Trwa ładowanie...
dyzs6x9

Kuba i Puerto Rico. Szlakiem podróżników i zdobywców

Kuba i Puerto Rico to wyspy z fascynującą historią. Obie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, ze względu na piękne plaże i ciekawe zabytki. Dziś proponujemy odkryć je od nietypowej strony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będąc na Kubie nie można ominąć Hawany
Będąc na Kubie nie można ominąć Hawany (Shutterstock.com)
dyzs6x9

Ostatnie perły hiszpańskiego imperium kolonialnego w Ameryce oddzieliły się dopiero pod koniec XIX wieku. Kuba i Puerto Rico popadły wówczas w zależność od Stanów Zjednoczonych. Dominacja USA skończyła się na Kubie na przełomie lat 50. i 60. zeszłego stulecia. Puerto Rico jest do dzisiaj państwem stowarzyszonym z wielkim północnym sąsiadem.

Kuba - to stąd podbijano Amerykę

Choć Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, postawił swą stopę w Nowym Świecie po raz pierwszy (w 1492 roku) na wyspie San Salvador w południowych Bahamach, to Kuba została odkryta jeszcze w tym samym roku, a Puerto Rico zaledwie rok później.

dyzs6x9

Obie wyspy, podobnie jak większość (poza Brazylią, która przypadła Portugalii) Ameryki Południowej, Środkowej, a także sporych terytoriów Ameryki Północnej, obejmujących obecnie południowe stany USA, weszły wkrótce w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Szczególnie ważna była tu rola Kuby, która stała się dla Hiszpanów bazą dla dalszych podbojów w Nowym Świecie. To właśnie z tej wyspy, ruszały na północ, zachód i południe zastępy konkwistadorów. To z Kuby wyruszył słynny Cortez na podbój państwa Azteków w Meksyku.

Shutterstock.com

Kulturowy misz-masz

Kolonizatorzy rozbili wkrótce potem także państwo Inków, ale nie oszczędzili także rodzimych mieszkańców Kuby i Puerto Rico. Znaczna część plemion indiańskich zamieszkujących obie wyspy (Karaibów, Tainów, Sibonejów i Arawaków) uległa zagładzie. W ich miejsce kolonizatorzy sprowadzali murzyńskich niewolników z Afryki, którzy w nieludzkich warunkach pracowali na plantacjach będących własnością przybyszy z Półwyspu Iberyjskiego.

Dzisiejsza ludność wysp to konglomerat rdzennych mieszkańców, Afrykańczyków oraz Europejczyków, a także, przede wszystkim na Puerto Rico, przybyszy z Ameryki Północnej. Stało się tak nie bez powodu, gdyż Kuba, po wycofaniu się z niej Hiszpanii w 1898 roku, znajdowała się przez dziesiątki lat w zależności od USA. Puerto Rico, które odpadło od metropolii dokładnie w tym samym czasie, do dzisiaj jest związane ze Stanami Zjednoczonymi bardzo ścisłym sojuszem.

Shutterstock.com

Warto odwiedzić wyspę Hemingwaya

Jednak to nie polityka przyciąga na wyspy turystów. Poza szerokimi plażami i ciepłym morzem, a także nastrojowymi kafejkami, gości wabią także tutejsze zabytki. Wśród najcenniejszych wymienić trzeba XVII-wieczną twierdzę Castillo de San Pedro de la Roca, warownię znajdującą się na przedmieściach Santiago de Cuba. To arcydzieło dawnej sztuki inżynieryjnej, pełne mostów zwodzonych, fos, przejść i schodów, znajduje się od 20 lat na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Miłośnicy narodowego napoju Kuby, rumu, nie odmówią sobie z pewnością przyjemności odwiedzenia w Hawanie dawnego budynku firmy Bacardi. Dach budowli, powstałej w 1929 roku, wieńczy charakterystyczny nietoperz – symbol koncernu. Spragnionych zaprasza również La Floridita, najsłynniejsza restauracja w stolicy Kuby, wsławiona gośćmi wśród których byli pisarze Ernest Hemingway i Graham Green, oraz koktajlem daiquin, w skład którego wchodzi biały rum, syrop cukrowy i sok z limetki. Po opuszczeniu La Floridity można odpocząć w Saratodze, najbardziej ekskluzywnym hotelu w Hawanie.

Shutterstock.com

W kubańskiej stolicy trzeba też odwiedzić barokową Archikatedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta należy do czterech najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na wyspie. Pozostałymi są: XVIII- wieczna Katedra Najświętszej Marii Panny w Camagüey, XVI-wieczna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Santiago de Cuba i XVII- wieczna Katedra św. Klary z Asyżu w Santa Clara.

dyzs6x9

Fortyfikacje z czasów Kolumba

Na Puerto Rico zabytków jest mniej, co nie znaczy, że przybyli tu miłośnicy historii będą rozczarowani. W San Juan zobaczą przecież przepiękną starówkę ze wspaniałymi fortyfikacjami z czasów Kolumba.

Dzień w San Juan warto zakończyć spacerem po plaży ze szklaneczką pinacolady w ręku.

Narty w Południowym Tyrolu. Zobacz wideo!

dyzs6x9

Podziel się opinią

Share

dyzs6x9

dyzs6x9