Trwa ładowanie...
dlanyx5

Kup sobie wioskę. Dziesiątki ofert na Półwyspie Iberyjskim

Marzyłeś o posiadaniu domu w Hiszpanii lub Portugalii? Możesz mieć nawet więcej, bo aż całą wioskę. Jest ich wystawionych na sprzedaż aż kilkadziesiąt. Warto się pospieszyć, bo kupnem jest zainteresowanych coraz więcej osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Powstały specjalne biura nieruchomości, specjalizujące się w pośredniczeniu sprzedaży opustoszałych miejscowości
Powstały specjalne biura nieruchomości, specjalizujące się w pośredniczeniu sprzedaży opustoszałych miejscowości (Shutterstock.com)
dlanyx5

W ostatnich kilku latach coraz szybciej wzrasta liczba wsi wystawianych na sprzedaż. Jest to następstwem kryzysu gospodarczego, ale nie tylko. Rośnie też grono osób zainteresowanych kupnem gruntów – są to głównie inwestorzy z Wielkiej Brytanii. Obawiają się negatywnych skutków Brexitu dla ich działalności biznesowej na terenie UE. Dlatego coraz częściej wolą przeprowadzać się do Hiszpanii lub Portugalii. Zazwyczaj wybierają turystyczny region Algarve, Andaluzję, Baleary lub Wyspy Kanaryjskie.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Aktualnie jest wystawionych na sprzedaż kilkadziesiąt wsi. Powstały specjalne biura nieruchomości, specjalizujące się w pośredniczeniu sprzedaży opustoszałych miejscowości. Można kupić np. porzuconą wioskę z sześcioma gospodarstwami rolnymi w północno-zachodniej części Hiszpanii. Cena wynosi za 84 tys. euro (348 tys. zł). Większa wieś, licząca 75 zabudowań, oferowana jest w okolicach Burgos za 425 tys. euro (1,76 mln zł). Niestety, część z wystawionych na sprzedaż domów wymaga generalnego remontu.

dlanyx5

Zobacz: Cała wieś w cenie mieszkania

Można też nabyć m.in. liczącą 772 ha miejscowość Lindes. Za 2,8 mln euro (11,6 mln zł) wchodzi się w posiadanie kilkunastu domów, pola, terenów leśnych, opustoszałego kościoła, a także cmentarza.

Czy wioski mają szansę zostać przekształcone w turystyczne kompleksy? Przykładem udanej inwestycji jest portugalskie Pereiro, wystawione na sprzedaż w 2011 r. Inwestor nabył miejscowość za kilka milionów euro, wyremontował domostwa i stworzył odpowiednią infrastrukturę. Dziś to miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony urlopowiczów.

   Pereiro, Portugalia / Flickr.com
(Pereiro, Portugalia / Flickr.com)

Półwysep Iberyjski wyludnia się, ale też cieszy się coraz większą popularnością

W styczniu rząd Hiszpanii ujawnił, że większości gmin w kraju grozi likwidacja z uwagi na kurczącą się populację. Podobna sytuacja jest w sąsiedniej Portugalii. Jest to wynikiem m.in. masowych wyjazdów młodzieży.

dlanyx5

Jest też pozytywna informacja - Półwysep Iberyjski to aktualnie jeden z najbardziej obleganych kierunków przez urlopowiczów na kontynencie. Hiszpania i Portugalia, które przejmują klientów z takich krajów wakacyjnych, jak Tunezja, Turcja i Egipt, odnotowują rekordowe wyniki. Pierwsze państwo odwiedziło w 2017 r. 82 mln turystów zagranicznych, a drugie 21 mln.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dlanyx5

Podziel się opinią

Share
dlanyx5
dlanyx5