podróżników i zdobywcówŹródło: Shutterstock.com
d2o2gdj
d2o2gdj

Ostatnie perły hiszpańskiego imperium kolonialnego w Ameryce oddzieliły się dopiero pod koniec XIX wieku. Kuba i Puerto Rico popadły wówczas w zależność od Stanów Zjednoczonych. Dominacja USA skończyła się na Kubie na przełomie lat 50. i 60. zeszłego stulecia. Puerto Rico jest do dzisiaj państwem stowarzyszonym z wielkim północnym sąsiadem.

Kuba - to stąd podbijano Amerykę

Choć Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, postawił swą stopę w Nowym Świecie po raz pierwszy (w 1492 roku) na wyspie San Salvador w południowych Bahamach, to Kuba została odkryta jeszcze w tym samym roku, a Puerto Rico zaledwie rok później.

Obie wyspy, podobnie jak większość (poza Brazylią, która przypadła Portugalii)
Ameryki Południowej, Środkowej, a także sporych terytoriów Ameryki Północnej, obejmujących obecnie południowe stany USA, weszły wkrótce w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Szczególnie ważna była tu rola Kuby, która stała się dla Hiszpanów bazą dla dalszych podbojów w Nowym Świecie. To właśnie z tej wyspy, ruszały na północ, zachód i południe zastępy konkwistadorów. To z Kuby wyruszył słynny Cortez na podbój państwa Azteków w Meksyku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kulturowy misz-masz

Kolonizatorzy rozbili wkrótce potem także państwo Inków, ale nie oszczędzili także rodzimych mieszkańców Kuby i Puerto Rico. Znaczna część plemion indiańskich zamieszkujących obie wyspy (Karaibów, Tainów, Sibonejów i Arawaków) uległa zagładzie. W ich miejsce kolonizatorzy sprowadzali murzyńskich niewolników z Afryki, którzy w nieludzkich warunkach pracowali na plantacjach będących własnością przybyszy z Półwyspu Iberyjskiego.

Dzisiejsza ludność wysp to konglomerat rdzennych mieszkańców, Afrykańczyków oraz Europejczyków, a także, przede wszystkim na Puerto Rico, przybyszy z Ameryki Północnej. Stało się tak nie bez powodu, gdyż Kuba, po wycofaniu się z niej Hiszpanii w 1898 roku, znajdowała się przez dziesiątki lat w zależności od USA. Puerto Rico, które odpadło od metropolii dokładnie w tym samym czasie, do dzisiaj jest związane ze Stanami Zjednoczonymi bardzo ścisłym sojuszem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Warto odwiedzić wyspę Hemingwaya

Jednak to nie polityka przyciąga na wyspy turystów. Poza szerokimi plażami i ciepłym morzem, a także nastrojowymi kafejkami, gości wabią także tutejsze zabytki. Wśród najcenniejszych wymienić trzeba XVII-wieczną twierdzę Castillo de San Pedro de la Roca, warownię znajdującą się na przedmieściach Santiago de Cuba. To arcydzieło dawnej sztuki inżynieryjnej, pełne mostów zwodzonych, fos, przejść i schodów, znajduje się od 20 lat na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Miłośnicy narodowego napoju Kuby, rumu, nie odmówią sobie z pewnością przyjemności odwiedzenia w Hawanie dawnego budynku firmy Bacardi. Dach budowli, powstałej w 1929 roku, wieńczy charakterystyczny nietoperz – symbol koncernu. Spragnionych zaprasza również La Floridita, najsłynniejsza restauracja w stolicy Kuby, wsławiona gośćmi wśród których byli pisarze Ernest Hemingway i Graham Green, oraz koktajlem daiquin, w skład którego wchodzi biały rum, syrop cukrowy i sok z limetki. Po opuszczeniu La Floridity można odpocząć w Saratodze, najbardziej ekskluzywnym hotelu w Hawanie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W kubańskiej stolicy trzeba też odwiedzić barokową Archikatedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta należy do czterech najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na wyspie. Pozostałymi są: XVIII- wieczna Katedra Najświętszej Marii Panny w Camagüey, XVI-wieczna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Santiago de Cuba i XVII- wieczna Katedra św. Klary z Asyżu w Santa Clara.

d2o2gdj

Fortyfikacje z czasów Kolumba

Na Puerto Rico zabytków jest mniej, co nie znaczy, że przybyli tu miłośnicy historii będą rozczarowani. W San Juan zobaczą przecież przepiękną starówkę ze wspaniałymi fortyfikacjami z czasów Kolumba.

Dzień w San Juan warto zakończyć spacerem po plaży ze szklaneczką pinacolady w ręku.

Narty w Południowym Tyrolu. Zobacz wideo!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj